Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ad 1: Jak už bylo řečeno, u značkové sestavy výrobce nese záruku, že vám to bude fungovat jako dohromady jako celek. To, že je sestava "značková" samozřejmě neznamená, že bude lepší než to, co si složíte sám, pouze to znamená, že za ni někdo nese záruku.
Ad 2: Nejspíš se jedná o OEM verzi, tedy verzi, která není určena koncovým zákazníkům, ale výrobcům počítačů. OEM verze je určena k tomu, aby se nainstalovala na prodávaný počítač a pro zákazníka je vázána na tento počítač (nesmí se např. později přenést na jiný). Je tedy chápána jako součást počítače, se kterým ji koncový zákazník koupí (asi tak, jako třeba grafická karta), a proto se s problémy zákazník obrací na toho, od koho počítač koupil a ne na Microsoft (stejně jako když vám odejde grafická karta v hotové sestavě, reklamujete sestavu u prodejce). Pokud vám to nevyhovujete, můžete si pořídit (dražší) plnou verzi a pak budou platit víceméně obvyklé licenční podmínky a budete mít nárok na podporu přímo od Microsoftu. Ano, OEM licence jsou svinstvo, které slouží k posílení hegemonie Microsoftu na trhu PC, ale pokud si dobrovolně koupíte (levnější) OEM licenci Windows místo (dražší) plnohodnotné, nemáte právo si stěžovat, že vás její podmínky omezují.
Tiskni
Sdílej: