Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Myslím, že sem tato zprávička jednoznačně patří – kvůli možným dopadům na další (i open-source) software, včetně např. jmenovaného OpenOffice.org. Také to jednoznačně spadá do problematiky naprosté nesmyslnosti softwarových patentů (čehož je toto zářným příkladem), kterou by se ABCLinuxu.cz určitě mělo i nadále zabývat.
Tady si myslím, že to má návaznost na OpenSource aka OOo. A debaty o formátech tu jsou hojné, tak proč ne takto závažnou informaci, byť pro USA?
Ovšem abiword to do jediného XML ukládá...
ja tedy nevim, ale neni nahodou .docx take nekolik xml souboru zkomprimovanych do jednoho archivu .docx?
To ze se to stalo M$ kvituji jako super vec, mozna ted zacne lobovat, za zrseni SW patentu, protoze vsichni vime, ze ten patent je hloupostUž začínám vymýšlet nějaké naprosto na hlavu nejupadlejší přirovnání. Ale ROFL můžu dodat i bez vymýšlení.
To ze se to stalo M$ kvituji jako super vec, mozna ted zacne lobovat, za zrseni SW patentu, protoze vsichni vime, ze ten patent je hloupostNikoli, MS momentálně zjišťuje, které jejich patenty naopak porušuje dotčená firma, aby je mohli vyměnit. Ostatně to je jeden ze základních důvodů držení patentů – když má někdo patent na něco „vašeho“, abyste vy měli zase patent na něco „jeho“, který budete moci směnit.
No pry jde o to, kdyz jsou data a sablony pohromade, OO ma data a soblonu zvlast, tady se ho to netyka.Staci jednoduchy test s OO, aby sis vsiml, ze to je blbost. OOo napraska styly i data do jednoho souboru, i kdyz nektera dalsi data jsou mimo. Neumi to ani u ODT, ani u ODS. Word 2007 to mozna taky nedela, ale Excel 2007 zcela jiste umi oddelit sablonu od dat a taky to na rozdil od OOo docela dodrzuje.
měl by někdo odkaz, co je to vlastně za patent? podobně jak tady nekdo hodil odkazy na patenty při sporu M$ a TomTom? Našel jsem spoustu článků, ale nic co mají patentované. Samozřejmě softwarové patenty jsou hrůza, ale na druhou stranu to zámořské patentní právo je hrůza jako celek. Jeden můj kamarád právník mi kdysi říkal, že nějaká uklízecí firma má patentovaný postup úklidu, v podstatě optimalizovanou cestu hadru po podlaze.
Tam se o XML nic nepíše...
Dokument textového procesoru uložený v jediném souboru XML, se kterým lze manipulovat pomocí aplikací, jež rozumí XMLdrží Microsoft sám. Zlatý Kocourkov, že?
Jinak moje nabídka půllitra za nalezení toho nejimbecilnějšího patentu stále trvá. Zatím jsem našel vhodného konkurenta pro oblíbeného skákajícího hlemýždě.(Tak schválně, je patentován sýrový koláč klínového tvaru a nebo ta dřevěná vklíněná špilka?)
Věděli jste, že: svůj patent má i síťka na hlavu, připínáček, design úchytky salónu(u něj si prosím povšimněte především jména vynálezce), opice ve skafandru, stojan na vánoční stromek, futuristická zbraň, Snad umělá noha? To jsem zvědav jestli se najde ještě někdo kdo si myslí, že patenty jsou k něčemu.(A JiK se nepočítá)
Tak schválně, je patentován sýrový koláč klínového tvaru a nebo ta dřevěná vklíněná špilkaOh, moje chyba. Omlouvám se. Není patentovaný ani tvar toho koláče(nebo co to vůbec je) ani ta špilka, nýbrž ornamental design. Takže pokud by se někomu vysráželo mléko do podobného our new
new york style cheesecakeProboha, co to je? To je jako fakt nějaká buchta ze síru?
síruProboha. Tak to je poprvé, co mi spell-checker podrazil nohy.
Proboha, co to je? To je jako fakt nějaká buchta ze síru?fakt, ze jo. vypada to nejak takto. a hlavni slozka je udelana opravdu ze syru... nejcasteji pak z ,,philadelphia cream cheese'', syru podobneho ceske lucine. cele je to delane na sladko a je to brutalne, ale fakt brutalne dobre! ma to ale jeden hacek, je to brutalne, ale fakt brutalne tucne... na cheesecakoch, co se prodavaji v obchode, se uvadi, ze jeden trojuhelnicek (po obvodu cca 3cm) obsahuje klidne i pres 50% denni spotreby tuku... ;-]
akorat ho meli za 220kc ... coz je dost drahe ...jeden dilek, nebo cely dort?
Jen pozor aby čirou náhodou nebyla patentovaná .
fakt, ze jo. vypada to nejak takto. a hlavni slozka je udelana opravdu ze syru... nejcasteji pak z ,,philadelphia cream cheese'', syru podobneho ceske lucine.Takže je to takové nealkoholické tiramisu?
Jinak moje nabídka půllitra za nalezení toho nejimbecilnějšího patentu stále trvá.A hledal jsi už inspiraci tady? http://totallyabsurd.com/archive.htm
Taky by ona firma mohla napadnout ceske datove schranky ze pouzivaji XML.
Je to tam nejak formalne vyreseno a nebo pisu uplny bludy ?
Opravte mne prosim dyztak.
som trochu paranoidny, takze mi napadlo, ze staci preckat vsetky tance okolo pravoplatnosti rozsudku a ked bude jasne, ze patent je poruseny, firmicku microsoft kupi a ma patent a sudne rozhodnutie k tomu. silne strelivo.
Tiskni
Sdílej: