Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
my obyčejní linuxáci občas přehráváme FullHD videa na kompozitním desktopu a to jaksi Intel nezvládáTo je blud! Právě jsem to zkusil (zapnul jsem kompozitění a pustil full HD h.264 film) a jde to naprosto bez problémů.
On by to takový problém nebyl, pokud by se toolkity naučili používat xlib. Samotná knihovna funguje i v konzoli, pokud se nepoužívají funkce očekávající Display* apod. Toolkity si stejně často kreslí sami a od xlib jenom dostávají info o klávesách a myši (které by na chvíli přestaly dostávat, ale aplikace by mohla fungovat dále) a občas nakopírují nějaký svůj vykreslený buffer. Při odpojení od xserveru by stačilo vynechat těchto pár funkcí, zahodit všechna XID a spol. a v pravidelných časových intervalech (např. 5s) se zkoušet zase k serveru připojit (klidně i s nějakým maximem, třeba 1 min), vytvořit znovu potřebná (většinou pouze toplevel) okna, a obnovit funkci kreslení,... a mezi tím si akorát updatují svoje buffery apod. Bez xserveru by se mohly chvíli obejít. Bylo by to sice trošku náročnější na implementaci a muselo by se udělat pár změn, ale určitě by to nebylo nemožné.
Ad vizual - tohle se stát může, ale aplikace (resp. toolkit) si může pak říct o ten nový. Jinak i některé DirectX aplikace ve Windows se dokáží vyrovnat s "restartem" grafického zařízení, pokud zachytávají potřebné události, mohly by jistě i OpenGL aplikace v linuxu a při aktivaci karty by alespoň mohly vyplivnout hlášku "není opengl podpora, ukončuji se", místo obyčejného pádu s hláškou "segmentation fault".
Jestli to taky nebude tím, že ve Windows je možno restartovat grafický subsystém bez ukončení aplikací a tedy je naprosto jednoduché vypnout ho, přehodit ovladač a zase ho nahodit a vše funguje
Tiskni
Sdílej: