Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »rada bych, ale sotva jsem si zvykla na qwerty anglickou klavesnici (kvuli pohodlnejsimu programovani v Pythonu)Nevím, kdo tenhle mýtus vymyslel, ale je to fakt blbost. QWERTZ vs. QWERTY je otázka zvyku a s diakritikou to nesouvisí, ale české rozložení klávesnice (ať už Y nebo Z) je na programování normálně použitelné – čísla píšeš se Shiftem a zvláštní znaky s Altem + člověk nevypadá jako pologramotná opice, když píše třeba nějaký e-mail nebo příspěvek do diskuse (nedejbože blog nebo článek). Na rozložení si můžeš upravit v souboru
/usr/share/X11/xkb/symbols/cz
– nebo si vyrobit vlastní. (moje – viz příloha)
QWERTY je pro češtinu o fous lepší, to žádný mýtus není, to je fakt.Asi jsem to měl napsal líp, zmínka o QWERTZ/Y byla jen taková vsuvka – za mýtus považuji hlavně to, že programátor potřebuje anglické rozložení klávesnice a české mu překáží.
Průšvih je, že neexistuje standardní rozložení (ať už mezinárodní QWERTY, nebo české QWERTZ), třeba ty zvláštní symboly se řeší různě na různých systémech.Ono programovat na Windows je docela utrpení, ale to nejen kvůli rozložení klávesnice – naštěstí se mne to netýká
Asi jsem to měl napsal líp, zmínka o QWERTZ/Y byla jen taková vsuvka – za mýtus považuji hlavně to, že programátor potřebuje anglické rozložení klávesnice a české mu překáží.
Existují argumenty pro anglickou QWERTY, resp. její umístění speciálních symbolů. Ergonomické hledisko jsem tu někde před časem rozebíral; tady je obdobná záležitost pro srovnání s německou QWERTZ.
Ono programovat na Windows je docela utrpení, ale to nejen kvůli rozložení klávesnice – naštěstí se mne to netýkáA v GNU/Linuxu resp. Xkách jsem ještě nenarazil na nic nepoužitelného.
MS Windows, Mac OS X, konsole, X.Org. Narazil jsem na dost rozdílů. Dokonce i mezi linuxovými distribucemi (vzpomínám si např. na podivné International US v Debianu).
programovat rychlejiTy při programování trávíš víc času mačkáním písmenek, než přemýšlením? Nebo proč je pro tebe rychlost psaní tak zásadní? (nehledě na to, že rozložení na rychlost nemá takový vliv a jde hlavně o zvyk)
*args, **kwargs
mám snippet. Inak existuje ešte jedna možnosť - prepínanie napr. shift-shift ...
setxkbmap -layout cz,us -variant qwerty, -option terminate:ctrl_alt_bksp,grp:shifts_toggle,grp_led:scroll
Pouzival som oba sposoby programovania, ci uz ide o anglicku alebo slovensku + AltGr skratky. Oboje dlhodobo (zacinal som s sk + AltGr). Na en (presnejsie us) klavesnicu som presiel az dodatocne kvoli komfortu pri pisani zdrojakov (ci uz C, python, html, css, latex, ale plati to v podstate pre vsetko ASCII-centricke). Vracat by som sa uz urcite nechcel, to by som asi radsej zacal pisat vsetko v anglictine.
To, ze /\/\1Я1/-\/\/\ pise bez diakritiky som si vsimol az ked na to xkufc03 explicitne upozornil, takze stale neviem, preco je text bez diakritiky povazovany za tazko citatelny. Mozno ide o nezvyk.
Mas strach, ze bych mohla ovladnout tve silne stranky - technickoinformatickou vzdelanost a tohle je obranna reakce ega, povazujes muzske pohlavi za vyvinutejsi a proto mi prisuzujes skrytou muzskou identitu.Jsem musel Googlit a chvíli přemýšlet o čem se to vlastně hádají. A nebaví mě furt dokola opakovat, že je to „Amiga“ (kupodivu počítač) a ne Amígo (nebo Pedro nebo jiný druh žvýkačky) – čistě pro zajímavost: pro mě další hint.
Já si myslim že to sou tak 4 lidi co se u toho střídaj, každej koment napíše někdo jinej...siamské kočky to asi nebudou, ale ty čtveřčata možná jo, a vsadilo bych se, že o té vývojové anomálii něco víš
/\/\1Я1/-\/\/\ ty chlupate koťátko
Ale tenhle web je plnej silencu!!!Vitaj doma zlato.
Ale tenhle web je plnej silencu
My sme tí normálni, všetci ostatní sú blázni.
$priloha
.
Kolibáč ('žgryndy',…
Tohle je dost nerozklíčovatelné, protože to dokáže víceméně kdokoliv, kdo se tu déle pohybuje.Zas Wiki zápisky, zprávičky. Jestli jde o cílenou snahu, tak se někdo hodně snaží. Ale co, já věřím, že '9-11 Was An Inside Job', takže konspirace o této komplexnosti jsou pro mě minimum.
Tiskni
Sdílej: