abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:22 | Komunita

    Celkový počet stažení aplikací z Flathubu překročil 2 miliardy. Aktuální Statistiky Flathubu: Celkový počet stažení 2 002 793 783. Celkem desktopových aplikací 2 636.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 23:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 23:11 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 142 (pdf) a HackSpace 79 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 18:22 | Nová verze

    Qtractor (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Audio/MIDI vícestopý sekvencer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 14:33 | Nová verze

    Byl vydán svobodný kancelářský balík OnlyOffice Docs 8.1. Vedle četných oprav přináší několik funkcí včetně podpory editace textu v PDF a vytváření formulářů v PDF.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 34
    21.6. 12:33 | Zajímavý článek

    Daniel Stenberg, autor nástroje curl, z databáze SteamDB zjistil, že aktuálně 22 734 her na Steamu používá curl.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 19:55 | IT novinky

    Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 16:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.8 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 126. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube. Vypíchnuta jsou vylepšení v integrovaném poštovním klientu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 12:11 | Zajímavý článek

    Příspěvek Aukce domén – měsíc po spuštění na blogu CZ.NIC shrnuje první měsíc provozu Aukce domén .CZ. Aukcemi prošlo celkem 18 174 domén, z toho na 742 z nich byl učiněn alespoň 1 příhoz. Nejdražší aukcí byla na doménu virtualnisidlo.cz s cenou 95 001 Kč, která však nebyla včas uhrazena. Nejdražší aukcí, která byla vydražena i zaplacena je praguecityline.cz s cenovkou 55 600 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    20.6. 11:11 | IT novinky

    Před 40 lety, 19. června 1984, Bob Scheifler představil první verzi okenního systému X (X Window System). Vycházela z okenního systému W (W Window System).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 65
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    8.9.2020 22:23 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Odroid. HC2 + ext4, nebo BTRFS?
    Jak se tam ty chyby dostanou? Vadou HW?
    Nebo SW (jo, chápu, že to je neuvěřitelné, ale prý existuje software, ve kterém jsou chyby :)

    No ovšemže. Například Ext4 vlivem bugů posral lidem data v roce 2009, 2012, 2015, 2018 [všechny incidenty snadno dohledatelné]… Takže co? Je v plánu i 2021? Jo, to bude zase párty, co? :-D

    To je ale divné, že Btrfs v tom Facebooku a všude možně jinde, kde běží, tyhle tříleté výroční kalby s šavlí poránu nepořádá. To je ale záhada!

    V tom případě ti BTRFS alespoň oznámí, že nesedí checksum datového bloku a do kterého souboru se to trefilo. Ext4 ti neoznámí nic.
    To už tu píšu asi po sté: btrfs checksumy checksumují opravdu jen že to, co se přečetlo, je to, co se před tím zapsalo. Neřeší vůbec, jestli datové struktury stále dávají smysl! To řeší fsck, který byl před ~4 lety naprosto nepoužitelný. Doufejme, že to od té doby opravili.

    A ani posté jsi to nepochopil. :-D Tak ještě po sté první: Checksumy nezaručují dokonalou konzistentnost dat. Proč? Protože mají kolize. Co přesně tedy dělají checksumy? Snižují pravděpodobnost nededetekovaného poškození dat o několik (řádově třeba 10 až 20, podle typu checksumu) desítkových řádů.

    A teď mi objasni, jak by se (jinak než náhodnými a krajně nepravděpodobnými kolizemi checksumů) dosáhlo toho, aby datové struktury (nějak, záhadně, ba kouzelně) nedávaly smysl, ale těmi checksumy by pořád procházely. Takový zázrak! To bude asi nějaký průlom v kvantové fyzice, že? :-D :-D :-D Ve kterém žurnálu je o tomhle článek?

    Jednou jsem to tady testoval a umožňoval degradovaný multidevice btrfs připojit opakovaně a to dokonce jako rw. Max potom přišel s tím, že to bylo v nějaké konkrétní verzi.
    Bylo to pro všechny verze od začátku do 4.něco a umožnilo to jednou rw a pak už pouze ro.

    Úspěšný r/w mount má zaručovat redundanci, která je v konfiguraci daného filesystému určená. Cokoliv jiného má být nanejvýš r/o. Uživatelům AIDů bez R tohle sice dlouho nedocházelo, ale je dobře, že se konečně takové základy fungování světa a Matrixu dostávají do obecného povědomí.

    RAID si lidé typicky pořizují proto, aby systém fungoval i při selhání jednoho disku, což zde splněno nebylo.

    Naprostý nesmysl. RAID si lidé pořizují proto, aby selhání N - 1 disků (při redundanci N) nevedlo ke ztrátě dat. Takový předpoklad se zásadně liší od předpokladu (a leckdy je v rozporu s předpokladem), že RAID s N - 1 disky bude (v nějakém slova smyslu) fungovat.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.