Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
... některé nechápu a některé mě vyloženě vytáčejí....
napriklad?Jasně, neboj se to napsat, i když v případě sporných věcí radši do blogu...Možná je to třeba jen nepochopení určité věci...Navíc by mně zajímalo co takového původně zarytého "windowsáka" nejvíc štve.
Mimochodem ten někdo jsem já
Myslím, že Windows pošleš do věčných lovišť ve chvíli, kdy si uvědomíš, že už jsi na ně měsíc nesáhnul a jen ti zabírají místo na disku
Gratuluji k přechodu. Pro mne bylo Ubuntu také distribucí, která mne dokopla k úplnému útěku od Windows na desktopu, ale časem jsem přešel na Arch, který (když pominu všechny diskutabilní věci) je skvělý (a velmi přehledný) na konfiguraci
Také důvod, proč přejít
Mně je to tedy po vzhledové stránce úplně jedno - nemám problém jak s Windows, tak Winmanagery v GNU/Linuxu (i když nejpřirozenější mi připadne Gnome se svým Aplikace-Místa-Systém, což je také důvod, proč ho používám i přes to, že je jinak těžkopádnější než KDE a občas mne vytáčí proklikávání file dialogem). Používám GNU/Linux spíš z principu - nejsem otrokem nějakých komerčních licencí, které neručí za funkčnost programu, ale jen za to, že tě mohou kriminalizovat za nelegální užívání. Jasně a jednoduše si nastavím firewall, z virů si těžkou hlavu dělat nemusím, funguje tam většina toho, co potřebuji (něco lze vyřešit přes wine) a nemusím řešit žádné cracky, sériová čísla, aktivace a podobné úchylnosti
Ještě poznámka - WinXP vůbec nemusejí být vzhledově hnusná. Kdykoli s nimi přijdu do kontaktu, první, co udělám je, že si povypínám všechny efekty, nastavím si černou plochu a vzhled Win2k, a povypínám cca 80% zbytečných služeb. Pak se v nich dá normálně pracovat. Ale jak jsem psal výš - jde o princip
no ja po 2 letech mam uz plny zuby mandrivy, zkousel sem prejit na leccos ale porad tomu neco chybelo, hodne sem cekal od archu ale ten sem proste nerozchodil. nakonec sem skoncil u kubuntu 6.06 a zatim spokojenost. wokna ale nevyhodim. me by jeden system nestacil. este mam ambice bud naostro nebo ve vmware provozovat bsd, os/2, beos a spol. nasbirano jich mam za ty dva roky co experimentuju pozehnane...
Tiskni
Sdílej: