NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
GPL se čím dál tím víc snaží překročit hranice práva.Aha... jak třeba?
Autoři ndiswrapper také ne, protože ti se GPL sami drží.Ano, samotný ndiswrapper je možná GPL kód, ale nejsem si jist tím, že slinkováním ne-GPL ovladače s přeloženým GPL kódem vznikne modul pod GPL licencí. Dovolil bych si o tom pochybovat.
I když je cesta třeba složitější, proprietární userspace software také využívá GPL kód jádra a nikomu to nevadí.Ale pravděpodobně přitom nepoužívá něco, co je vyhrazené pouze pro GPL jaderné moduly. Nebo se pletu?
Kdysi jsem ndiswrapper používal a nevím o tom, že by se něco linkovalo. Ndiswrapper se zkompiluje s daným jádrem a win ovladače se pak načítají dodatečně za běhu.Autoři ndiswrapper také ne, protože ti se GPL sami drží.Ano, samotný ndiswrapper je možná GPL kód, ale nejsem si jist tím, že slinkováním ne-GPL ovladače s přeloženým GPL kódem vznikne modul pod GPL licencí. Dovolil bych si o tom pochybovat.
A Windows driver for wireless network card is then linked to this implementation so that the driver runs natively, as though it is in Windows, without binary emulation.Je to z web stránky ndiswrapperu. Já jsem pochopil, že se ten windows ovladač přilinkuje, ale jestli říkáš, že ne...
Ale pravděpodobně přitom nepoužívá něco, co je vyhrazené pouze pro GPL jaderné moduly. Nebo se pletu?Například využívá služeb ovladače souborového systému, SATA ovladače, ovladače ethernetu a dalších věcí. A hádám, že to všechno je taky pod GPL.
I když je cesta třeba složitější, proprietární userspace software také využívá GPL kód jádra a nikomu to nevadí.Otázka zní: používá tento userspace proprietární software tyto pouze jaderným modulům přístupné symboly? Silně o tom pochybuju. A vo vo vo vo tom to je. Vůbec se nejdná o to, jestli ne-GPL dílo využívá služeb jádra, ale jestli ne-GPL modul má nebo nemá mít přístup k pouze-GPL symbolům.
Pavel Roskin (1): module: allow ndiswrapper to use GPL-only symbols
Tiskni
Sdílej: