Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
No, a nebo prostě chyba nebyla v Thunderbirdu ...to je možné - pak bych ovšem od něj čekal, že řekne, kde ta chyba je například jestli mu selhal TLS handskahe a ve kterém kroku nebo jestli je ten port vůbec dostupný nebo jestli není překlep v názvu, jestli se resolvuje atd.
Claws Mail - neni to z blata do louze? Ma s nim nekdo zkusenosti?Ale jo, v rámci možností velmi slušné. (Enterprise funkce ve stylu Utlouku od toho samozřejmě nečekej.)
Enterprise funkce ve stylu Utlouku od toho samozřejmě nečekej.To by bylo v pohode, noc takoveho nepotrebuji.
Pak v pristich minutach se magicky zacnou objevovat nove mailyJo, takhle TB funguje
Magnetic disks are rapidly starting to exhibit tape-like properties and with modern workloads being increasingly random, they are becoming less and less suitable as a storage system.
One area where we have seen this particularly culminate is in modern NoSQLA ci nazvem:
Expanding The Cloud – High Performance I/O Instances for Amazon EC2
(kvalitní dávají i přes 300), ale celkově těžko polemizovat.Citation needed...
Sun s tim predbeh dobu vazne o dost.Technologie ne nepodobná ZFS L2ARC stála za výpadkem registru motorových vozidel v jedné nejmenované zemi na severu evropy.. :)
Byl jsem se podívat v krizovém štábu na dopravě. Všichni tam sedí před jedním monitorem a občas někdo vykřikne: "Teď! Teď! Teď to pojede!"
Rád bych všechny, kdo se tady vychloubají řečmi o moderních vývojářích, upozornil, že v tom článku se mluví zejména o databázích a o tom, že databáze jsou úzkým hrdlem při škálování monstr aplikací, které na AWS běží. To je fakt něco trochu jiného, než o čem mluvíte.mno, goto #6 ... nad čím asi Akonadi běží? co se týče "monstr aplikací", Akonadi mi dostatečně "monstr" přijde, ba víc "monstr" než třeba ukládání dat z LHC, ale to je čistě o odlišném chápání toho slova
Srsly, ten článek fakt mluví úplně o něčem jiném.a o čem "úplně jiném"? a mimochodem, co myslíš, oproti těm od sračkonadi jak moc "jiní" moderní vývojáři vyvíjejí cloudoviny? a jak si vykládáš větu ... if the database can be configured such that it no longer is a bottleneck, applications can become much simple, and thus more reliable and scalable?
a mimochodem, co myslíš, oproti těm od sračkonadi jak moc "jiní" moderní vývojáři vyvíjejí cloudoviny?IMHO o dost jiní, aspoň soudě podle pár přednášek, co jsem viděl. Ono pronajmout si od Amazonu takovouhle monstr-instanci není vůbec levné (víc než 3000 dolarů za hodinu), takže si to sotva lajzne někdo, kdo má rezervy ve výkonu někde v softwaru.
víc než 3000 dolarů za hodinuOK, to je nepřesné, víc než 3k to je za on demand instanci, rezervovaná instance může být i pětkrát levnější (s nějakou fixní cenou předem). Což teda pořád není žádná sláva
IMHO o dost jiní, aspoň soudě podle pár přednášek, co jsem viděl.nevim, co jsi viděl za přednášky, ale od teorie k praxi je dlouhá cesta
Ono pronajmout si od Amazonu takovouhle monstr-instanci není vůbec levné (víc než 3000 dolarů za hodinu), takže si to sotva lajzne někdo, kdo má rezervy ve výkonu někde v softwaru.v takovém světě bych chtěl žít ... bohužel hnedle v této diskusi máš protipříklad, nefunkčnost registru vozidel taky není levná záležitost, a zjevně si to někdo lajznul
Tiskni
Sdílej: