abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:33 | Nová verze

    Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Zajímavý software

    Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 02:33 | Nová verze

    Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:33 | Komunita

    Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.7. 16:55 | Nová verze

    Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.7. 16:22 | Komunita

    Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    2.7. 11:55 | Zajímavý software

    Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 38
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (28%)
     (7%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 348 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.5.2014 20:00 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jakou distribuci na DESKTOP - asi s KDE?
    Občas si říkám, zda bych se na to čtení diskusí neměl jednoduše vysrat.

    To vřele doporučuji, protože zjevně nečtete, co kdo psal, ale něco si k tomu vymýšlíte. Například tady:

    To se fakt snažíte tazateli navrhnout, že by měl zahodit plně fuknční řešení sdílení souborů přes Sambu a místo toho pořídit NAS s SSH?

    Kde jsem tohle navrhoval? Prosil bych citaci. Tohle jste si zkrátka vymyslel. Všeho všudy jsem konstatoval, že v KDE nebude žádný problém s připojením k SSHFS, zatímco se Sambou zkrátka problém být může, protože jde o implementaci pofiedrních polouzavřených protokolů vytvářených podle hesla Embrace Extend Extinguish — tedy přesněji řečeno, v tomto případě tam nebude Embrace, ale to na podstatě věci nic nemění.

    Debian je tak na hovno distribuce, že pohání servery Seznam.cz, Spotify a některé zkušební vybavení Boeingu (kromě dalších zhruba pár desítek milionů webů).

    Tahle pseudoargumentace mi leze krkem, zejména proto, že ji někteří opakují stále dokola a nedaří se jim přijít na to, jak je nesmyslná. Windows XP (možná stále ještě) „pohání“ spoustu bankomatů a dobrých 30% domácích počítačů. No a co jako?! Říká to snad něco pozitivního o Windows XP? U každého systému, který je aspoň tak rozšířený, aby vůbec byl v obecném povědomí, se dá najít několik příkladů institucí a firem, které daný systém používají. O kvalitách příslušného systému to ale neříká nic.

    Debian byl možná někdy kolem roku 1995 jedno z těch lepších a použitelnějších řešení. To je jistě jeden z důvodů, proč leckde běží dodnes. Náklady na migraci desetitisíců systémů by mohly být nakonec vyšší než škody průběžně působené špatnou, neefektivní a zastaralou distribucí. Podobným fenoménem je například Česká spořitelna a její klientela. Chce snad někdo tvrdit, že Česká spořitelna je nejlepší a nejúspěšnější z bank? :-D Čistě podle počtu klientů to tak může na první pohled vypadat, ale faktem prostě je, že miliony klientů-důchodců, které tahle banka „zdědila“ od komunistické státní spořitelny, už zkrátka nikdy banku nezmění a ze setrvačnosti u České spořitelny zůstávají, ať už je oškubává sebevíc. Debian a Seznam.cz je podle mě velmi podobný případ. Počtem nasazení se prostě nedá argumentovat.

    Pokud to ze skoro 80 přípěvků není zřejmé, tazatel zkoumá možnost nahradit Windows Linuxem a zjišťuje, zda mu bude na Linuxu něco zásadně překážet, chybět či vadit.

    Další klasické přirovnání: Tazatel si vybírá auto, ale místo aby se zabýval motorem, podvozkem, výbavou a dalšími podstatnými parametry, konstatuje pouze, že barva tlačítka od ostřikovače mu nevyhovuje a že něco takového je nepřekonatelný problém. Copak jste si tohoto jevu v celé diskusi nevšiml? :-D

    Nevím, proč by si tazatel nemohl kliknutím ve správci souborů přehrát video. Naznačoval jsem snad někde, že je lepší, aby to nešlo? Kde přesně? Opět bych prosil citaci. V opačném případě bych se přimlouval za to, abychom nepodsouvali ostatním lidem v diskusi výroky, které nenapsali.

    Věcně bych k tomu ještě dodal, že se tady zase ukázal dvojí metr. Ve Windows se taky může zcela běžně stát, že uživatel nepřehraje video kliknutím ve správci souborů. Proč by asi jinak existovalo tohle nebo tohle? Jenže zatímco ve Windows je normální, když něco nefunguje, a každý je ochoten instalovat nějaké podivné neprověřené pseudo-balíčky bez možnosti automatické aktualizace, v linuxových distribucích je kupodivu jaksi nepřijatelná nutnost instalovat balíčky kodeků, přestože je instalace mnohem snazší a kodeky se automaticky aktualizují dohromady s veškerým ostatním softwarem. Tento dvojí metr je naprosto absurdní a je jednou z největších překážek rozšíření Linuxu na desktopu.

    Pak ještě existuje vděčné téma přehrávání DRM videa pro Microsoft Silverlight, které Novell Moonlight zkrátka nedá, ale k tomu lze těžko něco dodat. Veškerá argumentace na téma DRM už byla shrnutá jinde. Pokud někdo chce tento typ „obsahu“, ať prostě zůstane u Windows, koupí si Windows nebo něco takového. Jeho věc.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.