Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tiskni
Sdílej:
Riegráčihttp://cs.wikipedia.org/wiki/Riegrovy_sady legendarni misto letnich 'saloonu' skupiny Greenhorns.
Typickým znakom ťavy jednohrbej je jeden hrb na chrbte, ktorý pohlcuje teplo a chráni tak zviera pred slnkom. Okrem toho obsahuje zásoby tuku, ktorého odbúravaním sa uvoľňuje energia a voda.opravila som len asi dvoje a ďalšie som ja ťava aj tak zabudla v robote:) koľko asi spánku potrebuje to ťažné zviera?
...tuku, ktorého odbúravaním sa uvoľňuje energia a voda.Pochybuji. Té energie bude tolik, že by šlo spíš o páru. O velbloudech je ale známo, že jsou schopni přežít větší zakoncentrování krve, než je obvyklé.
[...] The standard free-energy change for the oxidation of palmitate to CO2 + H2O is about 9,800 kJ/ mol. Under standard conditions, 30.5 × 129 [net ATP produced] = 3,940 kJ/mol (about 40% of the theoretical maximum) is recovered as the phosphate bond energy of ATP. However, when the free-energy changes are calculated from actual concentrations of reactants and products under intracellular conditions, the free-energy recovery is over 80%; the energy conservation is remarkably efficient.Jen tak pro zajímavost, náhodou jsem narazil na tohle. Na straně sedm je příklad, kolik vody je ten pomyslný velbloud schopen vyprodukovat. Jen tak pro představu. Za třetí, přijde mi dost srandovní tvoje představa o páře v buňkách, kde probíhají i mnohem exergoničtější enzymatické reakce než oxidace tuků.
O ten dialog jsi se pokoušel opravdu ukázkově. Konkrétní hodnoty a tvrzení na tebe neměly žádný efekt, tak jsi vytáhl cosi o celkové bilanci, že teda OK, tak beta-oxidace teda ztrátová není a že ten zisk vody přebije něco jiného... takže jsi od svého tvrzení skončil úplně někde jinde a po "té energie [z odbourávání tuku] bude tolik, že by šlo spíš o páru" ani stopa. Kde je chyba, jsem ti tam napsal, počítal jsi s energiemi naměřenými za standardních laboratorních podmínek, které jsou od reálných podmínek a skutečných fyziologických koncentrací v buňce odlišné. Je to tam citováno. Takže jo, jsem zmrd. Dobrali jsme se k podstatě věci a můžeme to zabalit....tuku, ktorého odbúravaním sa uvoľňuje energia a voda.Pochybuji. Té energie bude tolik, že by šlo spíš o páru.
Díky upravenému metabolismu vydrží velbloud bez vody dva týdny, někdy až pětačtyřicet dní. Délka přežití bez vody závisí na potravě. Když se pase v zimě v období dešťů a konzumuje šťavnaté rostliny, prakticky pít nepotřebuje. Krmí-li se jen senem nebo bodláky, vydrží bez vody jen dva týdny. Když dorazí do oázy, může velbloud během patnácti minut vypít i 150 litrů vody. Část této zásoby uchovává v osmi stech malých přepážkách jednoho oddílu svého složeného žaludku. Jako zásobárna vody slouží i červené krvinky, které mají zvláštní, jinou stavbu než u ostatních teplokrevných živočichů. Při vstřebávání vody mohou mnohonásobně zvětšit svůj objem a v případě potřeby vodu opět uvolnit do organismu. Teprve po vyčerpání všech těchto zásob dojde na pověstný hrb. Z jeho tukových zásob se při spalování chemickými reakcemi uvolňuje rovněž voda.viac: http://www.oko.yin.cz/6/velbloud-korab-pouste/
zás-sv-sv-zás-zás-zás-sv-svSkvělý popis
balení francouzekTo musel být dobrý den Návrat domů, totálně na plech
Co mělo OpenMobility?
čekalo mně něco co jsem zažil naposledy v 93 když sem se prorval na Slavii až dopředu, abych se podíval jak vypadá Lemmy.Já na metal moc nejsem, ale od Lemmyho mám ráda tenhle ploužáček