Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
MIT provedlo výzkum týkající se škálování operačních systémů s rostoucím počtem jader. Postupně zapínali jádra až do počtu 48 a zjistili, že od určitého počtu se výkon systémů spíše snižoval než zvyšoval. Důvodem je redundantní práce, kterou jádra musí dělat, z čehož vyplývá, že v budoucnu bude nezbytné pohrát si s architekturou jader operačních systémů. Intel už v minulosti řekl, že od 16 jader výše bude důležité spíše zlepšovat software než jen jednoduše přidávat další jádra.
Tiskni
Sdílej:
V budoucnu se možná budou počítače víc a víc blížit lidkému mozku(milióny jader, které spolu neustále komunikují, ale přímý přístup bude jen k těm na okrají, které data přepošlou, nebo zpracují dál).
7-ti letyTak ty si kruťák =) +1
ne jen s 1ím člověkem.Tím jsem chtěl říct, že minimálně se 3emi.
stopy stejné tradice najdeme např. v češtině 15-16. stoletíKde třeba? (Speciálně u řečtiny bych si dovolil analogii s popisovaným případem zpochybňovat, protože klasická řečtina nic jako naše číslovky neměla.)
Já na transakční pamět nevěřím, jsou to jen takové lepší zámky
IMO hlavní výhoda STM je, že není tak náchylná na chyby. Navíc STM umožňuje skládat malé atomické operace do větších.
No řekl bych, že více než Moorův zákon nás v budoucích letech bude zajímat zákon Amdahlův. Problém je, že krom multimedií je to s paralelizací bledé. Start excelu rychlejší už nebude.No teoreticky by mohl, jak se bude snižovat příkon obvodů a zvyšovat jejich složitost, tak se pak můžeme dostat do stavu, kdy bude všechno v NVRAM ramdisku, takže se Excel nebude načítat vůbec
Člověk by dostal pocit, že bude ještě dlouho trvat, než lidem dojde, že SMP není řešení a systémy s opravdu hodně jádry musí mnohem více vypadat, tak jak dnes vypadají clustery. To znamená architekturu NUMA.No a oni take tak vypadaji, alespon u AMD. Multiprocesorove (multisocketove) pocitace od AMD funguji jako NUMA uz pekne dlouho.