Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
že si uživatelé budou moci bez studování rozsáhlých balíčkovacích systémů jako rpm, nebo deb upravit instalaci podle svého v každém detailu, jako je třeba prefix instalace balíčku, což Gentoo neumí.Jen tak se zeptám (nikdy jsem to podrobně nestudoval), čili něco jako když si vyrobíte vlastní ebuild pro Gentoo? A i v Gentoo je snad možné obejít portage a instalovat "ručně" přímo ze zdrojáku? Tím nechci nijak hájit Gentoo, jen se informovat ;)
patch -Np1 -i nejaky_patch ./configure --prefix=/usr --sysconfdir=/etc make make install atd...Tyto instrukce budou maximálně uzavřené do nějakých snadno pochopitelných xml tagů. Takže stačí po přepárserování knih upravit požadované textové soubory, přidat, nebo změnit switche u configure a pak toto celé automaticky spustit. A pokud se uživatel ještě v systému nevyzná, tak může ponechat parametry na výchozí hodnotě. Také může být do instalátoru zabudovaný editor těchto souborů. A uživatelé by prostřednictvím těchto textových souborů mohli rozšiřovat systém o další balíčky.
Ja mam moj vlastny instalator mojho vlastneho distra napisany v bash skripte a ide celkom v pohode, cely sytem mi to z balickov nainstaluje za 2 minuty (ak su balicky na disku, 160MB, Pentium 133 MHZ), potom spustim ldconfig a na zaver lilo, navyse v kazdom balicku mam na dohodnutom mieste post install script (/usr/share/packages/...) takze to instalovanie jedneho balicku vyzera asi takto:
tar zxpvf $BALICEK.tgz -C $KAM_INSTALOVAT
$KAM_INSTALOVAT/usr/share/packages/$BALICEK install
Este som zabudol dodat ze na zaciatku sa ma ten skript pyta na aky disk a na aku particiu instalovat, aky tam chcem filesystem, ci ho formatovat, atd...
V konzole je este taky program "dialog" alebo tak nejak, vacsina vstupov by sa podla mna dala vybavit tym, lebo C je zbytocne zlozite...
Tiskni
Sdílej: