Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Open source P2P klienti Vuze (dříve Azureus) a Limewire jsou předmětem žaloby francouzských hudebních společností. Cílem je navíc i SourceForge, které se s nimi údajně spolčuje v přípravě a šíření softwaru, jež vědomě umožňuje přístup k souborům s autorskými právy. Více uvádí TorrentFreak.
Tiskni
Sdílej:
Pokud by internetový obchod prodával pirátská CD, tak bez ohledu na jeho další sortiment, by jistě šlo o porušení zákona.IHMO by to spíše bylo jako by obchod prodával prázdná CD, které se mimo jiné dají jako pirátské zneužít.
O firme nebo prehravani spoluzakum se predpokladam nebavime, jde ciste o fyzicke osoby a uziti pro osobni potrebu.Ať hledám jak hledám, ve větě
Nic jako "nelegální sbírka MP3" alespoň u nás naštěstí neexistuje.nic o užití pro osobní potřebu fyzické osoby nevidím.
Ty výjimky jsou programy, databáze a nesmím obejít nějakou účinnou ochranu proti kopírování.A také rozmnoženina či napodobenina architektonického díla stavbou a záznam audiovizuálního díla pořízený při jeho přenosu nebo provozování ze záznamu.
Jedinou pasáží, o kterou se opírají ti, kteří tvrdí, že kopírování pro vlastní potřebu není legální, je:…Nevím, jak ostatní, ale já netvrdím, že kopírování pro vlastní potřebu není nikdy legální. Já tvrdím jenom to, že není tak jednoznačné, že je legální kopírování díla zveřejněného nelegálně. Pak by totiž bylo legální jakékoli legální nakládání s autorským dílem. Získám nějak nelegálně autorské dílo a nelegálně ho zveřejním s licencí, že si s ním každý může dělat „co chce“. Někdo si ho ode mne (podle vás legálně) stáhne a už legálně ho zveřejní. Já tu svou kopii smažu a stáhnu si ji znova (teď už legálně) od toho druhého. A nikdo nemá žádnou kopii, kterou by získal nelegálně, jenom je jaksi k ničemu celý ten složitý autorský zákon, stačil by jediný paragraf „autorské dílo patří všemu lidu“. Taky se divím, že se ty hloupé firmy nechávají odsoudit za porušování GPL a nechají se donutit k jejímu dodržování. Mají prostě prohlásit, že jim ten kód neznámý dárce poskytl pod nějakou pro ně výhodnou licencí, a budou mít pokoj, ne?
Abyste mohl nějakou sbírku "vlastnit", musel jste ji získat nějakým způsobem (kopie, nahrávka), který je užitím dle autorského zákona.Na to jsi přišel jak? Já můžu pro vlastní potřebu vlastnit drogu v množství, které není větší než malé, přestože neexistuje legální způsob, jak ji získat.
Já píšu „musel získat způsobem"... který je užitím dle autorského zákona. Zkráceně legálním způsobem.
Když si to slovíčko škrtnete, jistě uznáte, že je to nesmysl – vlastnit drogu, když neexistuje způsob, jak ji získat.Což je nepodstatné, protože zákon mi výslovně umožňuje vlastnit drogu. Že jí nemám jak získat už není podstatné.
Špatně zkracujete. Zkráceně „způsobem, který popisuje zákon“. Zda legálně či nelegálně závisí na tom, zda jste splnil podmínky pro takové získání. Třeba pokud bych se rozhodl autorské dílo vysílat v televizi, je to užití dle AZ, ale o legálnosti či nelegálnosti takového užití rozhoduje to, zda jsem k takovému vysílání měl licenci.Já píšu „musel získat způsobem"... který je užitím dle autorského zákona. Zkráceně legálním způsobem.