Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
rada bych, ale sotva jsem si zvykla na qwerty anglickou klavesnici (kvuli pohodlnejsimu programovani v Pythonu)Nevím, kdo tenhle mýtus vymyslel, ale je to fakt blbost. QWERTZ vs. QWERTY je otázka zvyku a s diakritikou to nesouvisí, ale české rozložení klávesnice (ať už Y nebo Z) je na programování normálně použitelné – čísla píšeš se Shiftem a zvláštní znaky s Altem + člověk nevypadá jako pologramotná opice, když píše třeba nějaký e-mail nebo příspěvek do diskuse (nedejbože blog nebo článek). Na rozložení si můžeš upravit v souboru
/usr/share/X11/xkb/symbols/cz
– nebo si vyrobit vlastní. (moje – viz příloha)
QWERTY je pro češtinu o fous lepší, to žádný mýtus není, to je fakt.Asi jsem to měl napsal líp, zmínka o QWERTZ/Y byla jen taková vsuvka – za mýtus považuji hlavně to, že programátor potřebuje anglické rozložení klávesnice a české mu překáží.
Průšvih je, že neexistuje standardní rozložení (ať už mezinárodní QWERTY, nebo české QWERTZ), třeba ty zvláštní symboly se řeší různě na různých systémech.Ono programovat na Windows je docela utrpení, ale to nejen kvůli rozložení klávesnice – naštěstí se mne to netýká
Asi jsem to měl napsal líp, zmínka o QWERTZ/Y byla jen taková vsuvka – za mýtus považuji hlavně to, že programátor potřebuje anglické rozložení klávesnice a české mu překáží.
Existují argumenty pro anglickou QWERTY, resp. její umístění speciálních symbolů. Ergonomické hledisko jsem tu někde před časem rozebíral; tady je obdobná záležitost pro srovnání s německou QWERTZ.
Ono programovat na Windows je docela utrpení, ale to nejen kvůli rozložení klávesnice – naštěstí se mne to netýkáA v GNU/Linuxu resp. Xkách jsem ještě nenarazil na nic nepoužitelného.
MS Windows, Mac OS X, konsole, X.Org. Narazil jsem na dost rozdílů. Dokonce i mezi linuxovými distribucemi (vzpomínám si např. na podivné International US v Debianu).
programovat rychlejiTy při programování trávíš víc času mačkáním písmenek, než přemýšlením? Nebo proč je pro tebe rychlost psaní tak zásadní? (nehledě na to, že rozložení na rychlost nemá takový vliv a jde hlavně o zvyk)
*args, **kwargs
mám snippet. Inak existuje ešte jedna možnosť - prepínanie napr. shift-shift ...
setxkbmap -layout cz,us -variant qwerty, -option terminate:ctrl_alt_bksp,grp:shifts_toggle,grp_led:scroll
Pouzival som oba sposoby programovania, ci uz ide o anglicku alebo slovensku + AltGr skratky. Oboje dlhodobo (zacinal som s sk + AltGr). Na en (presnejsie us) klavesnicu som presiel az dodatocne kvoli komfortu pri pisani zdrojakov (ci uz C, python, html, css, latex, ale plati to v podstate pre vsetko ASCII-centricke). Vracat by som sa uz urcite nechcel, to by som asi radsej zacal pisat vsetko v anglictine.
To, ze /\/\1Я1/-\/\/\ pise bez diakritiky som si vsimol az ked na to xkufc03 explicitne upozornil, takze stale neviem, preco je text bez diakritiky povazovany za tazko citatelny. Mozno ide o nezvyk.
Mas strach, ze bych mohla ovladnout tve silne stranky - technickoinformatickou vzdelanost a tohle je obranna reakce ega, povazujes muzske pohlavi za vyvinutejsi a proto mi prisuzujes skrytou muzskou identitu.Jsem musel Googlit a chvíli přemýšlet o čem se to vlastně hádají. A nebaví mě furt dokola opakovat, že je to „Amiga“ (kupodivu počítač) a ne Amígo (nebo Pedro nebo jiný druh žvýkačky) – čistě pro zajímavost: pro mě další hint.
Já si myslim že to sou tak 4 lidi co se u toho střídaj, každej koment napíše někdo jinej...siamské kočky to asi nebudou, ale ty čtveřčata možná jo, a vsadilo bych se, že o té vývojové anomálii něco víš
/\/\1Я1/-\/\/\ ty chlupate koťátko
Ale tenhle web je plnej silencu!!!Vitaj doma zlato.
Ale tenhle web je plnej silencu
My sme tí normálni, všetci ostatní sú blázni.
$priloha
.
Kolibáč ('žgryndy',…
Tohle je dost nerozklíčovatelné, protože to dokáže víceméně kdokoliv, kdo se tu déle pohybuje.Zas Wiki zápisky, zprávičky. Jestli jde o cílenou snahu, tak se někdo hodně snaží. Ale co, já věřím, že '9-11 Was An Inside Job', takže konspirace o této komplexnosti jsou pro mě minimum.
Tiskni
Sdílej: