Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Krome klasickych quot user/group Xfs umi pouzit quoty i na jednotlive adresare. Po par dnech pouzivani mohu rici, ze to funguje velmi dobre.
Potrebujeme pripojit oddil s podporou projektovych kvot:
mount -o prjquota /dev/md0 /homeZalozit projekt:
echo 33:/home/share >> /etc/projectsA nastavit velikost quoty: (pro share 10GB)
xfs_quota -x /homeA to je vse, pro sledovani projektu prikaz print, pro sledovani samotnych quot report -ah
Pokud pouziju v /etc/projects stejne cislo projektu i pro dalsi share, budou se oba scitat do celkove velikosti quoty. Docela zajimave je zalozit quotu na adresar a v nem adresar rovnez s quotou. Respektuje obe quoty nezavisle na sobe.
Cele jsem si to sem dal hlavne abych to nezapomnel, ale pokud to nekomu pomuze, budu jen rad
xfs_quota> report -ah Project quota on /home (/dev/md0) Blocks Project ID Used Soft Hard Warn/Grace ---------- --------------------------------- share 8,4G 9G 10G 00 [5 days] upload 19,7G 45G 50G 00 [------] download 50,9G 95G 100G 00 [------]
Tiskni
Sdílej: