Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Založena: | 30. 8. 2008 |
Členů: | 94 |
Článků: | 1 |
Wiki stránek: | 1 |
Dotazů: | 38 |
Akcí: | 0 |
Čtenost: | 22 % |
Skóre: | 20 |
Už nevím, co dělat. Když nainstaluji Skype z oficiálních stránek, tak mi nejede.
Hlásí to, že je soubor nenalezen:
[thyrst@thyrst ~]$ skype
bash: /usr/bin/skype: No such file or directory
[thyrst@thyrst ~]$ sudo skype
sudo: unable to execute /usr/bin/skype: No such file or directory
[thyrst@thyrst ~]$ ls -l /usr/bin/skype
-rwxr-xr-x 1 root root 26870196 Sep 18 18:52 /usr/bin/skype
[thyrst@thyrst ~]$ /usr/bin/skype
bash: /usr/bin/skype: No such file or directory
Nevíte někdo náhodou, co s tím?
Řešení dotazu:
ldd
, a knihovny, které linkují tyto knihovny, ...):
libICE.so.6 libSM.so.6 libX11.so.6 libXau.so.6 libXdmcp.so.6 libXext.so.6 libXrender.so.1 libXss.so.1 libXv.so.1 libasound.so.2 libc.so.6 libdl.so.2 libexpat.so.1 libfontconfig.so.1 libfreetype.so.6 libgcc_s.so.1 libglib-2.0.so.0 libgobject-2.0.so.0 libgthread-2.0.so.0 libjpeg.so.8 libm.so.6 libpthread.so.0 librt.so.1 libstdc++.so.6 libtiff.so.4 libuuid.so.1 libxcb.so.1 libz.so.1A spuštění mám obalené skriptem, který cestu k těm knihovnám vyexportuje do proměnné prostředí:
LD_LIBRARY_PATH
.
Poslední krok, můj zmiňovaný zádrhel a Vaše hláška soubor nenalezen.
Potřebujete interpreter (runtime linkter pro dynamicky linkované binárky). Informaci z příslušné sekce ELF binárního souboru zjistíte pomocí readelf -p .interp ./skype
-> tedy zde najdete: /lib/ld-linux.so.2
. Ten si také můžete půjčit z 32b distribuce. (To je to, proč narážíte na poněkud nejasnou hlášku soubor nenalezen, neexistující požadovaný interpreter)
Jenomže tento soubor musíte uložit tam, kde ho skype hledá, tedy v /lib/
. A to se mi nelíbí. Zatím jsem nepřišel na řešení. Zkoušel jsem změnit obsah .interp
sekce pomocí patchelf
, ale jediné, čeho jsem dokázal docílit je segfaultující skype. :(
Už jsem to zkoušel potom, co mi z oficiálních stránek nejel, ale teď jsem se na to znovu díval a zjistil jsem, že jsem jen zadal špatný příkaz a Skype se nenainstaloval správně. Když jsem Skype smazal a znovu nainstaloval už jel v pohodě, děkuji.
Tiskni
Sdílej: