Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
TigerWiki (Wikiss) spokojeně používám - taky jsem si vytvořil vlastní fork [1] se syntaxí markdown [2]. LionWiki je propracovanější a vypadá rozhodně velice zajímavě 
Rodina TigerWiki je hodne obsahla, jak vidim :)
O necem jako Markdown jsem docela premyslel, idea jednotne syntaxe pro vsechny wiki neni vubec spatna ...
Nakonec jsem se ale rozhodl zatim nic takoveho nedelat, z nekolika duvodu - nutnost predelavat databazi a ucit stavajici uzivatele neco nove, nutnost drzet se nejakeho standardu, ktery pak omezuje flexibilitu a "specialni" vlastnosti daneho projektu a take velikost 80 KB je pro minimalisticky projekt trosku moc.
Jinak, Markdown se mi osobne co do syntaxe moc nelibi, lepsi se mi zda CREOLE, ktere zastituje sam velky Ward Cunningham.
mě je zase markdown syntaxe přijde celkem sympatická i když uznávám že není ideální ... na svoji presentaci ji používá například i projekt suckless.org ... díky za další inspiraci ... wiki standard by se samozřejmě taky hodil 
Docela by me zajimalo, proc je databaze "prijatelnejsi". Osobne u malych wiki nevidim zadnou vyhodu ...
Jinak LionWiki neni postaveno pro vice backendu, je optimalizovana ciste pro soubory ... predelani na mysql urcite neni v planu (delej jednu vec, zato poradne).
No, na "normalnich" webech by to asi melo davat error 404, ale u wiki je neexistujici stranka podnet k rozsireni ... :)
A není lepší vrátit 404 a přesto uživateli nabídnout možnost tu stránku založit? To by tuším mělo jít..
To urcite jde ... premyslim, zda to ma nejaky smysl - napr. jestli se podle toho search enginy ridi ...
Tak jsem se zeptal zkusenejsich a vysledek je, ze by to asi bylo prinosne ... ale nektere browsery, kdyz zaregistruji 404, tak zobrazi vlastni 404 stranku bez ohledu na to, ze server poslal svoji ...
Sel by na to samozrejme udelat switch, ale LionWiki je minimalisticka wiki, proto tento detail uplne opomene (switch - dalsi zbytecny kod, testovani, dokumentace apod.)
Takze to mam ignorovat?
Spis to vidim tak, ze budu ignorovat lidi, pro ktere toto ma vyznam ... ti si ostatne budou schopni napsat patch, ktery toto dela (jeden radek).
Vetsina velkych wiki enginu ma tohle defaultne vypnute a nemusim se zas lisit ve vsem :D
Používám to na své wiki a zatím jsem nepotkal prohlížeč, který by s tím měl problém.
Ale LionWiki nejspíš niky používat nebudu, byť se mi minimalistické programy líbí, takže nějaké 404 hrátky byly jen snahou o dobrou radu :)
Nešlo by tomu dát jiné číslo verze? Vždy, když vidím "2.0", mám nepříjemný pocit... 
verze v historii teď obsahují také sekundy - eliminuje problém v situaci, kdy uživatel(é) zapíší více změn v jedné minutě.
A co kdyz zapisou vic zmen v jedne sekunde?
Pak mame problem ... dojde ke ztrate prvni verze v dane sekunde - dan za jednoduchost.
Myslim, ale ze u wiki, ktera je urcena k editaci maximalne par lidi parkrat za tyden (coz jeste zmensuje sanci, ze nekdo bude pouzivat historii) je to dan mala.
Pro dalsi verzi je planovana ochrana pred editacnim konfliktem (pripadne mozna merge zmen), coz problem jeste zmensi ...
Hodne zalezi na tom, co konkretne myslite ... ale myslim, ze by to nemelo byt moc velky problem (stacilo by napsat nejaky "zaclenovaci" plugin, graficka sablona je asi samozrejma ...)
Chtělo by to lépe oddělit "podpůrný" kód (konfigurace, html) od toho, který něco dělá a klidně to rozhodit do několika souborů...
Btw, uvažoval jsi o kešování vygenerovaného html? Výrazně by to zvedlo výkon a je to jen o if (filemtime() > filemtime()) { file_put_contets() } else { file_get_contents() }; a druhém adresáři se soubory.
No co jsem tak zběžně prolítnul zdrojáky, tak to moc použitelné není Chtělo by to lépe oddělit "podpůrný" kód (konfigurace, html) od toho, který něco dělá a klidně to rozhodit do několika souborů...
To je presne to, co delat nechci. Udrzet vse v jednom souboru je pro me dulezite a struktura kodu pro me momentalne pracuje velmi dobre ...
Btw, uvažoval jsi o kešování vygenerovaného html? Výrazně by to zvedlo výkon
Pokud mate typicky maximalne nekolik desitek navstev denne, vykon vas moc netrapi ... :) Mozna bych ale mohl naprogramovat kesovaci plugin, to jo ...
Ty prvni varovani se tykaji omezeni hostingu, odstranite je tim, ze pred ony prikazy ini_set pridate @
Ta chyba (ktera provadeni skriptu ukoncila) souvisi s tim, ze vas hosting bezi na PHP4 a pluginy pro LionWiki jsou dostupne pouze pro PHP5. Jinak ale "core" LionWiki bez pluginu bezi i na PHP4.
Popripade pockej na 2.1, to bude obsahovat plnou podporu PHP 4 (>= 4.3.0) ... je az prekvapujici, kolik lidi dnes stale jeste jede na PHP4
Zpětná kompatibilita je zpětná kompatibilita.
Už to mám! Na OneBit.cz se v základu používá (pro .php) PHP4 (po dohodě lze změnit) a jinak .php4 pro verzi 4 a .php5 pro verzi 5. Jak fikané. ^_^
Tiskni
Sdílej: