abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:11 | IT novinky

    Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:55 | Nová verze

    Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 14:55 | Zajímavý software

    Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    16.5. 17:11 | Komunita

    Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.5. 15:33 | Zajímavý článek

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.5. 12:22 | Komunita

    Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.5. 21:33 | Nová verze

    Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.5. 14:44 | IT novinky

    Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    14.5. 20:44 | Komunita

    Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.5. 14:00 | IT novinky

    Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (57%)
     (14%)
     (14%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (14%)
    Celkem 7 hlasů
     Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    1.10.2021 23:13 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Poběží mi linux na tomto notrbooku ?
    …jen pro .deb a .rpm…

    To není úplný showstopper; spoustu takových má ArchLinux v AUR a funguje to bez problémů. (Samozřejmě souhlasím, že je to v mnoha směrech úplně špatně, closed-source je špatně atd.)

    Příkladem je třeba státní správa. Za to fakt debian nemůže.

    Opět souhlas. Za tohle totiž může především dnešní prezident T. G. Notoryk, který kolem roku 1998, tenkrát jako (už tenkrát) senilní premiér dopustil odporný projekt Internet do škol, ve skutečnosti Microsoft do škol.

    Toxické plody tohoto projektu dnes „sklízíme“ v plné a vrchovaté míře.

    Škoda, že Debian byl první distribuce. Je možné, že kdyby tomu tak nebylo a kdyby tenkrát, v roce 1995, vzniklo něco rozumného, (1) nemusela dnes být „nabídka“ distribucí tak roztříštěná a (2) pokud jde o „Internet“ do škol, mohlo tenkrát, řekněme do roku 2001, kdy se katastrofa dala ještě (vy)zvrátit (na chodník) a trochu napravit, vzniknout cosi smysluplného, co by se do škol (tenkrát možná) dalo prosadit — s dostatečnou osvětou, (1) proč má být za veřejné peníze kupovaný pouze veřejný kód a (2) proč mají mít školáci možnost učit se používat software, nikoliv tupě přivykat stavu, kdy jsou používaní softwarem, (3) a proč se nemají stát svět nechápajícími zákazníky jediné firmy.

    Školství dnes bohužel produkuje slepé zákazníky Microsoftu, přesně podle plánu. Stačí si jen vzpomenout, jak byl ještě kolem roku 2008 každý notebook na Alze, CZC a Mironetu dvakrát: Bez Shitdows a se Shitdows. Dnes je to úplně jinak: Notebooků bez Shitdows je asi tak 5 a notebooků celkově klidně přes 500. Když chci normální počitač bez Shitdows, napřed musím zaplatit „Shitdows daň“, než to svinstvo smažu. Jako by snad Microsoft byl státní instituce, která smí vybírat daně nebo něco podobného. Co je horší: Že to tak je, nebo že to nikomu nevadí? Školství zařídilo.

    Kde je teď NKÚ a podobné úřady? Kde jsou všichni ti slavní EU-regulátoři, když je jejich „služeb“ nejvíc potřeba?! Inu, nikde, samozřejmě, protože už v nich pracují „produkty“ Zemanovy katastrofy z roku 1998, kterým nenormální přijde normální. Cíl Microsoftu byl splněn na 100%, dohoněn a předhoněn a vyhoněn a pak ještě spolknut.

    (Jasně, někdo asi bude zase vykřikovat, že dnešní Microsoft už je „přece“ úplně jiný — podobná sorta lidí, která tvrdí, že dnešní KSČM je jiná než KSČ z dvaapadesátého —, a možná bude mít malinko, částečně pravdu, ale ten průser už se nedá odčinit a vrátit zpátky! (Zdrojáky od celých Shitdows 11 + komplet build systém najdu na GitHubu kde přesně?))

    Résumé: Jasně, za českou zoufalou korupci Debian nemůže. Za neexistenci důstojné alternativy k closed-source v té době ovšem přinejmenším částečně může. Za dnešní (za chvíli čtvrt století poté) <1% Linuxu na desktopu může dost podstatnou měrou.

    A odklon od směru jednoduchosti též není iniciován debianem i když svou svou troškou také bezpochyby přispívá. Iluze si nedělám.

    Debian rozhodně není odklon od směru jednoduchosti. Je ovšem příklon ke směru one-size-fits-all panovačnosti, arogance, patchování 5 let starého kódu, 2 roky trvajících revizí relativně triviálních změn, 32768 klíčů v OpenSSL [2008], protože kdo jich potřebuje víc, že jo, atd. (Nechci ten incident z roku 2008 donekonečna vytahovat na světlo, ale ta pokroucená mentalita, která k němu vedla, je součástí Debianu beze změn stále a dodnes.)

    Stačí se podívat do nedávné historie. Jak přijímal ArchLinux systemd? Jednoduše: Víc než rok měli uživatelé na výběr a mohli přepínat mezi starými init skripty a systemd. Po roce se ukázalo, že systemd je (skutečně! jaké to překvapení!) lepší řešení než béčkové shell skripty, šrouby se začaly malinko utahovat směrem k systemd a nakonec zůstal systemd. (Protože udržovat donekonečna dvě sady spouštěcích souborů u každého démona přece jen není ono.)

    Co Debian? Ouha ouha. Hrůza pomyslet. Začalo to zpožděním 4 až 5 let, jak je u Debianu zvykem + normou, další zdržení přišlo kvůli nekonečným žvástům jakože-konzervativních žvanilů — takových těch typů, kteří 2 roky nejsou schopní aktualizovat triviální balíček, ale pak mají najednou tisíc „názorů“ — a skončilo to groteskní „debatou“ s předem daným výsledkem o něčem, co už bylo dávno rozhodnuto jinde. Toho rozhodování se Debian mohl aktivně účastnit, ale zaspal (jako ostaně vždy).

    To jsou asi tak v kostce důvody, proč — byť nemám vůbec nic proti uživatelům Debianu, kteří vědí, co dělají — nemám rád doporučování Debianu novým uživatelům Linuxu. Ta distribuce reprezentuje v podstatě všechno, co bylo „na Linuxu špatně“ (a co bylo většinou už před pár dekádami beze zbytku vyřešeno, jenom si toho Debian neráčil všimnout!) a co bezdůvodně brzdilo větší rozšíření Linuxu na desktopu, podobně jako rychlejší pokrok v oblasti linuxového serveru (byť nesmyslní jazykové tvrdí, že Debian se na server hodí) — sorry jako, ten (skoro) tickless kernel s microstate accountingem už má být 10+ let všude, i na serveru, a na desktopu možná i déle než 10 let.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.