Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
keď mi rodičia pred štvrťstoročím doniesli prvé PC (IBM PC 486 PS2)Boli 486DX (80486) a 486SX (80486SX), SX bola ochudobnená o jednotku počítania s plávajúcou rádovou čiarkou. Tá potrebovala softvérovú emuláciu. PS/2 bol štandard pre pripojenie klávesnice a myšky, bol tu cez dvadsať rokov a po príchode USB existovali BIOSy, kde si sa do nastavení cez USB klávesnicu nedostal, pretože ju neiniciazovali pred štartom BIOSu, takže si aj tak musel pripojiť PS/2 klávesnicu
Nevím kterou technologii která už byla myslíš.Wikipedia "The PS/2 keyboard port is electrically and logically identical to the IBM AT keyboard port, differing only in the type of electrical connector used." Prefarbenie produktu a zmena názovu sa v biznise používa ako nástroj, keď sa nič moc nové nedeje :)
nová sběrnice, kterou IBM zabili patentyTo asi nebude prvý ani posledný príklad technologických gigantov.
rekl bych ze jo..
Já už vyřešil co s NumLockem - po vypnutí budu klávesy v i3 používat pro přesouvání oken a přepínání ploch. A kydž budu potřebovat psát, tak si to prostě zase zapnu
Zvažoval som či nekúpim aj značkovú (Kingston HyperX alebo Razer), ale značkové s podobnými vlastnosťami sú o cca 30 - 50 € drahšie
Tyhle značky jsou známější, ale to neznamená, že příslušné produkty za něco stojí. Rozdíl v ceně je marketing: nejen reklama, včetně sponzorování profesionálních hráčů a turnajů, potažmo RGB nesmysly, ale taky logistika – že jsou dostupné skladem v běžném obchodě na Slovensku.
Kvalitativně je to všechno relativní bída. Relativní, protože i ta membránovka za 200 Kč jakžtakž funguje. Ale jsou to „dyzajnovky“, „rychlá móda“ atd.
Takže případnému čtenáři zopakuji radu z minulé diskuze: když chceš standardní klávesnici, ale kvalitní, kup si Leopold nebo Topre Realforce. Klidně z druhé ruky.
povedal som si že nazačiatok kúpim lacnejšiu a potom možno dokúpim aj nejakú lepšiu
Jsem příliš chudý na to, abych mohl kupovat levné věci.
Na druhé straně jsou dnes i ty levné „mechanické“ klávesnice poměrně použitelné, „upgrade“ moc nedává smysl. Klávesy jde většinou vyměnit, stabilizátory lubrikovat, rezonující kryt ztlumit kusem pěny. Až to chcípne a nebude stačit přepájet spínač, prostě to chcípne.
Resp. upgrade smysl dává: na ergonomický tvar (menší, půlený, symetrický) nebo „nemechanické“ spínače (kapacitní, optické, Hallův jev).
Kailh je čínska kópia Cherry MX. Cherry MX sú asi o niečo lepšie, ale možno je na nich lepší len šikovný marketing, lebo podľa diskusnýcch fór na hráčskych serveroch medzi nimi neni veľký rozdiel.
Hráčská fóra jsou irelevantní. Koho to zajímá, nechť zamíří na Deskthority, Geekhack nebo Keebtalk; pohybují se tam lidé, kteří klávesnice navrhují, vyrábějí nebo s výrobci pracují.
Co se týče Cherry a Kailh: Cherry je zavedený výrobce elektrosoučástek s dobrou reputací, zákazníci jsou hlavně velké firmy a instituce. Kailh je také zavedený výrobce elektrosoučástek, ale levných – a jako řada čínských výrobců rychle chrlí nové iterace produktů, které opravují staré chyby, jenže někdy přinášejí nové nebo ruší zpětnou kompatibilitu.
Kedysi mali všetky PC mechanickú klávesnicu a nebolo ich treba meniť každý mesiac. Membránové klávesnice mali v tej dobe len kalkulačky.
Dovolím si připomenout IBM PCjr.
Tiskni
Sdílej: