Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Wayland ani Mir ho přece nenahrazují - jsou to jen jak říkáte "vylepšené framebuffery".
Což ovšem nemění nic na tom, že Wayland si dal za cíl poskytovat přesně to, co drtivá většina dnešních aplikací opravdu používá, a protože to zprostředkují přímo, bude to efektivnější.
Chybí síťová transparentnost, chybí kreslení pomocí geometrických primitiv (používá se málo, ale používá se stále pokud vím)
Pár prehistorických programů opravdu takto ještě kreslí, ale pro ty bude k dispozici X server nad Waylandem. Totéž pro ty, kdo vyžadují síťovou "transparentnost".
Tohle je ale na jiných systémech řešené jinak a portovat Wayland nebo Mir na jiný OS bude asi docela problém - resp. nejsem si jistý, jestli to bude tak efektivní, jako na Linuxu.
To ale nebude vůbec potřeba. Prakticky nikdo dnes nekreslí tak, že by o to žádal přímo X server; běžné kreslení řeší tookity typu Qt/Gtk a když už je potřeba něco low-level (třeba pro video nebo využití hardwarové akcelerace např. pro škálování nebo průhlednost), tak X server spíš překáží, než že by byl nějak užitečný. K tomu prvnímu stačí, aby Qt a Gtk fungovaly nad Waylandem, a to druhé bude fungovat lépe.
Každopádně - vývojáři BSD se nechali slyšet, že Wayland i Mir je nechávají chladnými - a myslím, že u jiných OS tomu nebude moc jinak.
To je jejich volba. Jen tím riskují, že pokud se Wayland ujme, bude vývojáře těch aplikací, které mají na grafiku vyšší nároky, nechávat chladným BSD.
Takže vnímám tyhle alternativní display servery spíš jako něco, co umožní rychlé lokální vykreslování pro aplikace, které to chtějí/potřebují - něco jako Quartz (snad se to tak jmenuje) na Mac OS. Zbytek pojede dál na X serveru. Respektive... proč by jet neměl?
Ano, tak nějak by to mělo být. Jen budete možná trochu překvapen, jaký bude poměr těch dvou skupin.
Místo implementace Waylandu už mají Quartz a X server nad ním kvůli kompatibilitě.
…zatímco na Linuxu bude Wayland a nad ním X server kvůli kompatibilitě. Většina aplikací stejně bude psaná nad Qt, Gtk nebo něčím podobným, takže těm to bude jedno. Ty, které budou potřebovat něco víc, už teď musejí X server obcházet, takže pro ně se situace jen zjednodušší. A těch pár, které se ještě baví přímo s X serverem, se bude dál bavit s X serverem a to, že je to X server nad Waylandem místo X serveru přímo nad hardwarem, ani nepoznají. Tak v čem vlastně vidíte ten problém?
Problém je v tom, že ty aplikace budou muset podporovat X server a kromě něj i Wayland pokud budou chtít fungovat multiplatformně a transparentně.
…což bude u výrazné většiny zajištěno tím, že budou napsané nad toolkitem, který bude moci jako backend používat buď Wayland nebo (coby fallback tam, kde Wayland nebude) X server. U těch aplikací, které budou chtít nebo potřebovat něco víc přímo od grafické karty, bych se nedivil, kdyby se jejich autoři na X server časem vykašlali úplně - už dnes ho stejně spíš obcházejí než využívají.
Tiskni
Sdílej: