Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Nebyl by tu někdo schopný porovnat (aspoň zhruba) CLIPS s Lisou, případně jinými podobnými nástroji?
Hm, jak jsi hraji s tim CLIPSem, neni mi jasna jedna vec. Hodne tech prikladu je na prochazeni stavoveho prostoru, a pritom generuji vsechna mozna reseni jako fakta, a vyuzivaji tech pravidel, aby je testovali. Tento postup mi ovsem pripada znacne pametove narocmy, protoze uz zavrhnuta reseni zustavaji v pameti, nebo se pletu?
Ptam se proto, ze resim podobny problem - mam vicero moznosti, co neco muze byt/znamenat, a teprve na zaklade dalsich faktu (plynuvsich z dalsich pravidel) se rozhodne, ktera varianta je ta spravna. Nepripada mi ovsem efektivni mit vsechny varianty naraz ulozene v pameti.
Neviem s ako rozsiahlymi dátovými súbormi sa pokúšate pracovať, ale CLIPS som skúšal na PC so 64MB RAM na Win95 a enormný nárast spotreby RAM som nezaznamenal. Do zdrojákov CLIPSu som nepozeral ale myslím, že s uvoľňovaním pamäti problémy nemá. V Linuxe to už vôbec neriešim.
Neslo mi ani tak o to, kolik pameti sezere CLIPS, jako spis o techniku programovani v nem. Ale koukal jsem znovu do tech prikladu, a asi jsem se mylil - negeneruji se vsechny varianty jako fakta, takze to asi bude v pohode, pokud se to rozumne udela.
Tiskni
Sdílej: