Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ve stejné diskuzi, kde se Miguel de Icaza zmiňuje o svém kladném postoji k OOXML, je zmíněn i problém ohledně technologie Moonlight (open source implementace technologie Silverlight od Microsoftu). Podle Miguela de Icazy bude Moonlight moci (pravděpodobně v některých zemích) být legálně distribuovaný pouze Novellem, a to díky patentové dohodě s Microsoftem.
Tiskni
Sdílej:
Existuje kvantum SW patentov, ktoré európsky patentový úrad zaregistroval ešte v čase, kedy SW patenty v EU neboli témou. O ich neplatnosti musí rozhodnúť súd.Jak velké je to kvantum? Podle mě zanedbatelné.
> Existuje kvantum SW patentov, ktoré európsky patentový úrad zaregistroval ešte v čase, kedy SW patenty v EU neboli témou. O ich neplatnosti musí rozhodnúť súdAle prd, ty SW patenty jsou nevymahatelne, protoze neexistuje zadny zakon, na jehoz zaklade by je bylo mozne vymahat. K soudu si to muze dat vlastnik bezcenneho papiru vydaneho EPO a prosoudit penize, to je asi tak vsechno.
Am not sure where you get the idea that the "US" is the only place where software patents exist. Free software people are under the mistaken impression that software patents are only a US thing, while many of the stake holders are European companies. The only difference is that in Europe your "software patent" is written to describe a machine. Law firms will offer you a set of checkboxes to "port" your patent from the US-wording to any other nation wording. And the patents are enforceable in most countries in the EU. Not surprising, as the EU owns many of patents on the media space.
Podle Miguela de Icazy bude Moonlight moci (pravděpodobně v některých zemích) být legálně distribuovaný pouze Novellem, a to díky patentové dohodě s Microsoftem.Přesně tohle jsem věděl, když jsem Novell kritizoval v minulé zprávičce o Moonlight.
Pro me za me at si s tim Moonlightem posviti treba do Gatesova analu, nemam zajem.Podle Miguela de Icazy bude Moonlight moci (pravděpodobně v některých zemích) být legálně distribuovaný pouze Novellem, a to díky patentové dohodě s Microsoftem.Přesně tohle jsem věděl, když jsem Novell kritizoval v minulé zprávičce o Moonlight.
Komplet jenom GPL software neobsahuje asi žádná distribuce, to by byla blbost. Pokud ale máš na mysli distribuce, které berou vážně svobodný software, tak tady je jeden z primárních cílů Fedory:
To build the operating system exclusively from free and open source software.
Naopak ten Arch je podle mě špatný příklad. Nepoužívám ho, ale na wiki stránce "The Arch Way" není o svobodném software ani slovo a vyzdvihují "freedom of choice", což je pojem, kterým si lidi obvykle zdůvodňují, že používat proprietární software je OK. V "Arch Compared to Other Distros" se zase srovnávají s Debianem takto:
Arch is more lenient when it comes to 'non-free' packages as defined by GNU.
Z toho usuzuju, že nějaký svobodný software je jim ukradený.
na wiki stránce "The Arch Way" není o svobodném software ani slovoTak ne, spletl jsem se. Pojem "free software" se tam vyskytuje. Ale není tam v nijak zásadní větě. Pointa zůstává.
jasně, ale teď nemluvím o balíčcích, ale jádru distribuceo Linuxu?
We are obtaining covenants (from Microsoft) and patent licenses (from MPEGLA, the consortium of American, European and Asian companies that own the "media space") to be allowed to redistribute Moonlight with a minimal risk to the end user. I say "minimal risk" and not "risk free", because that is the nature of software patents, we could be infringing a patent from some guy in Latvia for walking a linked list.Z toho soudim, ze komercni vyvoj softwaru ztraci svuj smysl, jen ti opravdu velci si pouzaviraji vzajmne dohody a zbytek muze maximalne platit vlastni zamestnance za to, ze pisou soft na vlastni triko a ze si na nich pak nikdo nic nevezme, nejvejs je na par let zavrou (ty zamestnance). Doufam, ze se vbrzku dostanem do stavu, kdy bude vlastne veskerej soft neco porusovat a nebudou kapacity na reseni daneho stavu - v tu chvili bude z praktickeho hlediska opensource / public domain veskery soft a ani M$ uz nic nevysoudi. No a nebo se ukaze jak prozirava byla volba povolani pravnik a pulka populace bude resit patentove spory te druhe :)