DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
joj mne sa tie One live cd verzie mandrivy moc nepacia... ale mozno je to len moj vkus... inac mam live ako take rad ... ale mandrivacke live cd su "slabe"..... sila mandrake teda mandrivy vzdy bola v DVD verzii resp. v full CD. s tych novsich foriem sa mi zapacilo aj Dual ARch verzia.. clovek si to stiahne a ma poruke instalacku s i586 a x64 pohromade... ale inac na mandrive je najviac sexy prave ta DVD distribucia... a ked si clovek vyskusa ze free verzia sa podarila tak si zakupy powerpack.. o tom to je podla mna u mandrivy..
To voe, stahuju takhle verzi one a v půlce zjistim, že je to 32bit šmejďárna. Jsem si myslel, že v dnešní době, když vyjde pouze jedna "verze", tak že to bude x86_64 a ono ho*no, 32bit šmejd.
Kde stáhnu 64bit live verzi? Chtěl bych to jen vyzkoušet, instalovatelná verze mi je k ničemu, 32bit verze mi na kompa nesmí (ani live)...Jardik to bude sranda ked mi o par rockov budeme bezat na 128bitoch a ty budes stale na svojom 64bite..
Tak jsem to vyzkoušel a jako nic moc, mnou zmiňované problémy tam jsou stále. Dále obsahuje docela zastaralý software už v době vydání. rpmdrake stále pomalý, dokonce i synaptic vypíše všechny balíčky za zlomek času. Fonty v základní instalaci děs. V KDE jdou alespoň slušně nastavit, ale pokud provedu to samé nastavení v GNOME, tak jsou v tam znatelně hnusnější, takové moc ouzké. Bytecode interpreter se mi stále zdá vypnutý, přitom minulý rok vypršel příslušný patent ... To jejich téma je stále nedodělané, zabugované. Alespoň, že v gnome vypnuli to hnusný podtrhávání písmenek, ještě to tak vypnout v KDE. Při bootování a vypínání se mi na chvíli zobrazují výpisy z konzole, vypadá to nedodělaně - tak ať je buď nechají zobrazovat celou dobu, nebo ať je neukazujou vůbec (např. v ubuntu se mi neukazujou ani při bootu ani při vypnutí). Navíc se to jejich kolečko zasekává a opět to nevypadá hezky, taky to mohli nechat běžet v extra vlákně.
Program tvtime padá. Spustím, blikne okno a ukončí se. V konzoli sice vidím, že potřebuje modul blabla, ale když už je schopný vytvořit okýnko bez modulu, mohl v tom okýnku alespoň napsat zprávu "Nemáš modul". Vypsání chyby do konzole je u grafického programu jaksi k ho*nu. V GNOME jsou nainstalovány 2 webové prohlížeče - Epiphany a Firefox. Proč? Nestačí jeden?
Podle mě se Mandriva neustále zhoršuje, stejně jako ubuntu a opensuse. Naopak se zlepšuje Fedora (i když malými krůčky). Snad jediné distro, co si drží svou úroveň je ArchLinux, který je stále tou nejlepší linuxovou distribucí.
Fonty v základní instalaci děs. V KDE jdou alespoň slušně nastavit, ale pokud provedu to samé nastavení v GNOME, tak jsou v tam znatelně hnusnější, takové moc ouzké.My hetero tyhle píčoviny neřešíme...
že mě to nezajímá a dál spokojeně používám 32Jenže pochop, že idiot s poruchou osobnosti tohle nepochopí. Já nemůžu pochopit, proč někdo ze svého procesoru udělá ještě většího kripla, než už je
chlapy vsak kazdy tu predca vie ze Jardík je nadstrceny od firmy AMD aby propagoval jej 64bitove procesory.. na rozdiel od intelu kde sa s em64t rozsirenim stale skryvaju za core tech..
Tiskni
Sdílej: