Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Semester je za mnou, predmet AToL (Advanced Topics of Linux Administration) tiež. Ako vlastne dopadol prvý pokus? A aká bola skúška?
Predmet mal rozsah 1x2 hodiny týždenne za počítačom, hovoril som jazykom podobným angličtine, 3 kredity + 1 za kolokvium. Povinná bola jedna prezentácia a krátky text o tom istom, ktorý vychádzal na tomto blogu (jeden zámerne nevyšiel, pretože sa ho pokúsime pretlačiť do LWN alebo čohosi podobného). Domáce úlohy boli úplne dobrovoľné. Toľko stručné informácie :)
Záverečná skúška trvala 4 hodiny a nadšení účastníci si mohli priniesť vlastnú distribúciu na CD. Čo sa ukázalo na prvom termíne ako problém, keďže si ich pár donieslo DVD na ktoré miestne počítače (384-512 MB RAM) neboli pripravené. Napriek snahe sa ani u Marečka nepodarilo kúpiť čisté CD, keďže už má len DVD :) Skúška sa skladala z dvoch častí: spoločnej + výber z A/B. Aby som ju už nerecykloval, tak ju zverejňujem. Potrebné bolo získať 75%
Na PM (physical machine) vytvoriť dva virtuálne stroje (VMA, VMB). Na každom z nich spustiť webový server s identifikáciou stroja, rozbehať ssh.
Variant A:Mňa tento predmet bavil, takže ho snáď budem učiť aj budúci rok. Podľa výsledkov ankety to nebolo úplne hrozné pre nikoho. Aj keď treba priznať, že hodnotenie minimálne dostupnosti študijných materiálov malo byť horšie, keďže slajdy nie sú hotové dodnes. Rovnako sa určite prejavilo aj to, že som si predmet sám viedol prvý krát a kopec vecí typu ako rýchlo to preberať som len testoval, alebo či preferovať jednu distribúciu (teraz nie, o rok radšej áno). Ďakujem tým, čo to tam so mnou vydržali a verím, že ich nasledovníci to budú mať so mnou o kúsok ľahšie.
Tiskni
Sdílej: