sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Založena: | 30. 8. 2008 |
Členů: | 94 |
Článků: | 1 |
Wiki stránek: | 1 |
Dotazů: | 38 |
Akcí: | 0 |
Čtenost: | 22 % |
Skóre: | 20 |
ahoj, chtěl jsem si teď asi po týdnu udělat upgrade a pacman mi hned v úvodu navrhl odstranit můj stávající i810 ovladač pro grafickou kartu intel gma950 a nahradit jej ovladačem intel, s čímž mohu buď souhlasit anebo nesouhlasit a nepokračovat v aktualizaci :(. Já bych rád dále používal i810, intel ovladač je o poznání pomalejší a to až tak extrémně že počítače s o dvě generace novější gmax3500 dosahují s intel ovladačem (i810 pro ně již není určen) v grafice menšího výkonu. Má to znamenat, že i810 je už depreceated a nelze ho již nadále používat? Nechápu jak se může pokrok ubírat opačným směrem, než by měl, tedy k zabugovanějšímu a pomalejšímu :(.
neupgraduj ;o)
Ano, i810 je nahrazen ovladacem intel. Pomalost je zpusobena prechodem na EXA, nicmene podle slov intelackych vyvojaru by posledni verze (tj. 2.5.x se serverem 1.6 beta) mely fungovat prinejmensim stejne rychle.
Pokud ne, doporucuji reklamovat u vyvojaru - jsou celkem ochotni resit regrese ve vykonu.
dekuji za odpoved, zkusim prejit na intel, popripade budu spamovat u intelu, diky
Taky jsem si vsimnul ponekud pomaleho prekreslovani obrazovky treba ve firefoxu...
Me pomohlo vypnout EXA a zapnout stare XAA pomoci:
option "AccelMethod" "XAA"
v /etc/X11/xorg.conf
Akorat mi je divne, ze v glxgears mam +-60 FPS, pricemz pamatuji, ze jem mival i 800. Pritom Openarena mi jede v 1280x800.
To tak nejen vyzera, to tak je - nekde od 2.5.x je synchronizace standardne zapnuta.
tak jsem upgradoval na intel a ta pomalost je extremni, nejen ve 3D ale i ve 2D :( ...napriklad TCE ktere plynule bezelo na 1280x800 s i810 se ted prekresli snad jednou za sekundu.
jinak mam take zaplou synchronizace, vite jak ji vypnout?
aha vsem se omlouvam za mistifikaci ja sem nainstalil 2.4.3 verzi
Synchronizace se dá vypnout pomocí utilitky driconf.
Me se kdysi taky aktualizoval ovladac na grafiku, ale normalne sem nainstaloval zpatky xf68-video-i810 nebo jak se to jmenuje a zase mam zpatky i810, se kterym se mi aspon nesekaj hry a hlavne nesezere celou moji malou 256MB ram protoze se u nej da omezit velikost videoram parametrem VideoRam v xorg.conf treba na 16MB.
Já jsem si všiml, že v openSUSE 11.1 už je napevno ovladač intel. A zjistil jsem, že má špatné chování např. v Blenderu. Chtěl bych se vrátit zpátky k i810, ale v repozitářích openSUSE už ani není. Jde vůbec nějak do systému doinstalovat?
v pacmanovi se neda ten intel balicek nejak zamaskovat ?
Ale da. V pacman.conf v radku IgnorePkg.
Vím, že tento dotaz je už vyřešený. Ale ten můj je podobného rázu, tak nebudu tvořit nový ale dám to sem. Já jsem bohužel neuváženě updatoval a zajímalo by mě, jestli se dá původní i810 nějak vrátit (protože ať s novým ovladačem dělám o dělám, s mojí kartou funguje viditelně hůře než starý). V repositářích už není a s googlováním jsem také neuspěl.
(Kdysi jsem takto potřeboval downgradovat Audacity a na forů archlinux.cz mi nějaká dobrá duše poradila cca čtyři místa, kde by se starší balíky pro arch daly najít... Ale už buď nefungují, nebo tam i810 není.)
Ovladac intel byl pro me zmena k lepsimu, protoze podporuje vice vystupu u xrandr, takze muzu rozsirovat plochu za behu. Co se tyce UXA akcelerace v 2.6.1, tak ta mi vubec nefungovala, Xka se seknuly pri nabihani KDE, problem bude asi v tech dvou vystupech a virtualniho rozliseni. Jinak jsem spokojen s verzi 2.1.1, ktera pouziva jeste rychlou XAA akceleraci... U novejsich verzi bylo renderovani pomale i se zapnutou XAA.
Tiskni
Sdílej: