Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
keď mi rodičia pred štvrťstoročím doniesli prvé PC (IBM PC 486 PS2)Boli 486DX (80486) a 486SX (80486SX), SX bola ochudobnená o jednotku počítania s plávajúcou rádovou čiarkou. Tá potrebovala softvérovú emuláciu. PS/2 bol štandard pre pripojenie klávesnice a myšky, bol tu cez dvadsať rokov a po príchode USB existovali BIOSy, kde si sa do nastavení cez USB klávesnicu nedostal, pretože ju neiniciazovali pred štartom BIOSu, takže si aj tak musel pripojiť PS/2 klávesnicu
Nevím kterou technologii která už byla myslíš.Wikipedia "The PS/2 keyboard port is electrically and logically identical to the IBM AT keyboard port, differing only in the type of electrical connector used." Prefarbenie produktu a zmena názovu sa v biznise používa ako nástroj, keď sa nič moc nové nedeje :)
nová sběrnice, kterou IBM zabili patentyTo asi nebude prvý ani posledný príklad technologických gigantov.
rekl bych ze jo..
Já už vyřešil co s NumLockem - po vypnutí budu klávesy v i3 používat pro přesouvání oken a přepínání ploch. A kydž budu potřebovat psát, tak si to prostě zase zapnu
Zvažoval som či nekúpim aj značkovú (Kingston HyperX alebo Razer), ale značkové s podobnými vlastnosťami sú o cca 30 - 50 € drahšie
Tyhle značky jsou známější, ale to neznamená, že příslušné produkty za něco stojí. Rozdíl v ceně je marketing: nejen reklama, včetně sponzorování profesionálních hráčů a turnajů, potažmo RGB nesmysly, ale taky logistika – že jsou dostupné skladem v běžném obchodě na Slovensku.
Kvalitativně je to všechno relativní bída. Relativní, protože i ta membránovka za 200 Kč jakžtakž funguje. Ale jsou to „dyzajnovky“, „rychlá móda“ atd.
Takže případnému čtenáři zopakuji radu z minulé diskuze: když chceš standardní klávesnici, ale kvalitní, kup si Leopold nebo Topre Realforce. Klidně z druhé ruky.
povedal som si že nazačiatok kúpim lacnejšiu a potom možno dokúpim aj nejakú lepšiu
Jsem příliš chudý na to, abych mohl kupovat levné věci.
Na druhé straně jsou dnes i ty levné „mechanické“ klávesnice poměrně použitelné, „upgrade“ moc nedává smysl. Klávesy jde většinou vyměnit, stabilizátory lubrikovat, rezonující kryt ztlumit kusem pěny. Až to chcípne a nebude stačit přepájet spínač, prostě to chcípne.
Resp. upgrade smysl dává: na ergonomický tvar (menší, půlený, symetrický) nebo „nemechanické“ spínače (kapacitní, optické, Hallův jev).
Kailh je čínska kópia Cherry MX. Cherry MX sú asi o niečo lepšie, ale možno je na nich lepší len šikovný marketing, lebo podľa diskusnýcch fór na hráčskych serveroch medzi nimi neni veľký rozdiel.
Hráčská fóra jsou irelevantní. Koho to zajímá, nechť zamíří na Deskthority, Geekhack nebo Keebtalk; pohybují se tam lidé, kteří klávesnice navrhují, vyrábějí nebo s výrobci pracují.
Co se týče Cherry a Kailh: Cherry je zavedený výrobce elektrosoučástek s dobrou reputací, zákazníci jsou hlavně velké firmy a instituce. Kailh je také zavedený výrobce elektrosoučástek, ale levných – a jako řada čínských výrobců rychle chrlí nové iterace produktů, které opravují staré chyby, jenže někdy přinášejí nové nebo ruší zpětnou kompatibilitu.
Kedysi mali všetky PC mechanickú klávesnicu a nebolo ich treba meniť každý mesiac. Membránové klávesnice mali v tej dobe len kalkulačky.
Dovolím si připomenout IBM PCjr.
Tiskni
Sdílej: