abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:33 | Komunita

    Vojtěch Polášek představil Vojtux, tj. linuxovou distribuci pro zrakově postižené uživatele. Vychází ze spinu Fedory 43 s desktopovým prostředím MATE. Konečným cílem je, aby žádný Vojtux nebyl potřeba a požadovaná vylepšení se dostala do upstreamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 00:33 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) druhá RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Zajímavý článek

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 160 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | IT novinky

    Izrael od února zakáže dětem používat v prostorách základních škol mobilní telefony. Podle agentury AFP to uvedlo izraelské ministerstvo školství, které zdůraznilo negativní dopady, které na žactvo používání telefonů má. Izrael se tímto krokem přidává k rostoucímu počtu zemí, které dětem ve vzdělávacích zařízeních přístup k telefonům omezují.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    včera 14:00 | IT novinky

    Internetová společnost Google ze skupiny Alphabet pravděpodobně dostane příští rok pokutu od Evropské komise za nedostatečné dodržování pravidel proti upřednostňování vlastních služeb a produktů ve výsledcích vyhledávání. V březnu EK obvinila Google, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje na úkor konkurence vlastní služby, například Google Shopping, Google Hotels a Google Flights. Případ staví Google proti specializovaným

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 12:22 | Pozvánky

    Byl oznámen program a spuštěna registrace na konferenci Prague PostgreSQL Developer Day 2026. Konference se koná 27. a 28. ledna a bude mít tři tracky s 18 přednáškami a jeden den workshopů.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Pozvánky

    Na webu československého síťařského setkání CSNOG 2026 je vyvěšený program, registrace a další informace k akci. CSNOG 2026 se uskuteční 21. a 22. ledna příštího roku a bude se i tentokrát konat ve Zlíně. Přednášky, kterých bude více než 30, budou opět rozdělené do tří bloků - správa sítí, legislativa a regulace a akademické projekty. Počet míst je omezený, proto kdo má zájem, měl by se registrovat co nejdříve.

    VSladek | Komentářů: 0
    14.12. 00:44 | Zajímavý článek

    Máirín Duffy a Brian Smith v článku pro Fedora Magazine ukazují použití LLM pro diagnostiku systému (Fedora Linuxu) přes Model Context Protocol od firmy Anthropic. I ukázkové výstupy v samotném článku obsahují AI vygenerované nesmysly, např. doporučení přeinstalovat balíček pomocí správce balíčků APT z Debianu místo DNF nativního na Fedoře.

    |🇵🇸 | Komentářů: 39
    13.12. 04:55 | Zajímavý software

    Projekt D7VK dospěl do verze 1.0. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    12.12. 16:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2025.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (35%)
     (48%)
     (20%)
     (17%)
     (23%)
     (15%)
     (24%)
     (15%)
     (18%)
    Celkem 468 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 11.12. 20:04
    Rozcestník

    Arch Linux

    Cílem Arch Linuxu je hardwarově nenáročný a snadno ovladatelný systém určený zejména pro uživatele, kteří již mají se systémem GNU/Linux zkušenosti. Neznamená to ale, že by ho nemohl zkusit začátečník.
    Informace o skupině
    Založena: 30. 8. 2008
    Členů: 93
    Článků: 1
    Wiki stránek: 1
    Dotazů: 38
    Akcí: 0
    Čtenost: 21 %
    Skóre: 20

    Dotaz: pacman - návrat o krok zpátky

    Amarok avatar 14.2.2011 07:46 Amarok | skóre: 33 | blog: blogoblog
    pacman - návrat o krok zpátky
    Přečteno: 2680×
    Včera mi po updatu systému (asi 50 balíčků) na notebooku nastal zvláštní problém. Po restartu systému při bootování a hlášce "Waiting for udev uevents to be processed..." (tak nějak to tam je) najednou zhasnul monitor a nenaskočil ani po spuštění X. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že je monitor zapnutý, ale absolutně nesvítí (byly vidět jen silné kontrasty). Po sklopení monitoru dolů a opětovného zvednutí naskočilo světlo, ale jen asi z 50%. Aby toho nebylo málo, tak už nešel ani internet (přes eth0).

    Výše zmiňovaný problém už řešit nebudu, dávám tam Linux Mint, který jsem chtěl už dřív vyzkoušet. Na stolním PC si Archlinux nechávám, tam si s tím klidně pohraju, ale NB musí běžet bez podobných blbostí (kterých už jsem tam pár měl) a potřebuju tam nějakou BFU distribuci, jelikož nejsem sám, kdo ho používá.

    Teď ale k dotazu: když vím, že update balíčků něco pokazil a jsem aspoň schopen se dostat na příkazový řádek, je nějaká možnost, jak vrátit systém do stavu před poslední aktualizací? Já ani nevím, jaké balíčky se updatovaly, pacman to snad ani nikde neukládá (napadá mě jedině vlézt do pacman cache a nechat si seřadit stáhnuté aktualizace podle datumu). Ale musí přece existovat možnost, jak vrátit kompletní aktualizaci o krok zpátky, aniž bych nad tím trávil spoustu času?
    GNUniverse - May the source be with you...

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Řešení 1× (Amarok (tazatel))
    14.2.2011 08:35 Fešák Hubert
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pacman - návrat o krok zpátky
    Pacman uklada historiii updatu do /var/log/pacman.log.

    Downgrade balicku je popsan v jednom ze sticky topics na archlinux bbs v oddeleni newbie corner.
    Amarok avatar 14.2.2011 09:19 Amarok | skóre: 33 | blog: blogoblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pacman - návrat o krok zpátky
    Dik, kouknu na to. To bude asi tim, ze me nenapadl vyraz "downgrade", na archwiki jsem koukal :-) Tady pridavam odkaz: https://wiki.archlinux.org/index.php/Downgrade_packages
    GNUniverse - May the source be with you...
    Amarok avatar 14.2.2011 09:34 Amarok | skóre: 33 | blog: blogoblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pacman - návrat o krok zpátky
    Hm, tak je to prakticky rucni prace: pacman -U starybalicek, cili nic automatickeho. Je tam ale odkaz na skript z AURu, tak ten vyzkousim: https://aur.archlinux.org/packages.php?ID=31937
    GNUniverse - May the source be with you...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.