Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Na iVysílání lze zhlédnout všechny díly kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl v březnu 5,33 % (Windows -4,28 %, OSX +1,19 %, Linux +3,10 %). Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 24,48 %. Procesor AMD používá 67,48 % hráčů na Linuxu.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Když jsem kdysi upevňoval svou existenci a vsakoval kvanta informací, nejdříve z knih a později z internetu, rostlo ve mě jisté podezření. Podezření, které se ukázalo pravdivé.
Při pročítání starších BBS, archivů internetu, zpráv, jistého druhu sci-fi, hackerských dokumentů a zdrojů softwaru lze narazit na vysoce odborné, často anarchistické informace. Jedná se o různé články, programy a matematické teorie které mají něco společného. Určité vzory informací, ideálů a nápadů se prostě stále opakují a vytvářejí tak v informačním třesku jakousi sféru. Sféru, která nemá jasně viditelný střed z něhož se informace postupně šíří k okraji, kde jsou přijímány a absorbovány masou lidí.
Dlouho jsem si myslel že je to jen klam, pouhé zdání a nic jako střed odkud by informace pocházely neexistuje. Měl jsem za to, že se prostě náhodně vynořují pod tlakem stále totalitnějších demokracií, hackerských výstřelků a tak podobně. Pak jsem jednoho dne narazil na Cypherpunk a došlo mi, že to je to, co jsem hledal.
Cypherpunk je přesně ten chybějící element, zdroj ze kterého vychází nápady, obavy a solidní paranoidní teorie (neplést se sračkami z osud.cz, u těchto mrazí, protože se plní). To oni stojí za většinou softwaru a informací, které stojí za zmínění. Podle mě se jedná i o jakýsi pravzor dnešní hackerské scény, která však zapomněla k čemu směřuje a místo toho se nechává tvarovat obrazem z médií.
Jedná a jednalo se o mail konferenci. Pro ty z vás, kteří neví jak to funguje - přihlásíte se určité mailové adrese s tím, že chcete dostávat maily ostatních a díky tomu vám bude přicházet vše, co na tuto adresu kdo pošle, a ostatním bude přicházet, co tam pošlete vy (cypherpunk list konkrétně povoluje i anonymní zprávy zvenčí). To je vše.
Cypherpunk konference se od ostatních liší převážně tím, že v ní od samých začátků byli lidé vysoce vzdělaní v oboru informatiky a matematiky, kteří se zajímali o šifrování. Tito lidé, mezi které patří i Julian Assange a Bruce Schneier, již před téměř dvaceti lety vytušili, jakým směrem se bude ubírat interakce lidí, strojů a internetu, a tak stáli u zrodu něčeho, co se nazývá kryptoanarchií.
GPG, TOR, Bitcoin, Wikileaks, remailery.
Říká vám to něco? Jedná se o zářné ukázky kryptoanarchie a všechny mají svůj původ v cypherpunk konferenci, kde byly často diskutovány již před dvaceti lety.
Pokud vás zajímají podrobnosti, doporučuji skvělou práci od Jakuba Mikuláše: Cypherpunkeři: Stav diskuze a prostředků digitální kryptografie.
Navštívili jste někdy český web kinderporno? Cypherpunk konference je něco jako kinderpono_na_steroidech^3, nebo spíš naopak; kinderporno je slabý odvar cypherpunku, šplouchnutí vlny na českém břehu, kterou vyvolal kámen cypherpunku hozený doprostřed rybníka.
Za dobu cca tří týdnů co konferenci odebírám se tam řešilo:
Uznejte sami - než se třeba jen 10% z věcí zde řešených dostane do Čech a českých médií, uplynou dny, ne-li týdny. Navíc se můžete vsadit, že většina informací se k vám prostě nedostane, protože to v Čechách nikoho na správném místě (žurnalisty) nezajímá.
Osobně si lepší informační zdroj nedokážu představit.
Instrukce jak se tam dostat jsou uvedeny na stránce http://www.al-qaeda.net/cpunk/. Detaily zde psát nebudu - pokud vám vaše angličtina neumožňuje pochopit jak na to, stejně by vám to bylo k ničemu.
Cz:
Thomasovi, za to že udělal několik základních korekcí čárek ve větách. Jakubovi Mikulášovi za zveřejnění jeho práce o Cypherpunkerech.
Tiskni
Sdílej:
On our production frontend machines, SSL/TLS accounts for less than 1% of the CPU load, less than 10KB of memory per connection and less than 2% of network overhead. Many people believe that SSL takes a lot of CPU time and we hope the above numbers (public for the first time) will help to dispel that.
je po precteni tvyho prispevku jsem si rikal proc si myslis ze je nejaky rozdil mezi Cyberpunkem, CyberPunkem a Cyber-Punkem...Já zas hledal jestli náhodou není Cypherpunk nějaký superkorektní zápis té stejné věci. Ok, jsem pro změnu nadpisu na Sajfrpank a Disclaimer jako první odstavec.