Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »skoro nikdo tyhle vlastnosti nechce a nepotrebuje, proto lidi pouzivaj centralizovany a regulovany meny
Každý přístup má svoje a hodí se k něčemu jinému. Nemyslím si, že by jen tak většina lidí zahodila současné měny a šla používat něco zcela decentralizovaného a neregulovaného. Na druhou stranu: kryptoměny se v mnohém podobají hotovosti (když ti někdo ukradne peněženku nebo bankovky ze slamníku, už ty peníze nedohledáš, při nákupech po tobě nezůstává digitální stopa, nemusíš se identifikovat atd.) a přitom hotovost lidi vesele používají. Ta svoboda a anonymita tedy lidem nevadí – spíš jim vadí nestabilita – ale stabilitu nezaručí vláda ani banka, ale fakt, že danou měnu bude používat hodně lidí pro nákupy, úspory, mzdy atd. spíš než pro spekulace. Takže tu máme problém slepice-vejce.
Regulace jsou nesmysl a absurdita – regulovaná kryptoměna ztrácí výhody kryptoměn a oproti klasickému centralizovanému bankovnímu/platebnímu systému má jen nevýhody (o několik řádů vyšší nároky na výkon, paměť, úložiště, přenosy dat…). Lidem to nic nepřinese, ani toho hloupého spekulanta to neochrání, protože ten prošustruje svoje úspory na důchod někde jinde. Regulace kryptoměn pomůžou akorát těm, kdo profitují na nekrytých měnách a finančním sytému založeném na zadlužení a fiktivních hodnotách.
Regulace kryptoměn pomůžou akorát těm, kdo profitují na nekrytých měnách a finančním sytému založeném na zadlužení a fiktivních hodnotách.K tomu poznámka: Fractional reserve banking není výmysl vlád regulujících měny, vzniká víceméně samovolně, v krypto světě taky, a koneckonců začátky jsou iirc také v soukromé sféře. Z filosofického hlediska je to sice zlo, ale umožňuje to mnohem efektivněji investovat. Nevim, jak moc je tohle faktor proti rozšíření bitcoinu, ale minimálně do nějaké míry jo - pokud např. začínající firmě nemůže nikdo na dluh vyčarovat btc z ničeho, tak ji někdo jen tak vyčaruje jinou měnu z ničeho, a ta tím pádem bude mít proti btc konkurenční výhodu...
Nakonec jako jediné smysluplné krytí peněz je z mého pohledu ochrana přírodyTo je zajimava myslenka, mohl bys trochu rozvest jak by takove kryti melo fungovat?
TBH nemam to promyšlený moc do detailu, mam týhle úvahy spíš jen jako relax po práci... Nicméně, podobnou myšlenku ("un-peníze") jsem tady popisoval v téhle diskusi...Nakonec jako jediné smysluplné krytí peněz je z mého pohledu ochrana přírodyTo je zajimava myslenka, mohl bys trochu rozvest jak by takove kryti melo fungovat?
Takze v podstate povolenky. Bohuzel un-penize generujici firma bude mit stejnou motivaci jako eko-dotacne-cerpaci firmy soucasnostiSouhlasim, tenhle problém tam určitě je, jenže tohle je obecný problém tragédie obecní pastviny, resp. já tomu v tomhle kontextu říkám spíš tragédie obecní planety. U těch úlev na daních na to narazíš úplně stejně. IMO tohle je inherentní problém, který nastane kdykoli, když začneš řešit ekologii a udržitelnost... a prostě se ho budem muset nějak naučit řešit. Jedna věc, která mě napadla, je mezinárodní dohled, tj. to vysazení lesa v bodu 1 za účelem ziskání un-peněz/povolenek by musels schválit nějaké mezinárodní těleso, ideálné decentralizované, jenže s tim je zas ten problém, že by různé země skrze to nejspíš prosazovaly svoje globální zájmy...
U těch úlev na daních na to narazíš úplně stejně.To si nemyslim - dotace funguji tak, ze stat ti neco zaplati jednorazove a pak par let kontroluje, jestli dodrzujes dotacni pravidla. Tj je velka motivace hned po skonceni doby udrzitelnosti "mit nehodu" a podojit stat znova. Na druhou stranu sleva na dani, jak pisu, je dlouhodoba vec s kazdorocnim odpoctem (za kazdy rok kdy les roste, za kazdou tunu recyklatu, za kazdy kubik vycistene vody,...). To ma za nasledek, ze osoba/firma nema motivaci k "nehodam" a zopakovani nakladu na znovuziskani slevy. Taky funguje psychologie - spousta lidi/firem radsi plati danarce za optimalizace ikdyz jeji faktura je ve vysledku o fous drazsi nez usetrene dane. Investice vs. naklady, cukr a bic...
Jedna věc, která mě napadla, je mezinárodní dohled, tj. to vysazení lesa v bodu 1 za účelem ziskání un-peněz/povolenek by musels schválit nějaké mezinárodní tělesoJo, jeste vic papirovani a mezinarodnich vyboru je ta spravna motivace k ekologickemu chovani. Omg, tohle snad ani nemyslis vazne :)
Na druhou stranu sleva na dani, jak pisu, je dlouhodoba vec s kazdorocnim odpoctem (za kazdy rok kdy les roste, za kazdou tunu recyklatu, za kazdy kubik vycistene vody,...). To ma za nasledek, ze osoba/firma nema motivaci k "nehodam" a zopakovani nakladu na znovuziskani slevy.Protože to porovnáváš jen s tím jedním mechanismem podvodu z předchozího komentáře, který mi TBH ani nepřijde až tak moc věrohodný... Každoroční odpočet za "les, který roste" se klidně může proplatit za les, který neroste nebo rostě 2× míň nebo roste, protože předchozí shořel, nebo rostě nevhodným způsobem (zdaleka na každý les je ekologicky prospěšný) nebo X dalších možností...
Jo, jeste vic papirovani a mezinarodnich vyboru je ta spravna motivace k ekologickemu chovani. Omg, tohle snad ani nemyslis vazne :)Vždyť tam máš ve zbytku věty, proč si nemylsim, že to je dobré řešení...
Každoroční odpočet za "les, který roste" se klidně může proplatit za les, který neroste nebo rostě 2× míň nebo roste, protože předchozí shořel, nebo rostě nevhodným způsobem (zdaleka na každý les je ekologicky prospěšný) nebo X dalších možností...Je dulezite porovnavat stav pred (holina) a v prubehu (les). Na konkretnim typu lesa uz zas tak moc nezalezi, vlahu zadrzuji, mistni pocasi vyrovnavaji a zver podporuji vsechny (krom extremu, jako treba tisova monokultura). Taky by me zajimalo ktery les je explicitne neprospesny, ale to si prectu v odpovedi JiKovi.
Vždyť tam máš ve zbytku věty, proč si nemylsim, že to je dobré řešení...Well... to neni dobre reseni kvuli tomu, ze pridavas byrokraticke prekazky prospesnemu chovani, nikoli kvuli tomu, ze by mohl tu byrokracii nekdo zneuzit. Ale aspon ze nejsme vepri.
Je dulezite porovnavat stav pred (holina) a v prubehu (les). Na konkretnim typu lesa uz zas tak moc nezalezi, vlahu zadrzuji, mistni pocasi vyrovnavaji a zver podporuji vsechny (krom extremu, jako treba tisova monokultura).Tak zrovna ty monokultury moc prospěšné nejsou, ani "ne-extrémní" jako ta běžná smrková. Podpora zvěře a zadržování vláhy jsou omezené, ten les je velmi náchylný na škůdce, neodolný vůči větru a ohni a neexistuje dlouhodobě (časté velkoplošné těžení dřeva), CO2 to taky neváže (na to jsou potřeba mokřady). Efektivně je to les jen na oko, reálně to funguje spíš jako lán pšenice. Otázka je, co myslíš tou "holinou", protože když necháš holinu bejt, tak se na ni přirozeně vytvoří ekosystém, který bude nejspíš lepší než monokulturní "les"... a eventuelně se vytvoří i ten les (skutečný, přirozený).
Well... to neni dobre reseni kvuli tomu, ze pridavas byrokraticke prekazky prospesnemu chovani, nikoli kvuli tomu, ze by mohl tu byrokracii nekdo zneuzit.No jo no, to je zas ten libertariánskej meme, že byrokracie je bad, mmkay, způsobuje ji státní aparát, klade překážky podnikání a musíme se ji zbavovat. Přitom na byrokracii funguje úplně všechno včetně trhu a jsou s ní podobné problémy bez ohledu na to, jestli ji dělá stát, NGOs nebo firmy. Například jsem ještě nepracoval ve firmě, kde by se absurdita procesu objednání letenky na služební cestu přes firmou vyžadovaný systém jakkoliv lišila od návštěvy průměrné pobočky České pošty, včetně masivního plýtvání penězi... moje aktuální pracoviště už alespoň umožňuje koupit si letenku normálně, pokud člověk najde dostatečně přesvědčivě lepší nabídku - toť obrovský pokrok...
Pro to pšeničné pole a smrkový „les“ máme společné označení: plantáž.
Odtud také alternativní označení místo anthropocén – plantationocén.
Efektivně je to les jen na oko, reálně to funguje spíš jako lán pšenice.Lan "psenice" ktery je stabilni desitky let je vyrazne lepsi, nez lan ktery se meni kazdy rok. Musime si taky vyjasnit pojem monokultura - jestli stovky hektaru smrku, nebo pasy 100 m siroke smrk -- dub -- jedle -- briza --smrk... To druhe je taky monokultura, taky se da trivialne strojove zpracovavat, ale zaroven celek jako biotop funguje i po vytezeni jednoho pasu. Mokrady jsou taky v podstate monokultura, stromu a rostlin ktere zvladnou zit na trvale podmacene pude je malo.
byrokracie je bad, mmkay, způsobuje ji státní aparát, klade překážky podnikání a musíme se ji zbavovat. Přitom na byrokracii funguje úplně všechno včetně trhu a jsou s ní podobné problémy bez ohledu na to, jestli ji dělá stát, NGOs nebo firmy.Takze stat byrokraticke ukony rusi, byro zjednodusuje podnikani a je vhodne to podporovat? Srsly? (Inter)firemni byrokracii muzes vesele ignorovat a nepodilet se na ni, pokud o ni nestojis. Statni byrokrokracii se zabyvas pod povinne a povinne ji platis z dani.
Například jsem ještě nepracoval ve firmě, kde by se absurdita procesu objednání letenky na služební cestu přes firmou vyžadovaný systém jakkoliv lišila od návštěvy průměrné pobočky České poštyAsi jinej oddil. Ja dostavam naklady na cestu proplacene na zaklade nascanovaho cestovniho dokladu, papirovani doslova jeden formular (kdo, kam, proc, od-do, report) + odevzdani originalu ucetni. Naopak nemam zkusenost s tim, ze by za me letenku objednaval/resil nejaky Proces.
Takze stat byrokraticke ukony rusi, byro zjednodusuje podnikani a je vhodne to podporovat? Srsly?Nechápu otázku, byrokracie do jistý míry vůbec umožňuje podnikání, a to státní i soukromá (třeba založení firmy apod.) Dobře nastavenou byrokracii klidně podpořím, proč ne? Nebo se snad musí všechno dít živelně / chaoticky / bez pravidel?
(Inter)firemni byrokracii muzes vesele ignorovat a nepodilet se na ni, pokud o ni nestojis.Jasně, to je takový to lolbertariánský "nemusíš"... "Nemusíš" nic, můžeš umřít hlady nebo žít někde mimo civilizaci...
Jo a pak ještě stát usnadňuje (ba vůbec umožňuje) praktické „podnikání“ takovými záležitostmi jako vymáhání smluv, aniž by záleželo, kdo má žoldáků víc a s ostřejšími klacky.
Obojí si žádá notnou dávku byrokracie. Ta je průvodním jevem komplexnější civilizace (už i feudální).
byrokracie do jistý míry vůbec umožňuje podnikání, a to státní i soukromá (třeba založení firmy apod.) Dobře nastavenou byrokracii klidně podpořím, proč ne?Zalozeni firmy by melo byt asi tak slozite, jako porizeni domenoveho jmena. Majitel(e), check na unikatni nazev, zapis do statniho WHOIS, hotovo; akce celkem na pet minut vcetne startovani weboveho prohlizece. Cokoliv navic je zbytna byrokracie.
"Nemusíš" nic, můžeš umřít hlady nebo žít někde mimo civilizaciOdezdikezdismus? Civilizovanost neskaluje s papirovanim, ale s efektivitou vyuzivani zdroju. A tenhle stat to dotahl tak daleko, ze se svou vlastni byrokracii uplne zacyklil.
Mně se to líbí z toho důvodu, že kus země, kde je fajn krajina a obecně dobré prostředí pro život, je taková nadčasová a univerzální hodnota. Ale krýt tím měnu mi přijde dost nereálné/nepraktické. Např. u měny kryté zlatem je pointa v tom, že můžeš přijít do banky a odnést si fyzické zlato. Ty jim dáš bankovky, oni ti dají zlatou cihlu a všichni jsou spokojení. Ale jak by se to realizovalo s tou přírodou? Odevzdal bys bankovky a dostal bys nějaký palouček, kam si můžeš chodit posedět a rozjímat? Nebo by sis na něm mohl postavit nějakou chaloupku? Nebo dům? Byl by to tvůj majetek, se kterým by sis mohl dělat, co bys chtěl?
Teoreticky by to mohl být nějaký fond pěkné přírody, který by mohli používat všichni občané. A kdyby chtěl někdo proměnit své bankovky, tak by to stálo na tom, že vždycky bude existovat někdo, kdo dotyčného vyplatí (dá mu jinou reálnou hodnotu) a ta krajina zůstane pořád v tom fondu. Kdyby si stát chtěl natisknout nové peníze, tak by musel např. od lidí vykoupit nějaké hnusné pozemky a udělat z nich tu pěknou krajinu, která by splňovala standardy toho fondu.
Je otázka, jak by to škálovalo – ale to platí např. i pro zlato – ta krajina ti jednoho dne začne docházet, nepůjde už fond rozšiřovat (protože bys musel zabrat i pole, silnice atd., které potřebuješ), takže nemůžeš zvyšovat množství peněz v oběhu, tudíž by měla růst hodnota těch peněz, deflace, což nemusí až tak vadit. Větší problém by byl, kdyby přestal platit ten předpoklad výše – hodně lidí by chtělo směnit ty bankovky a nikdo by je už nechtěl vyplatit a dát jim nějakou reálnou hodnotu – pak by došlo na lámání chleba a musela by se jim rozdělovat a vracet ta půda. Taky by tam musela být nějaká ochrana, aby ta půda zůstala navždy občanům dané země – protože jinak by mohl někdo zvenku snadno skoupit velkou část naší země.
Osobně si spíš myslím, že by stát měl směřovat k přijetí víceměnového systému – on tu částečně je, ale měla by se z toho stát běžná normální věc. A existovaly by tu vedle sebe měny kryté zlatem, stříbrem, dalšími komoditami, kryptoměny a další.
Historicky bylo používáno zlato, což ale jednak moc nedává smysl teoreticky (většina hodnota zlata je stejně imaginární jako u peněz) a prakticky to byla doslova katastrofa. To bych znova určitě neradil zkoušet.
Použití zlata (nebo stříbra) smysl mělo. Jeho praktické použití ve velkém měřítku spočívalo ve výzdobě chrámů. ✨ ✨ ✨ Odpovídající peníze v podobě mincí či prutů sloužily k zaplacení žoldu armádě – která když nějaké město dobyla, hned měla po vyrabování chrámu kořist snadno transformovatelnou v měnu). Pokud si dobře vzpomínám, tyhle cenné kovy nakradené a vydolované při dobývání Ameriky skončily v asijských chrámech (po směně za luxusní spotřební zboží).
V sumě si myslim, že dobudoucna bude potřeba trochu začít rozlišovat různé druhy peněz na různé účely...
Jako konzervativec: spíš vrátit se k tomu. Tradiční bylo zaznamenávat si, co kdo za co dluží – tedy bylo to adresné. Netřeba to ani nazývat peníze, i když pokud ti to udělá dobře…
Tradiční bylo zaznamenávat si, co kdo za co dluží – tedy bylo to adresné.To funguje jen u stalych, overenych identit. Dluzni upis nahodneho kolemjdouciho je nevymahatelny... Moderni forma tehoz je kreditni karta - ale opet si muzes vsimnout, ze nikdo[citation needed] neprijme kreditku vydanou fy Novak s.r.o., ale vyzaduje ji od oligopolu. Nehlede na smirovani [osoba,pozice,castka,cas[,ucel]]. Univerzalni anonymni volne smenitelne dluhy, aka hotove penize, jsou zatim nejlepsim resenim. Jestli maji podobu drahych kovu nebo potisteneho papiru je vedlejsi.
Univerzalni anonymni volne smenitelne dluhy, aka hotove penize, jsou zatim nejlepsim resenim.Pro nákup rohlíků v sámošce určitě, ale z velké části (většiny?) si k tomu musíš ten vektor těch osobních informací stejně doplnit... Platba od zaměstnavatele nebo smluvního partnera, cokoli co je na objednávku (vč. cokoli po internetu), cokoli na zakázku, půjčky a investice, ...
Univerzalni anonymni volne smenitelne dluhy, aka hotove penize, jsou zatim nejlepsim resenim.
Slušelo by se dodat, čeho že jsou to nejlepším řešením.
Co mě tak rovnou napadá… Skutečně je to doposud „nejlepší řešení“ obchodu s lidmi. Taky je tu při škálování nad ten nákup pytlíku rohlíků celá ta problematika od „praní špinavých peněz“ dál.
Jestli maji podobu drahych kovu nebo potisteneho papiru je vedlejsi.
No to je sakra rozdíl, ve kterém je schováno víc jak tisíc let monetární politiky.
S tim souhlas, ale kryptomeny jsou vetsinou relativne decentralizovane a neregulovane. Tzn. pokud to byl cil, bylo jej dosazeno.No to teda nevim, zkoušel jsi někdy v poslední době nakoupit/prodat non-směšné množství kryptoměny?
Když je někdo vůl co v kryptoměnách vidí primárně či dokonce pouze šanci na zbohatnutí/spekulace, dobře mu tak, nepochopil, proč kryptoměny vznikly a jaký je jejich účel.
+1
Navíc, když už to někdo mermomocí chce jako investici/spekulaci: že je to vysoce volatilní „měna“ a riziková investice se říká od samého začátku, takže jestli do toho někdo nasypal tolik, že ho případná ztráta těch peněz bude hodně bolet a rozhodí, tak je to jen a jen jeho blbost. Já lituji maximálně toho, že jsem nekoupil víc a dřív.
Zajimavych veci delam dost. Zapojuji se do deni ve startupu. Resim rekonstrukce a vystavbu nemovitosti. Schazim se s lidmi a diskutuji s nimi jejich projekty. Posledni mesice resim energetiku. Pred valkou se mi povedlo levne naskladnit solary. Resim jak to vyuzit, pripravuji par projektu podobne jako : https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/komunitni-energetika-obnovitelne-zdroje-klimaticka-zmena-nemecko-druzstvo.A220715_095339_domaci_idvsJasně, ale to jsou vesměs věci .. investičního charakteru, udržování a rozšiřování bohatství. To nemáš chuť dělat něco konkrétního, nějakou specifickou změnu světa?
Jsem povahou prepper, tak jako jsem neveril bitcoinu neverim financnimu systemu, superHiTech a levicackym korporatum. Cokoliv muze krachnout. Ve zdravem nezkurovcovanem lese vzdycky poroste drevo. Farma vzdycky bude produkovat zradlo. To jsou hodnoty a investice, kterym JA verim nejvic. Cast penez mam "v systemu" nez pro ne najdu lepsi vyuziti a kvuli likvidite. Do budoucna ale smeruju k nizkolikvidnimu portfoliu. Vynosy se budou reinvestovat a v likvidni podobe je budu drzet jen po nezbytne nutnou dobu. Malou cast prostredku mam zasitou v zahranici kdyby neco. Ale proc utikat? Vypnou plyn ,mam solary a drevo. Vypnou vodu, mam studnu a nadrze na destovku. Nebude co jist, zajedu na farmu. Uzivim sirsi rodinu a asi tak 1.000 dalsich lidi krome nemakacenku. Vyhoda udrzitelnostiTo zní jako extrémně defenzivní postoj, kde se v podstatě stavíš do role oběti, která se snaží připravit na nějaké úskoky světa. Nic proti tomu, ale ptal jsem se spíš na ty ostatní věci. Například píšeš:Co odpracujes, to dostanes. Hodnotu to ma porad stejnou. Ja toho min prodam a reinvestuju, takze prestanu bohatnout ale nezchudnu. Ukrajince co jsem ubytoval vidim par minut tydne, jinak o nich nevim. Tem teda platim, ale sklizen pak prodam a jsem v lehkem zisku nemam ztratu. Oni maji bydleni, zaplaceny zdravotko, neco dostanou zdarma (mliko, chleba) a jeste si odnesou penize.
Neinvestuji sam, ale zapojuji rodinu. Zajima nas udrzitelne zemedelstvi, obnovitelne zdroje, komunitni bydleni. Veci s trvalou dlouhodobou udrzitelnou hodnotou.Nechceš o tom napsat něco podrobnějšího? Jinak když už ti jde o to prepperství a přípravu na postapo, tak jsem slyšel že by to chtělo lepší opensource cad ;)
Ty delas co, ze davas rady??V patičce každého příspěvku tady na abclinuxu mám odkaz k sobě na blog, kde je to myslím vidět docela dobře, ne?
Takze znovu se ptam, co delas ty?Mno tak jo. Mezi jinými klobouky mám asi tyhle; programátora z povolání (nadnárodní korporát, takže relativně nuda, ale v předchozích letech jsem dělal taky zakázky na míru jako podnikatel), otce, bloggera, tvůrce opensource (občas se snažím vyrobit nové programovací jazyky, hodně z toho jsou prostě jen random tooly a knihovny co zrovna potřebuji), taky se trochu věnuji 3D modelování (většina jde do šuplíku, ale dodával jsem třeba pár assetů kamarádovi do hry), 3D tisku a poslední dobou se i snažím naučit otázky na zbroják, a obrábět kov, když na to zbyde čas a nálada. Pomohlo to nějak?
Vsichni jsou posrani co bude az Putin vypne plyn, asi najemnikum reknu "hele ja si to rozmyslel, fotovoltaika nebude, jdu investovat do drzaku na sluchatka"Jasně, ale já vůbec netvrdil nic takového. Jen že jsi psal vesměs o investičních věcech.Vyveste si duhovou vlajku na podporu 50 pohlavi, aby vas tam hrala
![]()
Mlejt hubou umi kazdy. Ja penize mam a nemusim delat nic. Na spravu portfolia muzu nekoho najmout. Jen mi kazdy mesic prijdou penize. No to bych se posral nudou.Tohle je zase extrémně defenzivní reakce. Já na tebe neútočím, ok? Naopak se tě snažím přimět se rozpovídat na téma co děláš ty, přijde mi zajímavá tahle perspektiva a rád bych si poslechl víc. PS: Ten CAD jsem zmiňoval protože je to tady populární meme, ale taky protože mi až během modelování pro 3D tisk a sledování lidí co dělají věci v domácích dílnách došlo, jak strašně v prdeli by byla i relativně menší krize, která by například způsobila, že pár prominentních firem nesmí dodávat software do Evropy. Něco jako jsme viděli teď s Ruskem.
Ja se neptal na konicky, ale co delas za PRACI. Jake produkty a hodnoty vytvaris. Ok, takze si odbouchas 8h pro korporat a konec, aha.A já jsem úplně jasně psal co dělám za práci, ne? Téma hodnoty nechávám na lidech co mi za to platí. Produktem jsou vesměs backendové systémy různého druhu. Co dělám dál jsem psal aby sis mohl udělat přibližnou představu s kým se bavíš, což jsem tak nějak měl pocit že je to o co ti tou otázkou jde. Pokud to odvozuješ jen z práce, tak o tom se veřejně asi víc bavit nehodlám. Jestli jsi chtěl mít jen pocit že toho děláš víc, tak máš větší hodnotu, tak gratuluji, asi děláš. Cítíš se líp? Hodnotnější? Respektive, byla celá tahle větev konverzace aspoň k něčemu?
Proc si nejdes naprogramovat ten CAD? Na to nepotrebujes penize. Staci tomu dat cas. Jsme zpatky u toho mleti hubou.To jsem myslím vysvětlil jasně (pokud ne, tak převážně protože to tu řešili hlavně ostatní, jak říkám, mě to došlo teprve nedávno). Jestli tě ta narážka na prepperství a CAD urazila, tak se omlouvám. Jen mi přišlo že na levelu o kterém se tu zmiňuješ by tě mohlo zajímat prepperství celého systému, kde je asi lepší když ostatní kolem tebe rebuildují sami, místo abys žral konzervy v hořícím světě. Ale whatever, očividně jsem myslel špatně.
Mne chces radit co mam delat, praci a inovace v tom co delam ja nevidis, ..Tady si jen odvozuješ předpoklady z vlastní projekce. Nepsal jsem že v tom nevidím hodnotu (naopak mě zajímaly detaily specifických věcí o kterých jsi psal), ptal jsem se na:
To nemáš chuť dělat něco konkrétního, nějakou specifickou změnu světa?Což je úplně jiná otázka, která nic takového neimplikuje. Co mě zajímalo je v podstatě jestli si plníš nějaké sny, nebo se nějak víc snažíš ovlivnit svět třeba skrz business, ty investice, nebo tak. Odpovědět se na to dá různě, například "ne". Nevím proč to bereš jako útok a řešíš místo toho mě, který se tu s tebou snaží jako jediný vážně bavit. Jestli se mě snažíš místo diskuse jen shodit, tak proč sem potom vůbec něco psát? Myslel jsem že chceš trochu něco říct ostatním o tom co děláš, ostatně jsi to tu sám začal psát, já se jen ptal na specifické detaily a na motivaci, kterou máš.
sam si jen hrajes s tim co te zrovna bavi a hodnotu pro ostatni to ma jakou?To nevím, pro každého asi úplně jinou.
Divam se na tvuj patreon, mas tam jednoho podporovatele.Měl jsem jich víc, ale časem mě to jako experiment přestalo bavit. Člověk musí aktivně budovat obsah, a to mě nenaplňovalo. Teď je to už asi dva roky ve stavu kdy to leží ladem. Co by mě spíš zajímalo je proč tam ten jeden zůstává.
Takze investuju do fotovoltaiky. Resim jak to delat levne a masivne, hledam vhodne plochy. Chci konkurovat dodavatelum ze site. Zkus si najit sidliste a vymyslet, kam vsude by se dalo nacpat fotovoltaiku. Pak to domluv. Ziskej povoleni. Vymysli, jak tu elektrinu dostat k lidem do bytu. Jak to budes uctovat. Potrebujes dva elektromery pro odber od tebe a ze site. Zamysli se kdy nejvic sviti slunce a kdy jsou lidi nejvic doma a maji spotrebu. Za baterie se nedoplatis. Chces poslat signal jako kdyby byl nizky tarif, aby se zaply boilery a elektrina sla rovnou do nich. Cele sidliste neutahnes, takze potrebujes ridici jednotku. Ty solary mas na nekolika mistech, takze taky musis vymyslet jak to cely spojit dohromady. Udelej to tak aby to melo navratnost do 20 let pri socialnich cenach. Jde to nebo je to nerentabilni? Vyplatilo by se vic instalovat na strechy kolektory? Jdou dohromady solary nebo kolektory se zelenou strechou? Muzes si dovolit na strese komunistickyho panelaku takovou vec vubec udelat??Dík za odpověď, to je právě to co mě zajímalo, a co by asi mělo smysl nějak víc rozebrat. Tohle je technický portál, lidi zde se zajímají o technické věci. Dál jsem se ptal třeba na to zemědělství a komunitní bydlení. To co zde bylo zmíněno jsou zmínky a mě zajímaly detaily.
Na zminku o energetice a odkaz na clanek kde ukazujou neco podobnyho jsi odpovedel s ustepacnou poznamkou : "Jasně, ale to jsou vesměs věci .. investičního charakteru, udržování a rozšiřování bohatství. To nemáš chuť dělat něco konkrétního, nějakou specifickou změnu světa?"Protože mě zajímaly i ty ostatní věci. To jsem myslím vysvětlil v minulém příspěvku. Až z diskuze vyplynulo, že to pro tebe spočívá třeba právě v tomhle. Což jsem nemohl dopředu vědět.
Mas stesti ze zrovna sedim v letadle a je tu hrozne pomaly internet, jinak bych se s tebou vubec nebavil. Pusobis dost natvrdle. Potom co ti zminim farmy, lesy, komunitni bydleni, energetiku se ptas proc neresim "prepperstvi celeho systemu"Ano, protože to je point of failure na základě kterého klekne zbytek průmyslu, a nikdo to neřeší. Netvrdím, že to máš řešit ty. Přijde mi jako smysl diskuze pokládat otázky, abych se dozvěděl víc, a tak nějak provádět informační výměnu. Proč si to bereš osobně a jako útok na sebe, to mi pořád není jasné.Budu resit CAD, vubec to neumim ale je to urcite vec, ktera nas spasi letosni zimu! Lidi doma mrznou, ceny zradla atakuji rekordy, prumysl stoji... uz to mam!!! Cena za licenci AutoCADu je to co nas trapi u nas doma v Ceske republice! Co si o tom myslite? Napiste mi do komentaru.
Mas stesti ze zrovna sedim v letadle a je tu hrozne pomaly internet, jinak bych se s tebou vubec nebavil.Aha. Máš pravdu, cítím se šťasten.
Fajn, ber to jako nedorozumeni. Chapu ze nemas tu cast mozku, takze to nevidis. U programatoru bezne.Jasně, akorát ne. Já úplně jasně vidím, jak to vnímáš*, proto jsem přesně psal to co jsem psal v následujících příspěvcích, abych to uvedl na pravou míru, co nejvíc explicitně. Chtěl jsem se vyhnout celému tomuhle nudnému a unavujícímu konfliktu, abych se třeba dozvěděl něco unikátního, či zajímavého od člověka, který tvrdí že má zajímavou pozici v životě. Například by mě vážně zajímalo, jak složité je to jednání a dohadování, nebo jak to řešíš a jak se ti daří uspět. Místo toho se chováš jako extrémně defenzivně reagující člověk, který mě má neustále potřebu škatulkovat a přiřazovat mi nějaké pojmy. Celkově jsem se dozvěděl velmi málo takže to tedy byla ztráta času, asi jak pro mě, tak pro tebe. Vyvádí tě z míry, že mě fakt zajímalo co děláš, jak to změnilo tvůj život, a čemu se věnuješ? Proč, když přijdeš do diskuze a píšeš o tom, tedy to chceš sám sdílet? *Podívej jak čteš mezi řádky něco co tam není, pravděpodobně na základě zkušenosti s ostatními diskutujícími, nebo ze života. Například:
Normalne kdyz se lidi bavi, tak zeptat se na neci praci a pak rict proc nedela neco uzitecnejsiho je brano jako konfrontace.Což je typická ukázka kde reaguješ na vlastní představu toho co jsem tím myslel, úplně ignorující, že já nic takového nepsal. Dal jsem najevo, že mě moc nezajímají investice (ty jsi mě pak vyvedl z omylu, kde jsi ukázal, že to nejsou jen investice, ale že se tomu aktivně věnuješ), a napsal jsem doslova, cituji; "To nemáš chuť dělat něco konkrétního, nějakou specifickou změnu světa?". O tom že by něco jiného mělo být užitečnějšího jsem nic nepsal, ani jsem to nenaznačoval. To jsem pak ještě detailněji vysvětlil v následujících příspěvcích, aby bylo úplně jasně vidět, jako že to nemyslím konfrontačně, ale že mě zajímá jak třeba organizuješ svět kolem sebe, strukturu lidí, jestli si naplňuješ nějaké konkrétní cíle, sny, nebo tak. Před nějakou dobou jsem například přečetl "Budujme stát - pro 40,000.000 lidí". Což je velmi zajímavě pojaté dílo od Jan Baťi, kde má vcelku jasnou vizi, jak změnit svět (slušná část z ní se naplnila). Zajímalo mě, jestli máš třeba nějakou takovou vizi taky, protože se tu prezentuješ jako člověk, který je v pozici kde reálně něco takového může uplatnit.
Precetl jsi ten clanek nez jsi napsal ..*Sigh*. Ne, přečetl jsem si to potom, co jsi mě na něj podruhé upozornil v #31, poprvé jsem to jen prolétl. V tom co jsem psal jsem reagoval na první část věty:
Zapojuji se do deni ve startupu. Resim rekonstrukce a vystavbu nemovitosti. Schazim se s lidmi a diskutuji s nimi jejich projekty.Což tak nějak zní jako věci investičního charakteru. Teprve potom jsi napsal detaily, ze kterých bylo zřejmé, že to tak není. Už jsem se několikrát ptal, jestli napíšeš nějaké větší detaily ohledně těch projektů, vyjádřil jsem slušně zájem se dozvědět víc.
antibiotika se rozpadávaj + zasarávaj :D ;D
Co je pointa zapisku? Koupil jsem 1000 BTC za $0.09 nekdy v 2010 jako experiment. Rad se ucim za pochodu, technologie me zaujala a utrata v cene jedny vecere me motivovala to sledovat. Riziko minimalni, potencial jsem tam videl obrovskej. (...) (...)Dávám 6 / 10. Není to úplně špatné, ale příběh, kde hlavní postava je příliš dokonalá, sám o sobě nevydrží být zajímavý, je potřeba to něčim doplnit. Proto holywoodské super-hero trháky potřebují tolik CGI efektů, záporáky zajímavější než hrdiny a enormní marketing, aby vůbec udržely jakous takous popularitu (a pak je stejně převálcujou The Boys). Zkus buď slevit z dokonalosti hlavního hrdiny, aby byl trochu zajímavější, nebo třeba vymyslet zajímavější prostředí nebo něco podobného. Takhle u 4. komentáře už trochu usínám nudou...
Takze to z principu muze rust jak roste ekonomika.Ano, ale bude nest podstatne vyssi riziko nez jina aktiva, ktera rostou jako ekonomika. Akcie i nemovitosti maji dlouhodobe vyssi vynosy nez rust ekonomiky a jsou bezpecnejsi nez Bitcoin.
BTC asi jo ale az prestane byt stabilni jako mena rozvojove zeme, vsiml sis ze je asi 20 000 ruznejch krypto sracek? Od kvetna jich je o tisic vic. Podle me je pozni 99,9%IMO je blbost to počítat podle počtu coinů nebo projektů nebo podobně, mnohem užitečnější by bylo to spočítat podle třeba objemu v dolarech. Jinak moc nerozumim, co vlastně řešíš. Různé mánie a pochybné/podvodné investiční fondy existují snad od začátku historie, to určitě není něco, co by se objevilo až s kryptoměnami.
Tiskni
Sdílej: