Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Že by bylo mé hulákání snad konečně vyslyšeno? No to snad ani není možné. A pak že uřvanci nic nezmůžou.Pokud se nejmenuješ Denis Washington, tak ne.
balíčkovací systémy jsou stejně na vyližprdelProč? Oproti časům kdy si lidé museli vystačit s balíčky se zdrojovými kódy(tar.gz) nebo instalátory na Windows jsou balíkovací systémy založené na repositářích naprostou spásou. Jediný problém je, že jich je víc(což by ani tak nevadilo) a žádný z nich není standard, což se právě tato snaha snaží odstranit.
takže tahleta snaha je stejně nahovno.Pokud nebude přijímutá všemi významnými hráči, tak máš pravdu. Snaha bude v knedli a bude to YAPS, ovšem aby snaha nebyla marná se do toho pustilo právě LSB, které (alespoň doposud) všichni velcí hráči respektují.
Kdyby se radši všichni distribuce shodly na tom že linux distro bude obsahovat ty a dané stejné věci(bin programy) a rozhodli se ukládat ty věci do stejných míst a vše ostatní co je typiské pro distribuci by si hodily do /opt tak by tím prospěli linuxu obecně daleko víc než tyhlety sračky.To potřeba už rozhodovat není, to už jednou rozhodnuto bylo. Problém je jen v tom, že něco třeba nebylo rozhodnuto úplně přesně nebo někteří distributoři jsou víc než standard(nikdo jim za to nedává přes prsty), ale jednotný repositář by právě tyto diference měl sjednotit, takže držme palce ať to vyjde.
Mno prostě vždicky se hledá problem tam kde není...Omyl, toto problém je a doufám, že bude nadobro vyřešen.
Mohl sis přečíst aspoň ten úvodTo je fakt, to mohl. Ale já osobně věřím, že právě vytvoření takovéhoto standardu je jenom první krom a že jen vytvoření "prostě dalšího nezávislého balíkovacího systému pro ISVs" také není ten poslední. A pokud ano, tak mi holt nezbude nic jiného než se do toho vložit.
Zbytek tvého vyprávění se mi zdá taky nějak mimoA opak netvrdím. Pokud je něco nejasného, klidně se zeptej. Velice rád osvětlím.
Nechal ses pěkně napálitTak tentokrát mě Medvědí Ignorantstvo dostalo.Ten příspěvek není cenzurovaný, on má prostě takový text.
Tiskni
Sdílej: