abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 12:11 | IT novinky

    Google Blog ČR informuje, že mobilní aplikaci Gemini a NotebookLM lze používat už také v Česku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    14.6. 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8 duálně licencovaného open source frameworku JUCE (Wikipedie, GitHub) pro vývoj multiplatformních audio aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 11:11 | IT novinky

    Od 18. června bude možné předobjednat notebook DC-ROMA RISC-V LAPTOP II od společnosti DeepComputing s osmijádrovým 64-bit RISC-V AI CPU a s předinstalovaným Ubuntu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.6. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.79.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 14:33 | Zajímavý článek

    Byly zveřejněny výsledky průzkumu (infografika) mezi uživateli FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 13:22 | IT novinky

    Na konferenci DevConf.CZ 2024 je na stánku Furi Labs prezentován linuxový telefon FuriPhone FLX1. Jeho cena 499 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    13.6. 00:11 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-06 aneb Eclipse 4.32. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    12.6. 22:00 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-2 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    13.8.2023 08:56 Martas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Něo jako Real-time computing (RTC) programování na Linuxu?
    Děkuji za rekce. A úvod mi dovolte poněkud pravit představy o tom co je nebo není RTOS, rozhodně to není něco co vyžaduje definované odezvy „i vic než 10.000x za sekundu“. Jeden z nejrozšířenějších RTOS systému je FreeRTOS má standartně TICK_RATE_HZ nastaven na 1000 tzn základní časové kvantum s kterým pracuje je 1ms, bez problémů ho jde nastavit na 100, pak bude základní časové kvantum 10ms a pořád půjde o RTOS. Nechci zabředat do podrobností, ale Soft RTOS který bude pouštět úlohu 1x za sekundu by měl zajisti asi toto. Představme si, že řídíme pec, tzn sledujeme teplotu a podle porovnání požadované a změřené teploty buď následující sekundu topíme nebo netopíme zpětná vazba nějaký PID, ale to není důležité. Důležité je, že když tohle poběží hodinu a my budeme měřit počet a přesnou délku oněch sekundových úseků tak nakonec zjistíme, že jich bylo 3600 +- 10 a pokud porovnáme délky jednotlivých okének nebudou se tam běžně vyskytovat ani 100ms ani 10sekundové. Pokud jsem se správně dočetl Linux má 139 priorit pro úlohy a 0 až 99 se považuje za Real Time priority. Vim o několika PLC v kterých je Raspberry Pi a tak snad je v silách Linuxu zajisti, aby jedna úloha napsaná v C měla natolik vyšší prioritu než třeba Lighttd, že i když bude probíhat DDS útok na web měla přednost před zpracováním přijatých paketů. Nebo taky ne, ale aspoň by to program poznal a v peci vypnout topení, v nejhorším i za cenu resetu vyvolaného hw Watchdogem.

    Proč to vlastně řeším, kamarád chce abych mu udělal řízení pece (proces ohřevu až 12 hodin). Většina opičáren je typicky komunikace, informávání uživatelů a zadávání parametrů programu je jak dělaná pro něco jako Rasperry PI a je mnohem pohodlnější to udělat na něm než na MCU. Pak je samotné čízení pece tam pro změnu je mnohem jednoduší a bezpečnější to udělat na MCU, ale byli by to dvš desky dvoje programování a řešení komunikace mezi tím nebo to narvat do toho většího s Linuxem.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.