Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
joj mne sa tie One live cd verzie mandrivy moc nepacia... ale mozno je to len moj vkus... inac mam live ako take rad ... ale mandrivacke live cd su "slabe"..... sila mandrake teda mandrivy vzdy bola v DVD verzii resp. v full CD. s tych novsich foriem sa mi zapacilo aj Dual ARch verzia.. clovek si to stiahne a ma poruke instalacku s i586 a x64 pohromade... ale inac na mandrive je najviac sexy prave ta DVD distribucia... a ked si clovek vyskusa ze free verzia sa podarila tak si zakupy powerpack.. o tom to je podla mna u mandrivy..
To voe, stahuju takhle verzi one a v půlce zjistim, že je to 32bit šmejďárna. Jsem si myslel, že v dnešní době, když vyjde pouze jedna "verze", tak že to bude x86_64 a ono ho*no, 32bit šmejd.
Kde stáhnu 64bit live verzi? Chtěl bych to jen vyzkoušet, instalovatelná verze mi je k ničemu, 32bit verze mi na kompa nesmí (ani live)...Jardik to bude sranda ked mi o par rockov budeme bezat na 128bitoch a ty budes stale na svojom 64bite..
Tak jsem to vyzkoušel a jako nic moc, mnou zmiňované problémy tam jsou stále. Dále obsahuje docela zastaralý software už v době vydání. rpmdrake stále pomalý, dokonce i synaptic vypíše všechny balíčky za zlomek času. Fonty v základní instalaci děs. V KDE jdou alespoň slušně nastavit, ale pokud provedu to samé nastavení v GNOME, tak jsou v tam znatelně hnusnější, takové moc ouzké. Bytecode interpreter se mi stále zdá vypnutý, přitom minulý rok vypršel příslušný patent ... To jejich téma je stále nedodělané, zabugované. Alespoň, že v gnome vypnuli to hnusný podtrhávání písmenek, ještě to tak vypnout v KDE. Při bootování a vypínání se mi na chvíli zobrazují výpisy z konzole, vypadá to nedodělaně - tak ať je buď nechají zobrazovat celou dobu, nebo ať je neukazujou vůbec (např. v ubuntu se mi neukazujou ani při bootu ani při vypnutí). Navíc se to jejich kolečko zasekává a opět to nevypadá hezky, taky to mohli nechat běžet v extra vlákně.
Program tvtime padá. Spustím, blikne okno a ukončí se. V konzoli sice vidím, že potřebuje modul blabla, ale když už je schopný vytvořit okýnko bez modulu, mohl v tom okýnku alespoň napsat zprávu "Nemáš modul". Vypsání chyby do konzole je u grafického programu jaksi k ho*nu. V GNOME jsou nainstalovány 2 webové prohlížeče - Epiphany a Firefox. Proč? Nestačí jeden?
Podle mě se Mandriva neustále zhoršuje, stejně jako ubuntu a opensuse. Naopak se zlepšuje Fedora (i když malými krůčky). Snad jediné distro, co si drží svou úroveň je ArchLinux, který je stále tou nejlepší linuxovou distribucí.
Fonty v základní instalaci děs. V KDE jdou alespoň slušně nastavit, ale pokud provedu to samé nastavení v GNOME, tak jsou v tam znatelně hnusnější, takové moc ouzké.My hetero tyhle píčoviny neřešíme...
že mě to nezajímá a dál spokojeně používám 32Jenže pochop, že idiot s poruchou osobnosti tohle nepochopí. Já nemůžu pochopit, proč někdo ze svého procesoru udělá ještě většího kripla, než už je
chlapy vsak kazdy tu predca vie ze Jardík je nadstrceny od firmy AMD aby propagoval jej 64bitove procesory.. na rozdiel od intelu kde sa s em64t rozsirenim stale skryvaju za core tech..
Tiskni
Sdílej: