Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
MIT provedlo výzkum týkající se škálování operačních systémů s rostoucím počtem jader. Postupně zapínali jádra až do počtu 48 a zjistili, že od určitého počtu se výkon systémů spíše snižoval než zvyšoval. Důvodem je redundantní práce, kterou jádra musí dělat, z čehož vyplývá, že v budoucnu bude nezbytné pohrát si s architekturou jader operačních systémů. Intel už v minulosti řekl, že od 16 jader výše bude důležité spíše zlepšovat software než jen jednoduše přidávat další jádra.
Tiskni
Sdílej:
V budoucnu se možná budou počítače víc a víc blížit lidkému mozku(milióny jader, které spolu neustále komunikují, ale přímý přístup bude jen k těm na okrají, které data přepošlou, nebo zpracují dál).
7-ti letyTak ty si kruťák =) +1
ne jen s 1ím člověkem.Tím jsem chtěl říct, že minimálně se 3emi.
stopy stejné tradice najdeme např. v češtině 15-16. stoletíKde třeba? (Speciálně u řečtiny bych si dovolil analogii s popisovaným případem zpochybňovat, protože klasická řečtina nic jako naše číslovky neměla.)
Já na transakční pamět nevěřím, jsou to jen takové lepší zámky
IMO hlavní výhoda STM je, že není tak náchylná na chyby. Navíc STM umožňuje skládat malé atomické operace do větších.
No řekl bych, že více než Moorův zákon nás v budoucích letech bude zajímat zákon Amdahlův. Problém je, že krom multimedií je to s paralelizací bledé. Start excelu rychlejší už nebude.No teoreticky by mohl, jak se bude snižovat příkon obvodů a zvyšovat jejich složitost, tak se pak můžeme dostat do stavu, kdy bude všechno v NVRAM ramdisku, takže se Excel nebude načítat vůbec
Člověk by dostal pocit, že bude ještě dlouho trvat, než lidem dojde, že SMP není řešení a systémy s opravdu hodně jádry musí mnohem více vypadat, tak jak dnes vypadají clustery. To znamená architekturu NUMA.No a oni take tak vypadaji, alespon u AMD. Multiprocesorove (multisocketove) pocitace od AMD funguji jako NUMA uz pekne dlouho.