Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
ffmpeg
...?
When using FreeImage in your open source or commercial application, you are REQUIRED to : distribute the license (GNU GPL or FIPL) you choosed with your application (i.e. the TXT file) provide a suitable acknowledgement, either in the program's "About" box or in the user's manual (or both), for example : This software uses the FreeImage open source image library. See http://freeimage.sourceforge.net for details. FreeImage is used under the (GNU GPL or FIPL), version (license version).... také jedna z komponent Rajčete. Totéž by se tím pádem mělo týkat i knihovny SDL.dll z projektu libsdl
And you must show them these terms so they know their rights.Což imho rajče nedělá, nebo jo?
wine ./ffmpeg.exe
FFmpeg version SVN-r18133, Copyright (c) 2000-2009 Fabrice Bellard, et al.
configuration: --enable-memalign-hack --extra-cflags=-fno-common --enable-gpl --enable-libfaac --enable-libfaad --enable-libmp3lame --enable-libtheora --enable-libx264 --enable-libxvid --enable-avfilter --enable-libamr-nb --enable-libamr-wb --enable-nonfree
--enable-memalign-hack --extra-cflags=-fno-common --enable-gpl --enable-libfaac --enable-libfaad --enable-libmp3lame --enable-libtheora --enable-libx264 --enable-libxvid --enable-avfilter --enable-libamr-nb --enable-libamr-wb --enable-nonfree
Z GPL bych si dělal starosti nejmenší(na druhou stranu, když už jej povolili(a ne, nejedná se o LGPL), tak bych jim pěkně napsal o zdrojáky celého jejich projektu). Nejen, že výsledný balíček je nedistribuovatelný, ale podle práva některých zemí je za toto můžou napíchnout na kůl a zaživa stáhnout z kůže, pokud nemají zaplaceny potřebné licenční poplatky a všechno pěkně vyřízené.Configuration options: --disable-static do not build static libraries [no] --enable-shared build shared libraries [no] --enable-gpl allow use of GPL code, the resulting libs and binaries will be under GPL [no] --enable-version3 upgrade (L)GPL to version 3 [no] --enable-nonfree allow use of nonfree code, the resulting libs and binaries will be unredistributable [no] --disable-ffmpeg disable ffmpeg build
Otázka je, čoho sa týka to nonfree.Nejde jen o non-free, jde i o kodeky či spíše jejich formáty, které jsem podtrhl. Od toho tam ty volby jsou. Aby se daly vypnout, když bude s tím projektem v úmyslu něco takovéhoto.
Ak iba patentových licenčných poplatkov na algoritmus, tie sú v EU neplatné, a teda žiadny problémTo není pravda. Zrovna u H.264 vím o postupech(které byly nedávno implementovány i do x264), které jsou u Evropského patentového úřadu zaregistrovány. A věřím, že se to nebude týkat jen samotného MPEG4. Teď se dívám, že to Rajče má v držení mediální skupina (nebo společnost nebo co to vůbec je za bazmek) MAFRA, a. s. jejímž většinovým vlastníkem je německá společnost RBDV. Kdo ví jak by se na to díval německý Fraunhofer-Institut für Integrierte Schaltungen a zda-li to nemají nějak v německém zákoně ošetřeno. Jestli operují na americkém trhu a nebo nedejbože tam mají HQ radši ani nedomýšlím.
GPL do verzie 2 vrátane nie je o patentoch.Heh, co by tak na to asi řekl (evropský) TomTom? Vím, že zrovna u toho se řešil problém s nekompatibilitou GPL a nějakých těch Microsoftích bazmeků.
iirc faac je pod nějakou divnou licencí (protože obsahuje nějaký starší cizí kód) ve skutečnosti, byť na papíře je lgpl.
You just DO WHAT THE FUCK YOU WANT TOto zrovna nebude)?
Třeba ovladače od nVidie / AMD nejsou licencované pod GNU/GPL a přeci jsou založené na jádře.Kdepak. Ti nemají z jádra ani řádku(aspoň ta nVidie, o AMD nic nevím). Max. tak hlavičkové soubory z API. A aby nebyly zmatky, tak i ten API wrapper ma celý otevřené zdrojové kódy, které se distribuují společně s blobem.
Dále existuje řada komerčních aplikací založených na frameworcích licencovaných pod GNU/GPLz.B.?
Nero tuším používá GTK, ANSYS používá openmotif, Matlab JavuAle ty knihovny jsou pod LGPL a ne GPL, ne?
To je jednoduché, oni jen volají ffmpeg binárku, takže žádný licenční problém nevidím. libSDL je LGPL, takže tam taky ne, horší to je s tím freeImage, jestli je pod GPL a oni s ním linkují, tak tam asi porušení je (i když FIPL je pro komerční použití ne? http://freeimage.sourceforge.net/license.html).
Firmy by si asi měli uvědomit, že ne všechno, co se válí na netu, má použitelnou licenci pro komerční použití.
Není komické, že místo radosti nad použitím open-source kódu by někteří nejradší viděli danou firmu v troskách :) ?
To je jednoduché, oni jen volají ffmpeg binárku, takže žádný licenční problém nevidím.Jenže podle jejich vlastních slov jde o "upravený build," tudíž by bylo košer se o tyto úpravy podělit (viz zde položka "04.05.2009 rajce_video_test-1 (neveřejná verze)").
Není komické, že místo radosti nad použitím open-source kódu by někteří nejradší viděli danou firmu v troskách :) ?Použití opensource kódu mě samozřejmě potěšilo, ale je třeba si uvědomit, že i jeho použití má určitá pravidla, vždyť jde jen o to kamsi napsat použil jsem tohle a tohle (berte to třeba jako reklamu) a lze to používat pod těmito podmínkami.
Ano pokud upravili ffmpeg, tak by to měli zveřejnit, ale jen ten upravený ffmpeg, a ne celé rajče
To je jednoduché, oni jen volají ffmpeg binárku, takže žádný licenční problém nevidím.
Licence nic takového jakoThese requirements apply to the modified work as a whole. If identifiable sections of that work are not derived from the Program, and can be reasonably considered independent and separate works in themselves, then this License, and its terms, do not apply to those sections when you distribute them as separate works. But when you distribute the same sections as part of a whole which is a work based on the Program, the distribution of the whole must be on the terms of this License, whose permissions for other licensees extend to the entire whole, and thus to each and every part regardless of who wrote it.
volánínezná. Licence jsou většinou psány co nejabstraktněji a co možná nejobecněji bez technických terminů.
The "Program", below, refers to any such program or work, and a "work based on the Program" means either the Program or any derivative work under copyright law: that is to say, a work containing the Program or a portion of it, either verbatim or with modifications and/or translated into another language. (Hereinafter, translation is included without limitation in the term "modification".) Each licensee is addressed as "you".
Jasně, ale pokud ze svého skriptu zavolám ls, tak to přece neznamená, že musím svůj skript dát pod licencí, pod kterou je ls. To by bylo absurdní. U GPL je to prostě tak, že nesmím svojí ne-GPL aplikaci linkovat k GPL kódu. Oni to vyřešili tak, že ffmpeg zavolají z jiného procesu (tj vytvoří proces), a to je naprosto korektní. Jejich aplikace tedy není derived work, ale jen aplikace používající proces ffmpeg.
Jasně, ale pokud ze svého skriptu zavolám ls, tak to přece neznamená, že musím svůj skript dát pod licencí, pod kterou je ls. To by bylo absurdní. U GPL je to prostě tak, že nesmím svojí ne-GPL aplikaci linkovat k GPL kódu. Oni to vyřešili tak, že ffmpeg zavolají z jiného procesu (tj vytvoří proces), a to je naprosto korektní.Stále ten technický pohled na věc. Schválně, kolik právníků ví co je to fork nebo stdout? Jestli data lezou jakožto pointer na paměť se zpracovanými daty nějakého volání nebo jako výstup přesměrovaný přes pípu moc rozdíl nevidím. Klidně si tak můžu upravit celý FireFox aby data zpracoval a já jen zobrazoval výstup a celé to nazval svým projektem, ne? A od toho je tu posouzení lidským faktorem(a z toho důvodu se asi také při psaní GPL snažili vyhnout techicitám). Teda ne že bych tomu nějak rozuměl(abych pravdu řekl, počet otevření GPL by se dal spočítat na prstech jedné ruky a nebýt tohoto zápisku, tak by nejspíš tento rok zůstalo zavřené), ale myslím si to, že to tak bude.
Jejich aplikace tedy není derived work, ale jen aplikace používající proces ffmpeg.Vždyť jo. A co třeba
work based on the Program?
Vaše interpretace by se dala překroutit tak, že ve výsledku musí být všechno GPL, i terminál, protože do něj pomocí roury posílá třeba nějaká GPL aplikace log, nebo naopak. Uznejte, není to celé trochu moc?
Vaše interpretaceTvoje interpretace, prosím.
Vaše interpretace by se dala překroutit tak, že ve výsledku musí být všechno GPL, i terminál, protože do něj pomocí roury posílá třeba nějaká GPL aplikace log, nebo naopak.To je samozřejmě blbost, ale…jak bych to jen. No, dovolím si pár citací z Wikipedie:
Note that the copyleft applies only to the software and not to its output (unless that output is itself a derivative work of the program). For example, a public web portal running a modified derivative of a GPL'ed content management system is not required to distribute its changes to the underlying software because its output is not a derivative. A counter example is the GPL'ed GNU Bison: the parsers it outputs do contain parts of itself and are therefore derivatives which would fall under the GPL, if it were not for a special exception granted by GNU Bison.[23]
Viral licensing
Copyleft licenses are sometimes referred to as viral copyright licenses, because any works derived from a copyleft work must themselves be copyleft when distributed. The term "General Public Virus", or "GNU Public Virus" (GPV), has a long history on the Internet, dating back to shortly after the GPL was first conceived.[15][16][17] Many BSD License advocates used the term derisively[18][19][20] in regards to the GPL's tendency to absorb BSD licensed code without allowing the original BSD work to benefit from it, while at the same time promoting itself as "freer" than other licenses. Microsoft has used language with this term,[21] even calling it "a cancer that attaches itself in an intellectual property sense to everything it touches".[22] The term "viral" is used as an analogy of computer viruses. According to FSF compliance engineer David Turner, it creates a misunderstanding and a fear of using copylefted free software.[23]
Popular copyleft licenses, such as the GPL, have a clause allowing components to interact with non-copyleft components as long as the communication is abstract, such as executing a command-line tool with a set of switches or interacting with a Web server.[24] As a consequence, even if one module of an otherwise non-copyleft product is placed under the GPL, it may still be legal for other components to communicate with it normally. This allowed communication may or may not include reusing libraries or routines via dynamic linking — some commentators say it does, the FSF asserts it does not and explicitly adds an exception allowing it in the license for the GNU Classpath re-implementation of the Java library.
One should also note that on one hand this “viral” effect is a normal property of any conventional license on derived works of non-copyleft free material, on the other hand the intended effect when using BSD-licensed works as part of proprietary software. The GNU project using BSD code is in this respect not different from Microsoft using BSD code.
