Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jdi do prdele s tím trollingem.
Pokud ti dělají problémy základy technické angličtiny, nechápu, proč navštěvuješ tento portál a ne technet, zive a podobné portály, určené pro jedince, jako jsi ty.
Není, nicméně dle mého názoru je alespoň elementární znalost technické angličtiny nutnost, pokud chce člověk jako "IT profesionál" obstát.
A osobně si myslím, že velkou část návštěvníku ábíčka tvoří právě lidé, pracující v IT, druhá velká část jsou "geekové".
Obě tyto skupiny by dle mého názoru s angličtinou, minimálně na technické úrovni, neměly mít problém.
p.s. A ruku na srdce. Vás ti místní trollové neštvou?
Není, nicméně dle mého názoru je alespoň elementární znalost technické angličtiny nutnost, pokud chce člověk jako "IT profesionál" obstát.Podle mě jsou zase základy slušného chování elementární znalost, pokud nechce člověk působit jako nevychované hovádko :).
A osobně si myslím, že velkou část návštěvníku ábíčka tvoří právě lidé, pracující v IT, druhá velká část jsou "geekové".Nicméně ABCLinuxu nemá vstupní formulář k odsouhlasení geekovství (jako mají některé jiné weby odsouhlasení věku) ani znalost angličtiny.
p.s. A ruku na srdce. Vás ti místní trollové neštvou?Ano, štvete mě :).
Myslím, že v úvode (a x-krát predtým v tomto blogu) je vysvetlené, prečo sú texty v angličtine. A práve to, či študenti dokážu napísať text, ktorý má hlavu a pätu anglicky je potrebné zistiť. Verím, že podľa názvu nie je problém klikať len na vhodné blogy (prípadne si tento rovno zablokovať).
Bývalá redakcia mi publikovanie tohoto blogu v angličtine odsúhlasila. A ďalšie študentské práce budú nasledovať, takže koho to štve nech si blog zablokuje.
Myslím, že v úvode (a x-krát predtým v tomto blogu) je vysvetlené, prečo sú texty v angličtine. A práve to, či študenti dokážu napísať text, ktorý má hlavu a pätu anglicky je potrebné zistiť. Verím, že podľa názvu nie je problém klikať len na vhodné blogy (prípadne si tento rovno zablokovať).Mně to neříkej :).
Bývalá redakcia mi publikovanie tohoto blogu v angličtine odsúhlasila. A ďalšie študentské práce budú nasledovať, takže koho to štve nech si blog zablokuje.Já čtu anglicky víc než česky, a angličtina v blogu mi vůbec nevadí. Navíc je to uvedeno česky, což taky chválím. Reagoval jsem na AsciiWolfa a na to co psal.
Ano, štvete mě :).Já netrolluju. Kdybych trolloval, vypadá to jinak.
Podle mě jsou zase základy slušného chování elementární znalost, pokud nechce člověk působit jako nevychované hovádko :).
Jestli narážíš na slovo "prdel", máš pravdu, trochu jsem to přehnal. Měl jsem místo vulgarity použít něco jiného.
Jen mne prostě už štve, že pod každým blogem či článkem člověk nalezne hromadu voidů, fredů, Woknařů a ostatních anonymních individuí.
Jestli narážíš na slovo "prdel", máš pravdu, trochu jsem to přehnal. Měl jsem místo vulgarity použít něco jiného.Jazyk nezná sprostá slova... takže o prdel jako takovou mi fakt nejde :).
Jen mne prostě už štve, že pod každým blogem či článkem člověk nalezne hromadu voidů, fredů, Woknařů a ostatních anonymních individuí.Já jsem se s nima tak nějak sžil :). Ten první příspěvek mě náhodou i docela pobavil, ačkoli jsem mu vůbec nerozuměl (nebo spíš proto). Woknař je úsměvná postavička, o kterym vůbec nevíš, co to je ve skutečnosti za člověka. Prezentuje se tu jako až neuvěřitelnej blb, takže ho trochu podezřívám z hulánovství. Ale to tvrzení, že každej (nebo skoro každej) návštěvník Abclinuxu musí umět anglicky, to je totální volovina.
K tomu NATu. NAT by nemel byt treba, pokud si firma zazada o vlastni sit (/64). Pak bude mit porad stejnou a pri zmene ISP by se zmenily pouze routovaci tabulky do firemni site.Tomuhle se rika Provider-independent address space. Ale tezko se to da povazovat za univerzalni a dostupne resini, protoze to zvysuje zatez globalnich smerovacu a tak si to muze dovolit jen opravdu velka firma.
Traktát by měl větší informační hodnotu, kdyby jednotlivé závěry (žádná stabilní implementace shim6, nepodpora RDNSS) byly podloženy (alespoň názvem implementace), jinak si laskavý čtenář nebude moci za půl roku ověřit, zda tomu tak stále je.
Tiskni
Sdílej: