DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Aj v mojej praci sa uz objavil Linux. Sice zatial len na mojom pocitaci, ale predsa. Na dalsi sa chysta vpadnut.
Takze po poriadku. V praci (predavam a servisujem pocitace a spol.) som si zo starych suciastok poskladal zostavicku s Intel Celeronom 266, 96MB RAM, 850 a 1200 MB diskami, cmi 8738 zvukovkou a S3 ViRGE grafikou. Rozmyslal som, co by mi na takom stroji islo najlepsie a co by pri pohlade na obrazovku neodradilo ani sefov. Nuz, volba padla na oldstable Debiana (woody), ktoreho som na disky dostal za pomoci vanilla jadra a skveleho instalatora (pred 3 rokmi by som asi nebol povedal, ze Debiani instalator je skvely.. nuz, clovek sa meni). Na 850 MB disku je / a swap a na 1200MB som priestor rozdelil na polovicu pre /usr a /home. Nabuchal som do sources.list backportovane zdroje a urobil som si sikovnu pracovnu stanicu. Skvelo mi sluzi aj na testovanie dalsieho HW, ktory sa objavi vo firme od ludi, ktorym sa "nieco pokazilo". No a vysledok? Kladny. Ked jeden z mojich sefov videl, ze HW je rozoznany hned, netreba pracne hladat ovladace (co uz videl aj pri predvadzani live CD, kde nam niekolko krat pomohlo pri zistovani, co za HW je v pocitaci. Nie vzdy sa najde cip, alebo je po ruke CD s ovladacmi k danemu pocitacu). Tak som mu pomohol pri rozhliadani sa v Ubuntu a teraz uz kraluje na druhej particii jeho disku. Dost uspech na ludi, ktori do mna stale rypali, ze "ten Linux" je nanic a podobne
Tak ja len tolko ma to tento tyzden potesilo
Tiskni
Sdílej: