Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Od verze 19.10 už nebudou k dispozici ani balíčky přeložené pro tuto architekturu.Zajímalo by mě, jak rychle si to rozmyslí, protože jinak je to stopka starším proprietárním aplikacím a většině aplikací ve Wine. Vývojářům doporučují přejít na Snap a uživatelům virtualizovat. Na to kálí pes.
Q. How can I play my games? It may be possible to run 32 bit only games inside a lxd container running a 32 bit version of 18.04 LTS. You can pass through the graphics card to the container and run your games from that 32bit environment. Q. How can I run 32-bit Windows applications if 32-bit WINE isn’t available in the archive? Try 64-bit WINE first. Many applications will “just work”. If not use similar strategies as for 32 bit games. That is use an 18.04 LTS based Virtual Machine or LXD container that has full access to multiarch 32-bit WINE and related libraries. Q. I have a legacy proprietary 32-bit Linux application on my 64-bit installation. How can I continue running it. Run an older release of Ubuntu which supports i386, such as 16.04 LTS or, preferably 18.04 LTS in a Virtual Machine or LXD container as above.
Není to jen podporou 32bit, ale tím, že v novějších systémech nejprve chybí a později ani nejdou zprovoznit potřebné knihovny.To bych řešil třeba chrootem se starou distribucí.
Horší je, že pro údržbu, případně zprovoznění takového virtuálu pro provoz specifické aplikace není snadné najít všechny balíčky (v lepším případě to je jen pracné). Nemluvě o tom, že legacy distribuce mizí z webů.To se mi nezdá, například Debian má archiv úplně všeho.
Tiskni
Sdílej: