abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:11 | IT novinky

    Google Blog ČR informuje, že mobilní aplikaci Gemini a NotebookLM lze používat už také v Česku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8 duálně licencovaného open source frameworku JUCE (Wikipedie, GitHub) pro vývoj multiplatformních audio aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | IT novinky

    Od 18. června bude možné předobjednat notebook DC-ROMA RISC-V LAPTOP II od společnosti DeepComputing s osmijádrovým 64-bit RISC-V AI CPU a s předinstalovaným Ubuntu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.79.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Zajímavý článek

    Byly zveřejněny výsledky průzkumu (infografika) mezi uživateli FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Na konferenci DevConf.CZ 2024 je na stánku Furi Labs prezentován linuxový telefon FuriPhone FLX1. Jeho cena 499 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 00:11 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-06 aneb Eclipse 4.32. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    12.6. 22:00 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-2 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 15:44 | Nová verze

    Po roce od vydání verze 15.5 bylo vydáno openSUSE Leap 15.6. Přehled novinek v nejnovější verzi této linuxové distribuce v oznámení o vydání a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 256 správce systému a služeb systemd (GitHub). Nově mimo jiné s run0 jako alternativou k sudo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    5.8.2009 08:12 cronin | skóre: 49
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak vyždímat z procesoru maximum?
    Prva otazka je, ci samotny program je napisany tak, aby vedel svoju pracu rozdelit na viacero procesorov, ako bolo naznacene vyssie.

    Druhy problem je, ze pri spracovavani vacsieho mnozstva udajov - co zmienene programy zjavne robia - skor ci neskor dojde k situacii, ze je potrebne tieto udaje nacitat z pamate, vyprazdnit cache pamat pre nove polozky, zmenit zaznamy v TLB a pod. Vsetky tieto operacie su z pohladu procesora velmi pomale a pocas ich vykonavania jednoducho nema co robit. Optimalizacia pozostava v takych upravach aplikacie a prostredia, aby k tymto preruseniem dochadzalo co mozno najzriedkavejsie. Upravy a optimalizacie su mozne na viacerych miestach:

    - Prekladac moze na zaklade urcitych algoritmov ci heuristik robit mikrooptimalizacie za ucelom lepsieho vyuzitia registrov procesora a cache pamati ci pouzivania prednacitavania udajov. Ako "pouzivatel" mozes skusit prelozit konkretnu aplikaciu (alebo kniznicu vykonavajucu "kriticky" algoritmus) s optimalizacnou volbou -Os namiesto obligatneho -O2. Sice to vypne niektore optimalizacie, ale zmensi to kod, a teda viacej kodu sa zmesti do cache pamate, a teda sa nemusi citat z pomalej hlavnej pamate.

    - Operacny system moze optimalizovat vyuzitie prekladovej tabulky TLB. V poslednych verziach FreeBSD sa za tymto ucelom implementovali tzv. "superpages", t.j. pamatove stranky premenlivej velkosti, potencialne ovela vacsie ako bezna stranka. Tym moze jeden TLB zaznam adresovat viac pamate a teda aj cela TLB prekladova tabulka moze adresovat viac pamate naraz. Informaciou o superpages v Linuxe nemozem sluzit. Ako "pouzivatel" mozes patrat, ci takato funkcia (alebo podobne funkcie) sa v jadre nachadza, a ak ano, skusit ju pripadne zapnut, ak je vypnuta. Dobry napad je aj upgradovat na novsie jadro; nedavno sa v jadernych novinach objavila pekna sprava o tom, ako drobne mikrooptimalizacie v kode spravy pamate vykonostne pomohli aj mnohym inym inym oblastiam.

    - Nakoniec mozno pouzit upravy samotneho algoritmu tak, aby lepsie vyuzivali cache pamat. Zvycajne sa jedna o velmi neintuitivne algoritmy riesenia problemov; hladaj "cache oblivious algorithm", ak si programator, rozhodne odporucam niektore si len tak pre ilustraciu vyskusat. Ako "pouzivatel" nemozes patrne tento druh optimalizacie pouzit.

    Nakoniec len dodam, ze velkym spomalovacom su IO operacie. Stretol som sa s programom, ktory vytvaral znacne mnozstvo docasnych suborov. Zatial co jeho beh nad normalnym diskom trval cca 2 minuty, presunutim na memory disk sa doba skratila pod 30 sekund.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.