Zvláště pak doporučuji přečíst si ten článek Embrace, extend and extinguish. Jinak si myslím, že je to docela spravedlivé, ne?Criticism
In 2001, Microsoft CEO Steve Ballmer referred to Linux as "a cancer that attaches itself in an intellectual property sense to everything it touches."[45] Critics of Microsoft claimed that the real reason Microsoft dislikes the GPL is that the GPL resists proprietary vendors' attempts to "embrace, extend and extinguish".[46] Microsoft has released Microsoft Windows Services for UNIX which contains GPL-licensed code.[47] In response to Microsoft's attacks on the GPL, several prominent Free Software developers and advocates released a joint statement supporting the license.[48] However, in July 2009, Microsoft themselves released a body of around 20,000 lines of Linux driver code under the GPL.[49]. The Hyper-V code that is part of the submitted code used open-source components licensed under the GPL and was statically linked to binary parts, the latter being inadmissible in GPL-licensed software.[50]
The GPL has been described as being "viral" by many of its critics[51] because the GPL only allows conveyance of whole programs, which means that programmers are not allowed to convey programs that link to libraries having GPL-incompatible licenses. The so-called "viral" effect of this is that under such circumstances disparately licensed software cannot be combined unless one of the licenses is changed. Although theoretically either license could be changed, in the "viral" scenario the GPL cannot be practically changed (because the software may have so many contributors, some of whom will likely refuse), whereas the license of the other software can be practically changed. According to Richard Stallman the picture of a "virus" is not only offending, but also wrong: Software under the GPL never "attacks" and "infects" other software.[citation needed] Rather, software under the GPL is like a spider plant: If one takes a piece of it and puts it somewhere else, it grows there, too.[citation needed]
A přesně z toho důvodu je tam ten (defaultně vypnutý) přepínač začleňující do výsledného kódu GPL kód. IMHO jsou tam prostě nějaké zdrojáky, které nejsou přelicencovány na LGPL, tak aspoň dávají možnost jej vypnout, aby byl výsledek linkovatelný do uzavřených projektů. Jejich mínus, že si svou neznalostí infikují vlastní kód.This General Public License does not permit incorporating your program into proprietary programs. If your program is a subroutine library, you may consider it more useful to permit linking proprietary applications with the library. If this is what you want to do, use the GNU Lesser General Public License instead of this License.
Myslím si, že v této diskuzi se celkem projevila povaha některých gnu-fans. Místo toho, aby jste je upozornili na to, že jejich program není zrovna v souladu s licencí (popřípadě vysvětlit kde to vázne), tak by tu někteří chtěli, aby vydali rovnou všechny zdrojáky pod GPL nebo nejléje je dali k soudu - otázka je, co tím komunita získá?
Ok, třeba udělali chybu, neuvědomili si to, ale je to důvod až k téměř nepřítelskému jednání vůči nim? Byli by jste radši, kdyby jejich aplikace byla napsaná v .NETu, používala DirectX10 a Windows Media player? Linuxáci jsou prostě nevděčníci, kterým se pořád něco nelíbí:)
Pokiaľ majú porušovať licencie, tak nech to radšej napíšu vo vyššie uvedenom MS bordeli.
Rozumím, předpokládám, že vy jste se nikdy v ničem nespletl...
Autor blogu sa snaží zistiť, či došlo k chybe a autorov na to upozorniť. Čitatelia sa k tomu nejako vyjadrujú, čo však nemení nič na tom, že autor blogu autorov programu upozorní na možné nezrovnalosti. Nechápem preto, že tu padajú rôzne ironické poznámky o gnu fans a podobne. Pokiaľ autori porušujú GPL, tak sa ich na to upozorní. A áno, pokiaľ by to mienili robiť ďalej, nech to radšej napíšu v .NET.
Myslím si, že v této diskuzi se celkem projevila povaha některých gnu-fans.A můžu se zeptat kterých? A nebo rovnou jak? Co se mě týče, tak vzhledem k tomu, že do včerejšího dne jsem o nějakém Rajčeti neměl nejmenší ponětí, je mi vcelku volné a myslím si, že se nikdo nebude zlobit pokud to tak zůstane i nadále. Takže o Rajčeti se budu už bavit pouze teoreticky.
Místo toho, aby jste je upozornili na to, že jejich program není zrovna v souladu s licencí (popřípadě vysvětlit kde to vázne), tak by tu někteří chtěli, aby vydali rovnou všechny zdrojáky pod GPL nebo nejléje je dali k souduNo bohužel, byl to záměr autora licence GPL. Na to je potřeba v komerční sféře dávat bacha a zvykat si, že
Free-Softwarenení takto zneužitelný. Doporučuji nějaké to Ríšovo čtení. A i když asi ne úplně, tak s ním souhlasím. Věřím, že o nějaké Rajče se bude těžko někdo soudit. Na druhou stranu už jsem měl tu čest vidět software, kompletně v nižších vrstvách poskládaný z free-softwaru a jediné co výrobce udělal byl grafický frontend a nabundlování toho do nějaké krabičky, prodávajíce to potom za svoje
Ultimate solution.(O nějakém free-softwaru zmínka tak max. v souboru LICENSE a to v podobě GNU GPL, samozřejmě se všemi těmi doprovodnými efekty co k tomu patří jako je znesnadňování úprav, přidávání nějakého toho
ochranéhobastlu,…) A takovému
zmrdečkováníby se mělo zabránit.
otázka je, co tím komunita získá?Třeba stále rozšiřující se základnu free-softwaru? Nevím nic o tom, že bych si (teoreticky) Rajče nativně spustil na GNU/Linuxu, BSDčku, ARMu, MIPSELu.
Tedy ano, můžeš prodávat, ale to co uživateli prodáš náleží pouze a jen uživateli a může si s tím dělat cokoliv jen chce(třeba i dále přeprodávat). Takže jsou tím vlastně zaručeny kompletně stejné práva uživateli jako tvůrci(oba s tím mohou naložit jak chtějí a jeden druhému mu v tom nijak nesmí bránit různými licencemi, klíčemi, ochranami ba ani patenty či čímkoliv jiným). Nejvíc je to asi srovnatelné s DRM. Tedy že uživatel dostane to za co si zaplatí(a třeba i nezaplatí, to záleží na autorovi), ale pak už ta kopie náleží jen jemu a může si s tím dělat co chce. Tedy tak.Does the GPL allow me to sell copies of the program for money?
Yes, the GPL allows everyone to do this. The right to sell copies is part of the definition of free software. Except in one special situation, there is no limit on what price you can charge. (The one exception is the required written offer to provide source code that must accompany binary-only release.)
Does the GPL allow me to require that anyone who receives the software must pay me a fee and/or notify me?
No. In fact, a requirement like that would make the program non-free. If people have to pay when they get a copy of a program, or if they have to notify anyone in particular, then the program is not free. See the definition of free software.
The GPL is a free software license, and therefore it permits people to use and even redistribute the software without being required to pay anyone a fee for doing so.
libcPřesně z tohoto důvodu vzniklo LGPL a je také u těchto knihoven použito. Což třeba o takovém x264 neplatí.
Some external libraries, e.g. libx264, are under GPL and can be used in conjunction with FFmpeg. They require --enable-gpl to be passed to configure as well.Takže to ani tak není výsledek FFmpeg, jako těch knihoven co k tomu linkují.
libdvdcss
, jejíž použití je v některých zemích nezákonné.
teda až na to non-free…to nevím co má jako býtAha:
FAAC is based on the ISO MPEG-4 reference code. For this base code the following license applies: ********************************************************************** This software module was originally developed by FirstName LastName (CompanyName) and edited by FirstName LastName (CompanyName) FirstName LastName (CompanyName) in the course of development of the MPEG-2 NBC/MPEG-4 Audio standard ISO/IEC 13818-7, 14496-1,2 and 3. This software module is an implementation of a part of one or more MPEG-2 NBC/MPEG-4 Audio tools as specified by the MPEG-2 NBC/MPEG-4 Audio standard. ISO/IEC gives users of the MPEG-2 NBC/MPEG-4 Audio standards free license to this software module or modifications thereof for use in hardware or software products claiming conformance to the MPEG-2 NBC/ MPEG-4 Audio standards. Those intending to use this software module in hardware or software products are advised that this use may infringe existing patents. The original developer of this software module and his/her company, the subsequent editors and their companies, and ISO/IEC have no liability for use of this software module or modifications thereof in an implementation. Copyright is not released for non MPEG-2 NBC/MPEG-4 Audio conforming products. The original developer retains full right to use the code for his/her own purpose, assign or donate the code to a third party and to inhibit third party from using the code for non MPEG-2 NBC/MPEG-4 Audio conforming products. This copyright notice must be included in all copies or derivative works. Copyright (c) 1997. **********************************************************************
Please note that the use of this software may require the payment of patent royalties. You need to consider this issue before you start building derivative works. We are not warranting or indemnifying you in any way for patent royalities! YOU ARE SOLELY RESPONSIBLE FOR YOUR OWN ACTIONS!
Tak patenty nas v cechach stvat nemusi... Takze nac z toho delat halloooo
Jezis, tak to neber tak dogmaticky. Beztak pulka z veci z textu gpl nebude v souladu s ceskym pravem
Tiskni
Sdílej: