Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
TigerWiki (Wikiss) spokojeně používám - taky jsem si vytvořil vlastní fork [1] se syntaxí markdown [2]. LionWiki je propracovanější a vypadá rozhodně velice zajímavě
Rodina TigerWiki je hodne obsahla, jak vidim :)
O necem jako Markdown jsem docela premyslel, idea jednotne syntaxe pro vsechny wiki neni vubec spatna ...
Nakonec jsem se ale rozhodl zatim nic takoveho nedelat, z nekolika duvodu - nutnost predelavat databazi a ucit stavajici uzivatele neco nove, nutnost drzet se nejakeho standardu, ktery pak omezuje flexibilitu a "specialni" vlastnosti daneho projektu a take velikost 80 KB je pro minimalisticky projekt trosku moc.
Jinak, Markdown se mi osobne co do syntaxe moc nelibi, lepsi se mi zda CREOLE, ktere zastituje sam velky Ward Cunningham.
mě je zase markdown syntaxe přijde celkem sympatická i když uznávám že není ideální ... na svoji presentaci ji používá například i projekt suckless.org ... díky za další inspiraci ... wiki standard by se samozřejmě taky hodil
Docela by me zajimalo, proc je databaze "prijatelnejsi". Osobne u malych wiki nevidim zadnou vyhodu ...
Jinak LionWiki neni postaveno pro vice backendu, je optimalizovana ciste pro soubory ... predelani na mysql urcite neni v planu (delej jednu vec, zato poradne).
No, na "normalnich" webech by to asi melo davat error 404, ale u wiki je neexistujici stranka podnet k rozsireni ... :)
A není lepší vrátit 404 a přesto uživateli nabídnout možnost tu stránku založit? To by tuším mělo jít..
To urcite jde ... premyslim, zda to ma nejaky smysl - napr. jestli se podle toho search enginy ridi ...
Tak jsem se zeptal zkusenejsich a vysledek je, ze by to asi bylo prinosne ... ale nektere browsery, kdyz zaregistruji 404, tak zobrazi vlastni 404 stranku bez ohledu na to, ze server poslal svoji ...
Sel by na to samozrejme udelat switch, ale LionWiki je minimalisticka wiki, proto tento detail uplne opomene (switch - dalsi zbytecny kod, testovani, dokumentace apod.)
Takze to mam ignorovat?
Spis to vidim tak, ze budu ignorovat lidi, pro ktere toto ma vyznam ... ti si ostatne budou schopni napsat patch, ktery toto dela (jeden radek).
Vetsina velkych wiki enginu ma tohle defaultne vypnute a nemusim se zas lisit ve vsem :D
Používám to na své wiki a zatím jsem nepotkal prohlížeč, který by s tím měl problém.
Ale LionWiki nejspíš niky používat nebudu, byť se mi minimalistické programy líbí, takže nějaké 404 hrátky byly jen snahou o dobrou radu :)
Nešlo by tomu dát jiné číslo verze? Vždy, když vidím "2.0", mám nepříjemný pocit...
verze v historii teď obsahují také sekundy - eliminuje problém v situaci, kdy uživatel(é) zapíší více změn v jedné minutě.
A co kdyz zapisou vic zmen v jedne sekunde?
Pak mame problem ... dojde ke ztrate prvni verze v dane sekunde - dan za jednoduchost.
Myslim, ale ze u wiki, ktera je urcena k editaci maximalne par lidi parkrat za tyden (coz jeste zmensuje sanci, ze nekdo bude pouzivat historii) je to dan mala.
Pro dalsi verzi je planovana ochrana pred editacnim konfliktem (pripadne mozna merge zmen), coz problem jeste zmensi ...
Hodne zalezi na tom, co konkretne myslite ... ale myslim, ze by to nemelo byt moc velky problem (stacilo by napsat nejaky "zaclenovaci" plugin, graficka sablona je asi samozrejma ...)
No co jsem tak zběžně prolítnul zdrojáky, tak to moc použitelné není Chtělo by to lépe oddělit "podpůrný" kód (konfigurace, html) od toho, který něco dělá a klidně to rozhodit do několika souborů...
To je presne to, co delat nechci. Udrzet vse v jednom souboru je pro me dulezite a struktura kodu pro me momentalne pracuje velmi dobre ...
Btw, uvažoval jsi o kešování vygenerovaného html? Výrazně by to zvedlo výkon
Pokud mate typicky maximalne nekolik desitek navstev denne, vykon vas moc netrapi ... :) Mozna bych ale mohl naprogramovat kesovaci plugin, to jo ...
Ty prvni varovani se tykaji omezeni hostingu, odstranite je tim, ze pred ony prikazy ini_set pridate @
Ta chyba (ktera provadeni skriptu ukoncila) souvisi s tim, ze vas hosting bezi na PHP4 a pluginy pro LionWiki jsou dostupne pouze pro PHP5. Jinak ale "core" LionWiki bez pluginu bezi i na PHP4.
Popripade pockej na 2.1, to bude obsahovat plnou podporu PHP 4 (>= 4.3.0) ... je az prekvapujici, kolik lidi dnes stale jeste jede na PHP4
Zpětná kompatibilita je zpětná kompatibilita.
Už to mám! Na OneBit.cz se v základu používá (pro .php
) PHP4 (po dohodě lze změnit) a jinak .php4
pro verzi 4 a .php5
pro verzi 5. Jak fikané. ^_^
Tiskni
Sdílej: