Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
"Patri im svet, pretoze su dynamicki, pracu flexibilne prisposobuju a optimalizuju podla aktualnych okolnosti, su sebavedomi, vedia veci zariadit, vedia komunikovat, vedia svoje myslienky presadit a maju prehlad v sirokom spektre technologii." -> Ne ... bude se dynamicky optimalizovat a prizpusobovat a sebevědomě prosazovat svoje myšlenky. Za počítačem seděly a programovaly přece ty staré struktury programátorů!
Z Antitrustu si pamatuju slova, která říká tamní šéf makáčům: "Překvapte mne". A při diskusi k 40. výročí přistání na Měsíci mne napadlo: ono to přistání vypadá pro nás jako zázrak. A přesto se povedlo. Tak proč by se něco jako Star Trek (warp, syntetizéry potravin, sjednocení Země) nemohlo taky povést!
Je to o tom, kde má člověk hranice, meze, kde si je připustí, zda okolo sebe nebo ve své fantazii.
Po přečtení jsem si vzpomněl na Svěrákovu repliku ze hry Afrika: "Cyrile prosím tě, CO CHCEŠ ŘÍCT?"
Tito ludia postupne obsadzuju manazerske posty a zamestnavaju svoju hrubu silu.Manažerské posty? Takže pokd je někdo dobrý programátor, tak se z něj udělá "kravaťák"? No, nevím nevím, ale vzhledem k tomu, že takových lidí, kteří jsou dobří v obojím (tj. jak dobří programátoři, tak manažeři) je minimum, tak to zní téměř jako aplikace Peterova principu, který říká, že zaměstnanec je povyšován tak dlouho, dokud se neocitne na postu, na který už nestačí (z čehož vyplývá, že opravdovou práci dělají hlavně ti, kteří se na na onen post nedosáhli).
mnozi si to pamatuji, ze pred lety tu byla diskuze s jednim z ekonomky v Praze, ktery nam vsem tady vpalil, ze on sice tak dobre programovat neumi, ale ze nam bude urcite delat sefa. Myslim si, ze mel pravdu a u autor blogpostu to vidim stejne.
Mozna se to zda nekomu nespravedlive, ale je treba si uvedomit, ze tihleti manazeri maji z 90% mizerny sex. Ja bych s nima menit nechtel.
Patri im svet, pretoze su dynamicki, pracu flexibilne prisposobuju a optimalizuju podla aktualnych okolnostiPro technickou pozici je te skoda, mel jsi zkusit stesti v HR.
Len tak pre zaujimavost. Ktora firma to je ? :)
Dalsi pripad do D-Fensovy sbirky ...
Jenom par strucnych poznamek (jsem na dial-upu), od nekoho kdo je uz pres 3 roky spokojeny programator ve velke americke pocitacove firme (prvni prace):
1. Zjevne spise chvalite lidi se sirokym rozhledem, ale ono lide s hlubokymi znalostmi z jedne oblasti jsou take potreba. Takovy clovek s 20 lety zkusenosti s operacnim systemem, ktery temer presne vi i z nejmensich naznaku, co se v urcite situaci stalo, se obcas docela hodi. Co se tyce manazeru, je to takova moda je hodnotit vice nez takoveto lidi, ale ja myslim, ze je to pekna blbost. A navic - manazera muzete snadno vyhodit, takovi lide jako uvadim jsou obvykle na sve pozici nepostradatelni, takze je otazka, na ktere pozici je lepe byt, az prijde na lamani chleba (jako ze jednou prijde).
2. Pokud vam programovani pripada jako nudna opakujici se prace, pak to IMHO delate spatne. Protoze pocitace muzeme naprogramovat tak, abychom vyresili libovolnou nudnou/opakujici se cinnost. Pokud stojite pred takovym problemem, ktery tak vypada, chytry programator si napise reseni, ktere zamestna nudnou casti prace pocitac a ne jeho. Tim se zaroven o rad zvysi zajimavost tohoto problemu. Podle me neexistuje v IT nudna prace.
Nebo mate spatne vedeni (a pak to mozna zkusit jinde?). Osobne napriklad takove to deleni na architekt/koder a podobne povazuji za velice zhoubne. Nastesti mam rozumneho sefa, ktery si me vazi, a je obcas ochotny mi dat par dni na to, abych vyresil problem trosku "neortodoxne".
Jinak samozrejme, o IT lidech/programatorech jsou ruzne myty. Ale vetsinou jsou mylne.