Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Dnes si len chcem trosku ulavit, tak som spisal drobnost o dvoch veciach, ktore ma stvu.
1. Znackovy pocitac...
Co to je? Je to strojcek, na ktory vyrobca vacsinou len buchne nalepku a je to. Ved aj zostava, ktoru si urobim ja doma na kolene je znackova, poskladana zo znackovych komponentov (Intel, AMD, nVidia, Ati, Hitachi, WD...). Tak co je na nej menej znackove ako na tej s nalepkou. To je presne tak, ako keby som si kupil znackove zemiaky, znackovu muku, znackovu smotanu, ale halusky uz znackove nebudu. Ale tie z restauracie ano. Nehovoriac o tom, ze ta moja zostava moze byt o dost spolahlivejsia, ako ked ju sklada nejaky Cinan. A samozrejme halusky chutnejsie.
2. Windows/Microsoft... Na knizke k Windows 98 bolo napisane, citujem: "So ziadostou o technicku podporu sa obratte na vyrobcu osobneho pocitaca". To co je za blud? Ked raz ten produkt vyrabam, tak sa aj staram, nie? Presne tak isto si moze vyrobca HW napisat, ze so ziadostou o technicku podporu sa mame obratit na spolocnost Microsoft. Iste by sa potesili. Na dnes tolko, tesim sa na reakcie.
Tiskni
Sdílej:
Ad 1: Jak už bylo řečeno, u značkové sestavy výrobce nese záruku, že vám to bude fungovat jako dohromady jako celek. To, že je sestava "značková" samozřejmě neznamená, že bude lepší než to, co si složíte sám, pouze to znamená, že za ni někdo nese záruku.
Ad 2: Nejspíš se jedná o OEM verzi, tedy verzi, která není určena koncovým zákazníkům, ale výrobcům počítačů. OEM verze je určena k tomu, aby se nainstalovala na prodávaný počítač a pro zákazníka je vázána na tento počítač (nesmí se např. později přenést na jiný). Je tedy chápána jako součást počítače, se kterým ji koncový zákazník koupí (asi tak, jako třeba grafická karta), a proto se s problémy zákazník obrací na toho, od koho počítač koupil a ne na Microsoft (stejně jako když vám odejde grafická karta v hotové sestavě, reklamujete sestavu u prodejce). Pokud vám to nevyhovujete, můžete si pořídit (dražší) plnou verzi a pak budou platit víceméně obvyklé licenční podmínky a budete mít nárok na podporu přímo od Microsoftu. Ano, OEM licence jsou svinstvo, které slouží k posílení hegemonie Microsoftu na trhu PC, ale pokud si dobrovolně koupíte (levnější) OEM licenci Windows místo (dražší) plnohodnotné, nemáte právo si stěžovat, že vás její podmínky omezují.