Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Scott McCausland, uživatel Ubuntu, se dostal do vězení kvůli porušování autorských práv (sdílel film, než se dostal do kin). Z věznice už je venku, ale nyní ho čeká domácí vězení, přičemž americká vláda chce softwarově monitorovat jeho aktivitu na PC. Monitorovací systém je však jen pro Windows - buď tedy nuceně opustí Linux a přejde na Windows, nebo nesmí používat PC.
Tiskni
Sdílej:
Vláda USA znemožňuje kriminálníkovi používat Linux
vim ~/.emacs
…odsuzuje se k 3 měsícům vězení a 18 měsícům užívání Windows nepodmíněně.
Pomerne stabilni a opravitelny system.Škoda, že jej tedy MS neopravil…
A bude moct vo vezeni pouzivat GNU/Linux?Jisteze nebude. Proste dostal moznost jit na svobodu a dokonce i pouzivat pocitac pod podminkou, ze bude jeho cinnost na pocitaci monitorovana. Kdyz nema windows a nechce je pouzivat, tak holt nebude pocitac pouzivat. Proste mu byly dany podminky a hotovo. On neni ten, kdo ma moznost si vybirat.
Ja by som aj rozmyslal :DTak o tom prestan jen mluvit a konej!
Musíš si uvědomit, kdo tahá za delší konec provazu. Kriminálník byl podmíněně propuštěn, ale je to soudce, kdo určuje pravidla. A jestli s tím má nějaký problém, tak se může vrátit zpět do vězení a zbytek trestu si odsedět tam.Pochybuji o tom, že ve verdiktu soudce bylo cokoli o tom, že bude používat Windows a v nich nějaký sledovací program. Pokud by to tak bylo, pak je to (alespoň technicky) OK. Myslím, že ale ve skutečnosti od soudce dostal domácí vězení a povinnost podrobit se nějakému dohledu – přičemž ta podmínka Windows už pochází od někoho jiného, než od soudce. A to mi vadí.
Na to nemusí být člověk magor. Skutečně není málo lidí, kteří se před listopadem 1989 měli lépe - a tím nemyslím jen ty, kteří těžili z minulého režimu. Pokud nepotřeboval vykřikovat na náměstí, že jsou komunisti šmejdi, nesvoboda se ho zase tak moc nedotýkala (a není třeba si nic nalhávat, většina lidí si to potěšení odepřela, aniž by kvůli tomu pociťovala nějaké zvláštní příkoří). Před listopadem měli jisté bydlení (ano, byl problém sehnat byt, ale to je pořád - jen z jiných důvodů), levné jídlo a zajištěnou určitou ekonomicku a sociální úroveň (problém to začal být až ve chvíli, kdy někdo chtěl víc). O tuto úroveň ale mnozí po listopadu přišli, a bylo by příliš laciné si nalhávat, že se to týká jen lemplů, kteří si nic jiného nezaslouží.
Ne, rozhodně nechci tvrdit, že předlistopadový režim byl lepší. Jen se snažím upozornit, že zdaleka ne všem se dnes žije lépe, jak se někteří snaží tvářit.
Je pravda, že mi známý na venkově řekl, že se mu dařilo dřív lépe. Občas v pracovní době do hospody (to mi opravdu řekl!!!), rum za dvě koruny, večer shodil holinky a šel zase do hospody. A práci měl jistou. Žádné starosti, o vše se postaral stát. Ten člověk není žádný lempl nebo primitiv - umí dělat a přizpůsobit se. Prostě běžný člověk z českého venkova. … Řada lidí těchto "svobod" nevyužívala ani dnes nevyužívá.
A o tom právě mluvím. To, že je mi něco málo, neznamená, že si budu nalhávat, že to nestačí nikomu. Bohužel ale existuje dost modrých komsomolců, kteří jsou přesvědčeni, že žilo-li se někomu před listopadem lépe, musí to nutně být nějaký bývalý prominent (mnohým z nich se ovšem žije velmi dobře i dnes, protože měli v potřebnou dobu počáteční kapitál a dobré kontakty) nebo parazit na sociálním systému. Ještě horší je, že někteří z nich ve svém zaslepení dělají všechno pro to, aby tuto skupinu ještě zvětšili.
Bohužel ale existuje dost modrých komsomolců, kteří jsou přesvědčeni, že žilo-li se někomu před listopadem lépe, musí to nutně být nějaký bývalý prominent (mnohým z nich se ovšem žije velmi dobře i dnes, protože měli v potřebnou dobu počáteční kapitál a dobré kontakty) nebo parazit na sociálním systému.Zrovna toho člověka z uvedeného příkladu by možná šlo označit když ne za parazita, tak aspoň za flákače. Když někdo jde v pracovní době do hospody, tak se o něm nedá říct, že je to poctivě pracující člověk. Ano, uznávám, že záleží na mnoha dalších okolnostech: byla pro toho člověka zrovna nějaká práce, nebo neměl do čeho píchnout/všechno, co měl dodělat, už měl doděláno? Bohužel ta častější varianta byla, že zaměstnanci se práci vyhýbali, když se jim zrovna nechtělo dělat.
Kdyby ten režim nepadl včas, neměli bychom skutečně co jíst.tak tohle nominuju na blábol týdne ... ne, nechci srovnávat ČSSR třeba s BRD, je jasné, že jsme byli úplně jinde, ale že by to tady šlo od desíti k pěti se rozhodně říci nedá - po válce nebylo maso, místo kafe cikorka atd., před revolucí nebyl s kávou nebo masem problém, i ty tak často omílané banány byly, sice obvykle s šílenou frontou a v omezeném množství, ale byly ... to je vývoj k tomu, že bychom neměli co jíst?
Jsem ekonom a něco o tom vím.netvrdil totéž Klaus? p.s.
... střechy domů děravé ...- nemám pocit, že by mi kapalo na karbid ... ale jestli vy jste měli děravou střechu - no, prej se z toho blbne, číňani to používali jako mučení
Na tom ale není nic úsměvného. Kompletně všechno bylo pozůstatkem a nebo jen vylepšením původních věcí. A pokud se objevilo něco vpravdě převratného, tak to bylo buď přímo okopírované ze západu a nebo vyráběné v licenci. A jeden významný vynález - kontaktní čočky - je opravdu směšný v porovnámí tím, že v době začátku západních rychlovlaků se tu začaly vyřazovat parní lokomotivy za motorové, které měly mnoho konstrukčních prvků detailně okopírovaných od válečných amerických, na tratích zabezpečovací zařízení britského Westinghouse, patřičně zprzněné sověty, vyzdvihovaný těžký průmysl stál na kyslíkových konvertorech oceli z Rakouska, škodovkovky zase měly polovinu palubní desky od Volva a druhou polovinu od GMC. Významnou část výrobního programu Tesly tvořily kopie produktů Sony. A jako perličku uvedu staniční razítkovací kleště na jízdenky, které bylo ve své zemi původu vyřazeno již v devatenáctém století a zde se slávou zavedeno v padesátých letech. Tak bych mohla pokračovat velmi dlouho.
Koneckonců kvalita technická i výrobní těch čtyřicet let starých šrotů byla krásně vidět po pádu systému. Vůbec nic nemělo s moderními věcmi ze západu, jihu a severu žádnou šanci. To byl taky důvod, proč tu většina fabrik krachla. Jen je jednodušší to svést na Klause a ne na ten demotivující systém, kde byla kvalitním produktem pouze promyšlená tyranie.
Významnou část výrobního programu Tesly tvořily kopie produktů Sony.A Philips. Děda od nich koupil video a to reagovalo na dálkový ovladač od jeho starého videa Tesla. CD přehrávač Tesla byl také Philips - ten nápis Tesla byl snad jediný díl, který se vyráběl v ČSSR. Na druhou stranu Tesla měla některé své výrobky, které se vyvážely do zahraničí, protože tam je udělat neuměli - krásným příkladem jsou elektronky do zesilovačů Marshall. S elektronkami v Tesle uměli dobře, bohužel když přišly tranzistory, postup "vyndáme elektronku a vrazíme tam tranzistor" nevedl k nejlepším výsledkům.
... ale i dnes má člověk občas pocit, že je jim úplně jedno, jestli něco vydělají.hm, zrovna včera - kámoš mě poslal do krámu pro narážecí hlavu na sud, kterou nemohl v té jejich prdeli sehnat; na druhý konec města, ale co bych pro něj neudělal, že
To už je jasný znak úpadku, když režim nedokázal zajistit ani to, aby si bylo čím vytřít zadek.jaktože ne? u vás PNS nemělo Rudé právo?
v opacnem pripade bych je poslal nekam (jelikoz za windows torrent edition by byla zase basa) ...
Míra zamoření Windows 98 SE je stále velmi vysoká, vezmeme-li v úvahu, že se jedná o nepříliš schopný prehistorický systém, dávno nepodporovaný ani Microsoftem, natož výrobci současného hardware. Takže výraz "oblíbený" je v tomto případě IMHO docela odpovídající.
Ostatně, jediné Windows, které doma mám, jsou právě Windows 98 SE. K tomu, na co Windows potřebuji, mi plně postačují.
Pod hrnek?Ostatně, jediné Windows, které doma mám, jsou právě Windows 98 SE. K tomu, na co Windows potřebuji, mi plně postačují.