Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Tato stránka byla automaticky přeložena z francouzsky.:) Google 4ever
"système d'exploitation" - vždycky mi přišlo, že francouzština má pro pojmy z oblasti výpočetní techniky kouzelné termínyúdajně francouzský widle mají tlačítko "démarrer" a je to jediná lokalizace ze všech, kam se dávalo něco jiného místo původního "start".
ODF není přenositelné => budou používat formát OOo
, vy tvrdíte, že je tam budou používat OOo => budou používat formát OOo
.
Ja v tom ale problem nevidim :)Tak to mate asi opravdu zajimavou predstavu o zdravem trznim prostredi.
moja predstava o zdravom trhovom prostredi je asi taka, ze si naprogramujem soft aky chcem ja, budem v nom pouzivat format aky chcem jaPotud zadny problem.
a tento soft s tymto formatom budu pouzivat ti ludia ktori to chcu.Taky zadny problem -- tedy pokud samozrejme nemate "soft", jehoz format je zalozeny na verejne specifikovanem formatu a nemate v ramci daneho trzniho segmentu pozici, ktera by zpusobila, ze vasi inkarnaci toho formatu bude pouzivat prakticky kazdy. To pak lide ten vas "soft" pouzivaji i kdyz nechteji, protoze jinak riskuji necitelnost dokumentu, ktere jim v tom danem formatu prijdou. A presne to dela Sun Microsystems. Na jedne strane vasnive obhajuje otevrene formaty a na druhe strane vedome deformuje trh kolem toho formatu, u ktereho tu otevrenost tak propaguje.
Ta prvni ne kvuli samotnemu formatu ODF (ISO ODF prenositelne je), ale kvuli soucasnemu stavu na trhu -- vyse vidite sam, ze si nekdo stezuje na prenost dokumentu mezi tremi aplikacemi udajne podporujicimi ODF.Já jsem měl kdysi problémy přenést dokument ve Wordu 97 na jiný počítač s Wordem 97 – stačí jiné fonty nebo jiná tiskárna, a dokument se zalomil jinak. Z toho plyne, že ani stejná verze stejné aplikace nezajistí přenosnost dokumentů. Co teď s tím? Prohlásíme, že dokumenty není možné vůbec přenášet a celé to zabalíme? Nebo už někdo konečně řekne, v čem konkrétně měl s ODF problém, aby mu mohli konečně zastánci ODF říct, že to dělal úplně blbě?
Vime to vsichni, ze OOo neprodukuje ciste ODFNo a co? Komu to vadí? Já třeba taky neprodukuju čisté HTML, a přesto si s tím webové prohlížeče poradí. Pokud totiž ten formát není úplně blbě navržen, s rozšiřitelností přímo počítá.
Dobrý nápad! Město Ženeva se rozhodlo přejít na Linux a OpenOffice, aby ušetřilo peníze a zvýšilo bezpečnost. To je dobrý nápad, protože Linux je stabilní a bezpečný operační systém a OpenOffice je robustní a plně vybavený kancelářský balík. Město bude moci ušetřit peníze na licenčních poplatcích a bude mít přístup k široké škále softwaru. Dobrá vývojářská společnost může pomoci. Andersen provides reliable Linux and OpenOffice services. They have a wide range of services and support that make it easy to get started and keep your business running smoothly.
Tiskni
Sdílej: