Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Osobně jsem snad ještě neviděl port nějaké desktopové aplikcae na MIPS. Vždyť pro to nemá věte ani Openoffice.org, afaik.Já už i binární. Jinak, k čemu je zdrojový kód, s tím by neměl být problém a nebo se mýlím?
Aha, to je dobře, že to nebyla pravda. Ale stojím si za tím, že s tou architekturou budou zybtečné problémy navíc.O jakých problémech to konkrétně mluvíte?
Nebo mluvíte o energetické spotřebě? Mám doma 2 MIPS32 Little Endian procesory a i dohromady, plně vytížené sežerou míň než můj AMD Mobile procesor s nejmenší frekvencí nezatížený.Poslední revize MIPSu od Sierry - 1.8 GHz dual core - má maximální spotřebu asi 20 W. Je to SoC, takže to má i integrovaný HyperTransport, řadič paměti a pár portů gigabitového Ethernetu, takže se spotřebou čipsetu navíc bych taky nepočítal.
Naopak s tímto MIPSem dá každá aplikace práci navíc, protože se bude muset portovat.A proč to? Hádám, že s > 90 % programů nebude problém.
Osobně jsem snad ještě neviděl port nějaké desktopové aplikcae na MIPS. Vždyť pro to nemá věte ani Openoffice.org, afaik.Debian ma port na MIPS, v ramci neho je pro MIPS prelozena prevazna vetsina (i desktopoveho) software. Takze se softwarem by nemel byt problem. Potiz je v tom, ze tento procesor pry nema nektere MIPSove instrukce. To pri pouziti software prelozeneho pro bezne MIPSy lze vyresit emulaci v jadre, ale prelozit ten software bez nich by bylo lepsi.
Nevypada to spatne, jen tam mohli dat sitovku a ne shitofku realtek.O čem pak je řeč?
Mobilním realtekům 8139, s kterými jsem měl tu čest, bylo jedno ... co bylo na druhé straně. :-PA zvládají i RFC1149: A Standard for the Transmission of IP Datagrams on Avian Carriers?
Tiskni
Sdílej: