Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Minule som sa stretol s poziadavkou zakaznika o dialkove nastavenia L2TP pripojeni na ich pocitacoch. Dalsia poziadavka bola, ze to ma byt velmi jednoduche, kedze ich uzivatelia su obchodaci
Kedze po Windowsom sa VPNky vytvaraju cez Sietove Pripojenia, bolo poterbne vyexportovat tieto nastavenia a poslat uzivatelom. Zo zaciatku sme si mysleli, ze budeme musiet vytvarat nejake exporty z registrov, vbs skripty a ine zverstva, ale sa ukazalo, ze je to jednoduchsie. Vsetky sietove pripojenia (VPN pripojenia) su definovane v subore C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Microsoft\Network\Connections\Pbk\rasphone.pbk*** a su v plain-texte.
Je dost blbe, ze M$ nejak nevidal ziadne KB ohladom tohoto (aspon ja som ziadne nenasiel), ale na to si pri M$ musime zvykat :)
***Ta cesta uvedena hore plati pre vsetkych uzivatelov. Ak si uzivatel nastavi VPNku len pre seba, tak je to v jeho home-directory.
Tiskni
Sdílej:
A teď otázka za deset bodů: Jak zařídím, aby se spojení „vytočilo“ při startu systému? (Tj. ještě něž se interaktivně přihlásí uživatel.)
das to do /etc/rc.localA teď otázka za deset bodů: Jak zařídím, aby se spojení „vytočilo“ při startu systému? (Tj. ještě něž se interaktivně přihlásí uživatel.)
V pripade prvni volby lze pri prihlasovani k dane stanici s win xp, zda se prihlasit - lokalne k dane stanici, nebo k domene v lokalni siti, a pripadne k vytvorenemu dialup spojeni.Jo, to je to "hejblátko", který jsem měl na mysli. Ale že je na to už checkbox, to jsem nevěděl
Děkuji za odpověď.
Leč nepotěšil jste mě. Když jsem hovořil o startu systému, myslel jsem neinteraktivní start systému. Nikoliv něco, co se děje, až když přijde člověk a stroj nakopne. Laicky řečeno hledám ekvivalent inicializace ethernetového rozhraní.