Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
2) Dacani... jsou zákonodárci, kteří kdy hlasovali pro PATRIOT Act.
3) Přiznáváme, co již dávno děláme.
NSA headquarters in Fort Meade, Maryland The National Security Agency/Central Security Service (NSA/CSS) is a cryptologic intelligence agency of the United States Department of Defense responsible for the collection and analysis of foreign communications and foreign signals intelligence, as well as protecting U.S. government communications and information systems, which involves cryptanalysis and cryptography.
Osobně používám gugl jen pro vyhledávání, v žádném případě bych jim nesvěřil maily nebo dokonce data.Pokud Google používáš pro vyhledávání, věř, že jim svá data už dávno svěřuješ.
Krom toho adresa se dynamicky mění při každým připojeni k Netu.Takhle obecně je to velmi odvážné tvrzení.
Jestli jsou ta data na serverech americke spolecnosti, popr. primo na serverech v USA tak je to naprosto v poradku.
1) není tam, že jsou jejich - to by žádná firma nemohla využívat google...ehm, a kdo říká, že všechny firmy podepisují stejnou smlouvu, jako obecný uživatel? - to by každý musel Googlu platit za mail atd. nemalé peníze, když ten argument otočíme (některé firmy platí)
jakým právem se má co USA s*át do evropských uživatelů?Napriklad pravem silnejsiho.
(je to jednodušší než zjišťovat jak kde nastavit SMTP a jestli to půjde :)Jak jako jak kde nastavovat SMTP? Doufám, že nemluvíš o té úchylce nastavovat si smtp per-ISP? To je totiž největší kravina minimálně od doby, kdy existuje SSL/TLS
Doufám, že nemluvíš o té úchylce nastavovat si smtp per-ISP?někteří ISP mají zas tu úchylku blokovat odchozí spojení mimo své servery ... p.s. jak s tím podle tebe souvisí SSL nebo TLS je mi fakt záhadou ...
anebo (lépe) být sobě poskytovatelem mailuTakhle to mám vyřešené, ale bohužel se mi nepovedlo nakonfigurovat na SMTP autorizaci (nedařilo se mi exim přesvědčit, že po plaintextu se přihlásit nelze, aby akceptoval přihlášení jen přes SSL/TLS) - a kvůli lokální mailům nejde jen tak vypnout plaintext SMTP na portu 25, takže nakonec jsem to vyřešil SSH tunelem + port forwardingem + povolení relay jen z localhost. A k tom webmail "na cesty".
Jediné, čemu se divím, je, že se tomu někdo divíSouhlasim. Ani bych do toho netahal hackery. Pokud uz nekdo sva data predal online webovym sluzbam Googlu ci Microsoftu, tak uz je skoro jedno, jestli k nim maji pristup jen neoficialne tamni admini, nebo rovnou i dalsi instituce, v kazdem pripade je lze tezko povazovat za dostatecne privatne zabezpecena a pokud by mela zustat privatni, tak by vubec se nemela dostat na takove servery.
nejsou mezi nimi žádné sociální sítě
IMHO nejsme. Ono to tak vypadá, ale ve skutečnosti je to stejně drsná džungle, jako byla v lidské společnosti vždycky. Jen se to posunulo do jiných rovin.Nejspíš ano. Jenže doba počítačová umožňuje leccos provádět vzdáleně, zatímco dříve musel špicl ke sledovanému (osobně riskoval), nebo alespoň pod okno na dosah štěnice (v dobách pozdějších a nedávných), dneska už nic takového netřeba. Dobrý software leccos značně usnadní, zpohodlní a před sledovaným lépe ukryje (nenechá stopám vzniknout). Proto je více na místě před nebezpečím varovat, protože je více skryté, až tak moc, že o něm mnozí neznalí uživatelé ani neví. A taky tím vím, čím víc počítačů okolo sebe máme, čímž nemyslím jen PC, telefony, ale i všelijakou spotřební elektroniku.
když se měl někdo upálit za čarodějnictví, důkazy se ruče vyrobilyTo do určité míry (a se značnou nadsázkou) funguje i dnes. Jen těmi výrobci důkazů bývají nejčastěji novináři a obětí veřejně známější/činné osobnosti. Důsledkem nebývá smrt oběti, ale její zprofanování, potíže s prokazováním neviny, rozpad rodiny, ústup z veřejného života atd...
Dnes se v euroamerické civilizaci považuje aspoň za slušnost nejdřív na tebe najít špínu a teprve potom tě zavřít. Přinejmenším veřejnost a média musí mít pocit, že existuje jakési právo; to předtím často nebývalo.Neexistuje záruka, že se tento stav během několika málo týdnů/měsíců nezmění. V minulosti se to párkrát stalo. Někdy stačí dlouhé pnutí a pak lehce šťouchnout ... Opatrnosti není nikdy dost. Více uvidíme, jak s informacemi bude naloženo, až si je úřady od Microsoftu a/nebo Googlu vyžádají. Tipuji, že to nebude trvat dlouho a při troše štěstí by to mohlo prosáknout ven.
Ve sr*č**ch budeme, až na nás poletí asteroid se 99.9% zásahem za tři měsíce, nebo až nastane globální jaderná či biologická válka.Jsou různá nebezpečí. Některá lidi spojí a vybudí k maximálnímu úsilí, jiná působí naopak. Až to nastane, tak uvidíme. To ovšem neznamená, že příliš mnoho informací v rukou jedné korporace/vlády/zájmové skupiny není nebezpečné. Může být a dokud nemáme s riziky zkušenost, je lépe sdílet informace opatrně (nesdílet vůbec možné není).
aby zbylo jen těch plánovaných 500 milionů lidí na planetě:P Co že by tím získali? Nějak nechápu tyhle paranoidní sračky. Skutečně bohatí lidé kteří by měli stát za NWO by mohli vyvražděním většiny populace jen tratit (po stránce ekonomické, kulturní, výrobní, nenávistné, otrocké a vůbec libovolné).
Tiskni
Sdílej: