Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Zvolejme 3x HURÁÁÁÁ
Má sice všechno co potřebuju, ale škubat se kvůli novinkám nebudu.. Milionkrát hurááá :)
Spustte mc s parametrem -s. Je to for slow terminals a pri kopirovaci/mazacich operacich neukazuje ten progresbar, ale jenom nazev souboru. Neni to tak rychly jako rm, ale rychlejsi nez normalne mc ...
ted pro zmenu :
Scendel
sshfs?
Přesně, tohle mi přijde o dost lepší přístup – program (mc, vim, kate…) prostě pracuje se soubory a o zpřístupnění vzdálených souborů do místního stromu / se má starat jiná vrstva – pak si nemusí každý program sám řešit přístup přes SSH, FTP atd. prostě se pro každý smysluplný protokol udělá jeden modul FUSE a v programech není potřeba nic měnit.
mount byl prostě v háji a nepřišel jsem na to, jak to nějak rozumně vyresetovat, aby se to dalo znova namountovat aspoň ručně
Teď už to normálně funguje -- běžně třeba vypnu vzdálený server a místně připojený sshfs se mi odpojí, nic tam nezůstane viset.
Zatim IMHO neni nad cim jasat. Novy tym se podle mailing listu sklada spis z lidi (take se zda, ze hodne mladych), kteri do vyvoje dosud prakticky neprispeli. Tak aby to nebyla jen takova hura akce.
Lepsi cestou je udelat fork, pokud se skutecne ukaze byt zivym tak jej prejmenovat na MC (jak to napriklad bylo s gcc a egcs).
Co jsem slysel od jednoho vyvojare, tak MC je na tom s architekturou dost spatne - clovek do neceho pichne a rozsype se neco jineho. Spis by to chtelo od zakladu prepsat.
Z rozhovoru s Konstantinem Kljaginem (vývojář CenterICQ):
Otázka: Začala se formovat nová vývojářská skupina, která chce pokračovat v tvé práci. Co si o tom myslíš?
Odpověď: Zaznamenal jsem skupinu lidí, kteří diskutují o tom, jakou verzi Wiki nainstalovat a jaký hosting použít. Také zavedli dva patche, které přidaly dvě „case” definice a nějaké přetypování. Žádná skutečná vylepšení, žádné programování. Proč jsi je tedy nazval vývojáři? (...)
(Čistě pro zajímavost. )
Je třeba si přiznat, (1) že v té době to tak vypadalo a (2) že Konstantin je svými přezíravými postoji známý.
Zcela nezaujatě to je dobrý dobrý sarkasmus a každý (ať už skutečnost zná, nebo ne) si v něj přijde na své :)
Ale já neřekl nic proti CenterIM ani proti novému MC! Pouze jsem navázal na úvaju o huráakcích. Proto tam taky je "Čistě pro zajímavost."...
Spis by to chtelo od zakladu prepsat.
Na tom něco je – každý program čas od času dospěje do fáze, kdy je dobré ho od začátku přepsat. Někdy to může být jednodušší než pronikat do starého kódu a snažit se to pochopit – zvlášť když na tom dělají noví lidé.
Tiskni
Sdílej: