Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Miguel de Icaza, viceprezident pro vývojářskou platformu Novellu, prohlásil: "OOXML je vynikající standard, avšak konkurenty byl tak očerňován, že i seriózní lidé věří, že je s ním něco zásadně v nepořádku. To se děje v době, kdy je specifikace OOXML v mnohem lepším stavu než jakákoliv jiná specifikace v této oblasti. Kromě toho je vždycky lepší mít dvě implementace a potom je standardizovat, než se snažit standardizovat jedinou implementaci". Nutno podotknout, že firma Novell tento názor v některých zemích stvrdila hlasováním pro přijetí OOXML jakožto ISO standardu.
Tiskni
Sdílej:
Jsem přesvědčen, že v některých aspektech je OOXML lepší než ODT.OOXML je určitě v některých aspektech lepší. Přinejmenším v kompatibilitě se starými dokumenty MS Office, ale i v jiných věcích. Trpí však také chybami a nedostatky. Pokud by se opravily, dostal by se formát do podstatně lepšího světla. A to přestože má tak ukrutně rozsáhlou specifikaci - jsem totiž jinak přesvědčen, že datové formáty by měly být co nejjednodušší, aby se daly snadno a spolehlivě implementovat.
Kompatibilitu so starými uzavretými dokumentami ISO normy neriešia.Já vím. To bylo rýpnutí
Kromě toho je vždycky lepší mít dvě implementace a potom je standardizovat, než se snažit standardizovat jedinou implementaci.Tak to aby MS rychle zařídil nějakou druhou implementaci OpenXML. Protože ODF už minimálně dvě implementace má – z hlavy mne napadá OOo a KOffice.
Fakt by měl radši odejít pracovat do Microsoftu :)Tem už to jednou zkoušel, ale nevzali ho, pokud vím.