Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Pokud si přejete spuštění jabber serveru na abclinuxu.cz, přidejte svůj hlas k bugu číslo 879. Registrace v Bugzille je nutná. Více v blogu Leoše Literáka.
Tiskni
Sdílej:
No až do teď se o tomhle bugu Leoš Literák zmínil jen v diskuzi pod jedním jeho blogem...Původně to zmínil v diskuzi pod zprávičkou root spustil vlastní jabber server, ale ta už nebyla na hlavní stránce. Pak ještě v diskuzi pod jedním blogem a v dalším blogu. To zase není tak málo...
conf.jabber.org
.
Neprotirecis si? o jabber zájem mám a Svůj účet mám jinde (gmail) a nehodlám měnit Kdyz nehodlas menit, proc mas zajem o jabber na abicku?Já mám primární účet na jabber.cz a taky jsem hlasoval PRO. Klasický chat by pro mě moc zajímavý nebyl, ale ty nabalené fičůrky typu "upozornění na nové příspěvky" nebo MUC už ano.
podružné věci jako Jabber transport upozorňující na nové příspěvky v diskuzích by byly opradu _velmi_ užitečné.Tohle bych nepovažoval za podružné věci. Jabber serverů, kde mohou mít lidé uživatelské účty, je hromada. Kdo chce komunikovat přes jabber, problém se získáním účtu by mít neměl. Ale tyhle funkce, které mohou být přímo vázány na obsah abclinuxu, by byly prima. Mluvili jsme také o speciálním transportu, který by v reakci na odeslání řetězce vracel výsledky vyhledávání z abc.
A RSS vás upozorní na reakci na váš příspěvěk?Uvítal bych samostatný kanál pro každou diskusi - jako to mám třeba na svých webech. To mi přijde užitečnější než upozorňování přes Jabber.
... spolecny login s abickemto je velmi rozumné; na druhou stranu ale škoda idček některých "mrtvých duší" ...
Start:
Software Bugzilla používá pro správu požadavku systém Bugzilla. Požadavky na možnost hlasování bez registrace jsou tam již zadány, např. 349317 nebo 158910. Můžete pro ně hlasovat. Proto se ovšem budete muset zaregistrovat. Pokud se nechcete zacyklit, goto Rozuzlení
. Jinak – pokud se vám nutnost registrace v Bugzille nelíbí, goto Start
.
Rozuzlení:
Máte to marné, oba požadavky v bugzillí bugzille jsou označeny jako WONTFIX
.
A jestli jim nedošlo místo na zásobníku, tak hlasují dodnes. goto End
End:
A ak sa vyžaduje spätná väzba, tak sa to dá elegantne vyriešiť aj bez registrácie. Jednoducho sa nastaví cookie a pri ďalšej návšteve sa návštevníkovi zobrazí správa, na ktorú bude môcť reagovať.Promiň mi mé rýpnutí, ale řešení hlasování pomocí cookie se používá na vtipné ankety à la "které tlačítko myši mám radši". Pokud to někdo chce použít na seriózní účel, tak je to člověk, který vůbec neví, co dělá (dlouho jsem hledal nějakou milou formulaci).
... jeji jediny uzitek je to, ze ma jednotnou metodiku a pomoci ni lze srovnavat jednotlive portaly.Stále to není jasné?
budeme o splneni vazne uvazovatTo jsem zvědav, jak si to splnění překontrolujete