Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 18:45
Pokud licence ke konkrétní verzi Win virtualizaci umožňuje, tak i OEM tam jde mít.OEM verze Windows ve virtualizačním nástroji legálně provozovat nelze.
Rešení: Pokud chcete vyuzivat operacniho systemu ve virtualnim prostredi, je potreba mit na tento operacni system zakoupenou licenci. Vy mate k dispozici operacni system Windows Xp home, ktery ale neni pouzivam jako operacni system a tak je mozne ho pouzit pro visrtualni prostredi. Kdyby byl operacni system Windows zakladem pocitace, neni mozne tento stejny operacni system vyuzivat jeste ve virtualni podobe.
Na desktopu Win a Mandrivu, notebook mám od Vánoc tam jsou zatím jen Win a asi tam půjde Red Hat, nevím. Nevím co vyzkoušet. Nemám mnoho času se v tom vrtat.
(samo, ze kradene)...nevykrádáš auta, nekradeš kabelky......a WinDoze ti za (případné) problémy stojí?!
napočítal bych na prstech jedné ruky kolikrát jsem je od přechodu bootovalhm, takže méně než dvaatřicetkrát?
Btw... windows by měly větší dopad, samozřejmě. Linux se dá celkem jednoduše nahradit některým jiným podobně fungujícím OS.Jo, to mě právě přesně napadlo. S Widlema je pro lidi snazší dělat, případně je snazší to těm lidem udělat. Zkrátak linux může windows v jednotlivém případě krásně zastoupit, ve většině případů. Ale celosvětově by to moc nešlo. Ta stejnost windows, to je dar z nebes.
třeba by ses divil, kolik věcí, které denně využíváš by na pár dnů/týdnů přestalo najednou fungovat (to platí u obou os).mno, domnívám se, že z věcí, které používám opravdu denně, by nepřestalo fungovat nic, pokud by najednou umřely Windows - naopak kdyby umřel Linux, byl bych bez připojení k Internetu a samozřejmě bez možnosti používat své počítače z věcí, které využívám často, by přestaly fungovat některé pokladny (Windows i Linux), přítulkyni MP3 přehrávač (IMHO Linux), a to je asi tak vše (hm, překvapuje mě, jak málo jsem na výpočetní technice závislý - tedy na jiné než vlastní počítač & Internet
mac os xPRESNE! ;D
Mám dualboot Linux a Vista (obojí legálně).Lze vubec mit Linux nelegalne? Jednotlive aplikace (hlavne ty komercni), to jiste, ale casti pokryte GPL, BSD, Apache, MIT a ostatnimi free licencemi snad nelze mit jako uzivatel nelegalne (ale lze napr. porusovat GPL pri dalsim sireni). Nebo se mylim? (Samozdrejme je mysleno u nas v Cechach, v nekterych zemich mohou byt zakony jine, napr. nechvalne znamy americky DMCA nebo danske zakony regulujici kryptografii.)
Doma:
1. PC - dvě verze Slackware, FreeDos a FreeBSD
2. PC - Slackware a FreeDos
V práci:
Slackware a WinXP
Na noťasu i serveru Gentoo.
z diskuse u teto ankety mi prijde, ze prumerny uzivatel linuxu instaluje system kazdy pul rok - a zaroven je patricne hrdy na to, ze neumi s jinym (komernicm) operacnim systemem (m$ windoze (ktery jsem nemusel reinstalovat nekolik dlouhych let)) a hlasi, ze mu nefungovali nebo prestali fungovat..
take mi moc do hlavy nejdou ty narazky na klikace, klikani, uklikavani atd - v cem je problem? bud si nekdo naklika pres gui co chce behem par minut a nebo podstatne dele edituje konfiguracni soubory. casu je malo, cas sou penize. nerikam, ze je linux horsi ale co se uzivatelskeho rozhrani tyce, je skutecne za wokynkama - omalovankove gnome je opravdu smutnym pokusem o window manager.
opravdu sem se snazil vymanit z nadvlady m$, ale po probdenych nocich, kdy sem se snazil nastavit nejakou banalitu, jsem to opravdu vzdal - skutecne si radsi parkrat kliknu a budu mit pokoj..
sry za flejmoidni prizpevek.. odpoved na anketu: dualboot
ps:
nemejte me za radka hulana
take mi moc do hlavy nejdou ty narazky na klikace, klikani, uklikavani atd - v cem je problem? bud si nekdo naklika pres gui co chce behem par minut a nebo podstatne dele edituje konfiguracni soubory.A někdo si zase během pár desítek sekund upraví konfigurační soubor, než aby podstatně déle něco hledal v GUI (a nakonec třeba zjistil, že to v GUI ani není). Obě dvě možnosti jsou možné a je zbytečné pokoušet se tvrdit, že platí pouze jedna z nich…
ano, mate pravdu - ale od systemu, ktery se dobre ovlada bych ocekaval, ze v gui bude mit takove funkce, ktere se casto steluji / meni / nastavuji / cokoliv "neodborneho" - to splnujou wokynka. advanced veci se ve woknech resi v registrech nebo zasahem do souboru v adresari woken, ale na to uz clovek take musi neco vedet.
v linuxu se mi dost casto stava, ze sebevetsi prkotinu musim konfigurovat, pak neco restartovat a doufat, ze navod z ktereho cerpam se tyka me verze kernelu, me verze ovladacu, me verze cehokoliv... nepopiram ze v nejakych pripadech je konfigurak lepsi volba - napriklad takove nastaveni mod_rewrite pro apache je pohadka - oproti stelovani neceho podobneho pro iis. z uzivatelskeho hlediska je to z meho pohledu prave tak jak rikam: nastaveni rozliseni, multumedialnich klaves, casu, a naslo by se jeste hodne veci ktere ve woknech vyresim pomoci dvou kliknuti a v linuxu si musim vytrhat vlasy - samozrejme, kdyz bych v linuxu delal od narozeni, jiste bych vsechny prikazy a cesty kde najit ten a ten konfigurak znal a necinilo by mi to problemy. no nedovedu si predstavit, ze bych linux podstrcil rodicum to by byla kruta pomsta.
v linuxu se mi dost casto stava, ze sebevetsi prkotinu musim konfigurovat, pak neco restartovat a doufat, ze navod z ktereho cerpam se tyka me verze kernelu, me verze ovladacu, me verze cehokoliv...Vidíte, a já má úplně stejný pocit z Windows – přičemž ono „něco restartovat“ se často týká celého systému. Jistěže by Linux mohl být ještě uživatelsky přívětivější – ale v posledních několika letech se myslím jeho uživatelská přívětivost velmi zlepšuje, a nevypadá to, že by ten trend měl v dohledné době skončit. Když už tu srovnáváme s Windows (nebo produkty Microsoftu obecně), tam mám pocit, že se v honbě za „jednoduchostí za každou cenu“ už zašlo příliš daleko, a uživatelská přívětivost se poslední dobou spíš zhoršuje. Třeba GUI MSIE 7 nebo Office 2007 je podle mne právě ta krutá pomsta… A zrovna to co jste vyjmenoval – v nějaké diskuzi se zde zrovna řeší, že Windows po instalaci umí nastavit správné rozlišení, a po nějaké akci, která Windows vůbec nemůže ovlivnit, najednou umí jen omezenou množinou rozlišení – a spraví to jedině přeinstalace. O nastavování multimediálních kláves ve Windows bych ani nemluvil, protože tam kolikrát není co nastavovat – buď vám vyhovuje, co nastavil výrobce, nebo máte smůlu. A vlastně ani neznám nikoho, kdo by ta další čudlítka na klávesnicích používal. A s nastavením času jsem zažil problémy taky jen na Windows, které odmítaly čas synchronizovat se serverem, a nedalo se zjistit, proč. A to všechno píšu jako dlouholetý uživatel Windows – na desktopu jsem na Linux přešel teprve před pár měsíci, po několika předchozích neúspěšných pokusech, které jsem po pár týdnech nebo měsících odpískal (právě proto, že těch věcí, u kterých neplatilo, že prostě fungují, bylo na můj vkus příliš – a neměl jsem čas to řešit). Pravda, nejsem typický uživatel Windows, protože na serverech jsem Linux používal už dávno. Takže přeci jen nějaký základ jsem měl
no musim souhlasit s tim IE7 a Office 2007. jde o MS produkty, ale neni to system.. ja osobne pouzivam Win XP Pro, bez te zmrzene hnusne grafiky, po instalaci woken odeberu vsecky kraviny jako je MSN, Windows Media Player, Outlook atd a pouzivam jen OpenSource alternativy - ktere jsou mnohdy lepsi - to nepopiram. problem mam zkrata ciste jen s ovladanim systemu.
zminujete tu nejake nastaveni rozliseni - nemohu ocekavat, ze wokna z roku 2001 budou mit ovladace na grafickou kartu, kterou mam dnes v pocitaci - cili pocitam s tim, ze si stahnu ovladac a hura - mam vystarano. v linuxu sem se pri prvnich kruccich nemohl dopatrat spravneho ovladace (neni chyba linuxu ale vyrobcu hw) a kdyz uz se po pul roce objevily ovladace, tak se mi v nastaveni v gnome vylihly celkem 3 GUI tooly na zmenu rozliseni - a ani jeden nefungoval - stejne sem musel rucne editovat xorg.conf...
tato debata by byla na dlouho a je jasne, ze co se tyce uzivatelskeho rozhrani, neni asi viteze (narozdil treba od whatever-serveru kde je jasny vitez linux). me vyhovuje snadnost oken - mam prehled kde co je a v zakladni vybave je gui klikatek na nastaveni cehokoliv - kdyz to neni primo v nabidce start, lze spustit z windoze adresare. je pravda, ze ne vzdy si mohu nastavit vse - nadruhou stranu se mi nikdy nestalo, ze bych potreboval udelat na woknech neco, co by udelat neslo. coz sice v linuxu tato moznost je, ale bud za ni stoji nekolika tydeni studovani manualu a pak marne pokusy nebo primo programovani vlastni aplikace..
jeste me tak napadlo - pri pouzivani linuxu na notebooku je dost citelne snizeni vydrze baterie oproti windows - to je take dost podstatne minus linuxu. misto 4h pod widlema jen 2.5h.. to si pak clovek rozmysli (na mem ntb, hp compaq s Fedorou)
jeste me tak napadlo - pri pouzivani linuxu na notebooku je dost citelne snizeni vydrze baterie oproti windows - to je take dost podstatne minus linuxu. misto 4h pod widlema jen 2.5h.. to si pak clovek rozmysli (na mem ntb, hp compaq s Fedorou)To bude pravděpodobně způsobeno nějakou chybou v ACPI implementaci nějakého hardwaru toho notebooku, kterou Linux zatím neumí opravit. Tedy je to opět chyba výrobce HW. Třeba to v nějakém novějším jádru bude „opraveno“.
2. Laptop - ArchLinux x86
3. Staré PC (které prodávám,viz. Zde) - Debian Etch x86
4. Router - OpenWRT ,ale brzy ho budu měnit za Via EPIA + Debian Etch
3. Staré PC (které prodávám,viz. Zde) - Debian Etch x86 Cena: dohodou (ale pod míň,než 2500KČ nejdu…)...za tolik sem před rokem a něco koupil compa s Athlonem 2500+ (monitor,klávesnice a myš v ceně)
To by me zajimalo, jak funguje tohle Bohuzel mam pouze single-boot Linux. Leda ze bych do virtualboxu nainstalil Winodws a zkusil to tam.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.