Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
winecfg
, ten ti vytvoří základní wine kontejner, tedy i adresář ~/.wine
, pokud ještě neexistuje. Midnight commander ti skryté adresáře zobrazí, Krusader standardně také, i když je praktičtější si to v něm vypnout.
$ WINEPREFIX=~/.wine/test winecfgV tomto adresáři se ti vytvoří nový kontejner, do něhož potom instaluješ
$ WINEPREFIX=~/.wine/test wine setup.exeJe to super na zkoušení programů. Nainstalovaný program pak samozřejmě spouštíš opět pomocí WINEPREFIX. Pokud se vytvoří ikonka na ploše, tak už je nastavena správně.
ps. Windows nemam nijak extra rad,ani MS nehajim, jen myslim,ze tohle oznaceni si MS ziskal celkem nepravem...
K tomu bych ovšem rád doplnil, že těmi "dementními vývojáři" jsou i někteří lidi od Microsoftu. Třeba ve Wordu 2000 nespustíte MS Organization Chart aniž byste měl možnost vytvářet soubory v adresáři Windows, Microsoft Photo Editor z této verze Office zase potřebuje povolit zápis do jedné větve pod HKLM atd... Českému Microsoftu jsem to kdysi hlásil, ovšem žádná oprava na to nevyšla...
počáteční implementaci knihovny XinputTo je ta mrcha, co čte souřadnice kurzoru přímo ze zařízení a díky níž se nebude kurzor zasekávat o okraje obrazovky v hrách na UT enginu?
Tiskni
Sdílej: