abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    30.4. 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 513 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 30.4. 11:32
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.3.2023 15:36 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Připojení přístroje 2.0
    Snažím se pokračovat rozběhnutí měřícího přístroje, který jsem se dotazoval zde. Přeinstaloval jsem základní systém na Ubuntu 22.04 LTS. Primárně proto, že v rámci windowsího softwaru k osciloskopu se jede přes drivery NI-VISA a ty jsou k instalaci na Ubuntu LTS nativně, takže mne napadlo, když je nainstaluji v linuxu, mohl bych je pak následně přenést jako device do wine. Nicméně cíle jsem zatím nedosáhl. Možná je to i díky tomu, že zatím moc nechápu, jakou roli NI-VISA vlastně hrají, kromě toho, že očekávám, že vytvoří abstraktní model přístupu k zařízení. Tedy první otázky jsou: Je má představa správná? Stačí mít VISA v linuxu nebo je třeba i ve wine? Nenašel jsem nijak, jak se s Visa zařízením bavit pod linuxem, NI má příklady jen s windows a jsou podle obvykleho vzoru "chcete tohle, naklikejte takto", vůbec nic o tom, co se fakticky děje.

    Cíle, které potřebuji naplnit jsou.
    1. Rozběhnout nativní program pro osciloskop pod linuxem. To co vlastně teď vím je, že mám při připojení osciloskopu device /dev/usbtmc0, a neumím zatím nijak jej dostat do wine. Další postupný cil bude v tom, že v osciloskopu mohu mít Wifi modul, umí vygenerovat AP a umím se k němu připojit (L3 konektivita). Zatím se k němu připojit z programu z wine neumím. Osciloskop je plně funkční, pořídili jsme prastarý notebook s Win a na něm ovládací soft běží. Ale přenos dat je velmi nepraktický.
    2. Druhý cíl po naplnění prvního je připojit se k osciloskopu programem. Optimálně přes C++, na githubu jsem našel 1 a 2 takže to věřím půjde. I kdž tady mi není trochu jasné to, že /dev/usbtmc0 je jen přístupné rootu. Doufám, že ty VISA drivery jsou vlastně kernel modul, který to přístup přenese na běžného uživatel

    Máte zkušenosti s měřícimi přístroji po linuxem? Díky.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.