Erin Catto, autor open source 2D fyzikálního enginu Box2D (Wikipedie), představil nový 3D fyzikální engine Box3D. Engine je již používán ve hře The Legend of California.
Byla vydána nová verze 4.0.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.
Český statistický úřad (ČSÚ): Průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů v roce 2025 meziročně vzrostla o 6 % na téměř 100 tisíc korun. Nejlépe placeni byli vývojáři softwaru. Dlouhodobým trendem zůstává nízké zastoupení žen, a to jak mezi specialisty, tak studenty těchto oborů.
Ochranný svaz autorský (OSA) připravuje žalobu na společnost Suno, která umožňuje generování hudby pomocí umělé inteligence (AI). ČTK to sdělil předseda představenstva OSA Roman Strejček. Suno podle něj bez souhlasu využívá k trénování svých modelů hudbu autorů, které svaz zastupuje. Nedávný investigativní materiál magazínu The Atlantic ukázal, že firmy jako Suno nebo Udio k trénování modelů používají rozsáhlé databáze obsahující miliony skladeb. V databázích, které časopis zveřejnil, lze dohledat i písně řady českých a slovenských umělců.
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vyřešen byl problém s macOS 27 Golden Gate. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
EU dnešním dnem zavedla clo ve výši 3 eur na balíky nízké hodnoty dovážené ze zemí mimo EU. To zahrnuje širokou škálu výrobků běžně nakupovaných on-line, jako jsou oděvy, hračky, elektronika a další spotřební zboží v hodnotě až 150 EUR.
Vyšel Redmine 7.0, jeden z nejlepších open source ticketovacích systémů. Došlo k migraci na Rails 8, vylepšení UI/UX, Workflow, byla přidána podpora náhledu pro Microsoft Office a LibreOffice dokumenty, došlo k výkonnostním optimalizacím a přibylo spoustu dalších oprav a novinek. Více informací v oficiálním oznámení.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 166 (pdf).
Blíží se prázdniny a než se rozutečete k moři, je na čase se opět sejít na Virtuální Bastlírně - pravidelném setkání elektroniků, ajťáků, bastlířů a obecně nadšenců do techniky. Co si pro vás strahovští bastlíři připravili tentokrát? Určitě proberou blížící se Linux Days i další události. U softwaru se chvíli zdrží a poví si kupříkladu o tom, jak se zbavit Bambu Cloudu, ale nepřijít o možnost ovládat tiskárnu na dálku. Řeč dojde i na AI,
… více »Vývojáři postmarketOS vydali verzi 26.06 tohoto operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
júúúúj, koľko argumentovKdyž jsme u těch argumentů, stále čekám na argumety, proč nie je jednoduche prodat licenci k předinstalovaným Windows jen těm zákazníkům, kteří o ni mají zájem.
To je fakt silena nahoda, cim to jen muze byt?
Vyhoda je, ze clovek neni vystresovany...
v najhoršom prípade, ak by mi nejaký čech nerozumel, som schopný použiť angličtinu
Po tom ako som písal, že v Alze by som ako reálny predajca nechcel pracovať, prichádza druhé dejstvo. Na webe Alzy sa objavil inzerát, kde hľadajú predajcu. Nelenil som a zaslal požadované dokumenty. Teda takto - zaslal som neaktualizovaný životopis a namiesto motivačného listu som napísal do tela emailu, že ho považujem za stratu môjho aj ich času. A čuduj sa svete, aj tak sa ozvali. O 8:20 ráno. To som ešte nezdvihol. Zavolali znova po 13:00, to už som zdvihol a dohodol sa na stretnutí - nebol problém, nakoľko už som bol v Alze ako ASUS promo, takže na pohovor som to mal 10 krokov. Všetko sa organizovalo šupky-dupky lebo už zajtra má byť druhé kolo, takže len zhrnutie požiadaviek (spĺňam - najmä ma rozosmiala požiadavka na angličtinu, to by potom polovica Alza predajcov už musela byť vo výpovednej lehote). To som ešte prisľúbil, že na druhé kolo prídem, až dodatočne som si uvedomil, že na zajtra už mám niečo iné. Takže ešte zrušenie mojej účasti s tým, že zrazu hneď bolo možné aj dohodnúť sa inak (tak uvidíme - zajtra má byť hromadné výberové). Svoj postoj nemením, stále pre Alzu nechcem pracovať, ale pohovor môže byť dobrá skúsenosť a aspoň si overím, či by som mal šascu sa vôbec predajcom stať. Držte palce, nech ma vezmú, aby som mohol s dobrou náladou pokračovať ako ASUS promo (čo robím rád a dúfam, že aj zákazníkom dobre poradím - to by som ako Alza obchodník nemohol, celé úsilie by som musel vrhnúť na predaj služieb). Alza cé zet - Peter s tebou ešte neskončil
Tiskni
Sdílej: