Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
"Patri im svet, pretoze su dynamicki, pracu flexibilne prisposobuju a optimalizuju podla aktualnych okolnosti, su sebavedomi, vedia veci zariadit, vedia komunikovat, vedia svoje myslienky presadit a maju prehlad v sirokom spektre technologii." -> Ne ... bude se dynamicky optimalizovat a prizpusobovat a sebevědomě prosazovat svoje myšlenky. Za počítačem seděly a programovaly přece ty staré struktury programátorů!
Z Antitrustu si pamatuju slova, která říká tamní šéf makáčům: "Překvapte mne". A při diskusi k 40. výročí přistání na Měsíci mne napadlo: ono to přistání vypadá pro nás jako zázrak. A přesto se povedlo. Tak proč by se něco jako Star Trek (warp, syntetizéry potravin, sjednocení Země) nemohlo taky povést!
Je to o tom, kde má člověk hranice, meze, kde si je připustí, zda okolo sebe nebo ve své fantazii.
Po přečtení jsem si vzpomněl na Svěrákovu repliku ze hry Afrika: "Cyrile prosím tě, CO CHCEŠ ŘÍCT?"
Tito ludia postupne obsadzuju manazerske posty a zamestnavaju svoju hrubu silu.Manažerské posty? Takže pokd je někdo dobrý programátor, tak se z něj udělá "kravaťák"? No, nevím nevím, ale vzhledem k tomu, že takových lidí, kteří jsou dobří v obojím (tj. jak dobří programátoři, tak manažeři) je minimum, tak to zní téměř jako aplikace Peterova principu, který říká, že zaměstnanec je povyšován tak dlouho, dokud se neocitne na postu, na který už nestačí (z čehož vyplývá, že opravdovou práci dělají hlavně ti, kteří se na na onen post nedosáhli).
mnozi si to pamatuji, ze pred lety tu byla diskuze s jednim z ekonomky v Praze, ktery nam vsem tady vpalil, ze on sice tak dobre programovat neumi, ale ze nam bude urcite delat sefa. Myslim si, ze mel pravdu a u autor blogpostu to vidim stejne.
Mozna se to zda nekomu nespravedlive, ale je treba si uvedomit, ze tihleti manazeri maji z 90% mizerny sex. Ja bych s nima menit nechtel.
Patri im svet, pretoze su dynamicki, pracu flexibilne prisposobuju a optimalizuju podla aktualnych okolnostiPro technickou pozici je te skoda, mel jsi zkusit stesti v HR.
Len tak pre zaujimavost. Ktora firma to je ? :)
Dalsi pripad do D-Fensovy sbirky ...
Jenom par strucnych poznamek (jsem na dial-upu), od nekoho kdo je uz pres 3 roky spokojeny programator ve velke americke pocitacove firme (prvni prace):
1. Zjevne spise chvalite lidi se sirokym rozhledem, ale ono lide s hlubokymi znalostmi z jedne oblasti jsou take potreba. Takovy clovek s 20 lety zkusenosti s operacnim systemem, ktery temer presne vi i z nejmensich naznaku, co se v urcite situaci stalo, se obcas docela hodi. Co se tyce manazeru, je to takova moda je hodnotit vice nez takoveto lidi, ale ja myslim, ze je to pekna blbost. A navic - manazera muzete snadno vyhodit, takovi lide jako uvadim jsou obvykle na sve pozici nepostradatelni, takze je otazka, na ktere pozici je lepe byt, az prijde na lamani chleba (jako ze jednou prijde).
2. Pokud vam programovani pripada jako nudna opakujici se prace, pak to IMHO delate spatne. Protoze pocitace muzeme naprogramovat tak, abychom vyresili libovolnou nudnou/opakujici se cinnost. Pokud stojite pred takovym problemem, ktery tak vypada, chytry programator si napise reseni, ktere zamestna nudnou casti prace pocitac a ne jeho. Tim se zaroven o rad zvysi zajimavost tohoto problemu. Podle me neexistuje v IT nudna prace.
Nebo mate spatne vedeni (a pak to mozna zkusit jinde?). Osobne napriklad takove to deleni na architekt/koder a podobne povazuji za velice zhoubne. Nastesti mam rozumneho sefa, ktery si me vazi, a je obcas ochotny mi dat par dni na to, abych vyresil problem trosku "neortodoxne".
Jinak samozrejme, o IT lidech/programatorech jsou ruzne myty. Ale vetsinou jsou mylne.
Tiskni
Sdílej: