Na webu konference Den IPv6 2026, která se uskuteční 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, je nyní k dispozici kompletní program této tradiční akce věnované tématům spojeným s protokolem IPv6. Na celodenní pásmo přednášek je třeba se přihlásit a zaplatit účastnický poplatek 242 korun. Registrační formulář najdou zájemci opět na webu akce. Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Byl představen emulátor terminálu Ratty (GitHub) s podporu 3D grafiky přímo v terminálu. Inspirací byl operační systém TempleOS od Terryho Davise. Ratty je napsán v jazyce Rust. Využívá knihovnu Ratatui pro tvorbu rozhraní a herní engine Bevy pro 3D vykreslování.
Evropské instituce i některé americké státy dál zpřísňují pravidla pro ověřování věku na internetu. Cílem je zabránit dětem v přístupu k obsahu pro dospělé. Úřady ale narážejí na zásadní problém – stále více lidí používá VPN, tedy služby umožňující skrýt identitu i skutečnou polohu na internetu. Právě VPN nyní Evropská parlamentní výzkumná služba (EPRS) označila za „mezeru v legislativě, kterou je potřeba uzavřít“ [Novinky.cz].
Multiplatformní open source aplikace pro psaní poznámek Joplin (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 3.6. Nově lze mít v poznámkách embedovaný externí obsah, např. YouTube videa.
Open Hardware Summit 2026 organizovaný OSHWA (Open Source Hardware Association) proběhne o víkendu 23. a 24. května v Berlíně na Technické univerzitě Berlín.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap byla vydána v nové verzi 2026.05.06. Přibyla možnost aktualizovat mapy v aplikaci CoMaps, aniž by bylo nutné aktualizovat i verzi aplikace. CoMaps je komunitní fork aplikace Organic Maps.
OCCT3D (Open CASCADE Technology) Open Source 8.0 bylo vydáno. OCCT3D (Wikipedie, GitHub) je objektově orientovaná knihovna pro 3D CAD, CAM nebo CAE. Používá se například v softwarech FreeCAD a KiCad.
Ve FreeBSD byla nalezena a již opravena 21letá zranitelnost CVE-2026-42511 v dhclient. Jedná se o vzdálené spuštění kódu (RCE). Útočník mající pod správou DHCP server může získat plnou kontrolu nad systémem FreeBSD pouze jeho připojením k místní síti.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.3. Současně oznámila, že nadcházející větší vydání 24.04-2.0 bude mít modernější webový prohlížeč.
Slim Blu-Ray snad ještě pořád mám ve sklepě, dokonce ani není vysouvací, ale má kolečka (jako autorádio). Ale už tam leží pár let, bůhví, jestli ještě funguje. Do mého HTPC (Intel NUC) se už žádná mechanika nevejde.
ale když se mi nějakej hudební kus opravdu líbí, tak si ho na na fyzickém nosiči rád koupímAj ja mám kúpené nosiče a príde mi pohodlnejšie, si ich stiahnuť a mať ich v kompe a na USB v aute. Berem to tak, už som si ich zaplatil a nebudem zas kupovať mechaniku ktorá proste skápla. S CD/DVD som sa rozlúčil pred rokmi a mám to stiahnuté aj tak z netu, pretože HW skapal, mával som to v púzdre aj tak to časom mechanika v aute neprečítala.
Udivuje mě, že v době velmi levných flash disků ještě někdo používá mechanikuTřeba má strach z EMP útoku.
Udivuje mě, že v době velmi levných flash disků ještě někdo používá mechaniku Me zase udivuje, ze nekteri lidi (ted nemyslim zrovna vas) povazuji USB flashky za vhodne zalohovaci medium... teda vlastne neudivuje, 99% lidi ted (stejne jako v dobach DVD) naprosto netusi na co nektere medium je, a na co neni vhodne. Kdyz ma clovek stesti tak data na flash vydrzi dva roky, nechat to dele je hrani si s /dev/urandom
Flashky jsou fajn, ale na nektere veci jsou zcela k hovnu, takze ja docela chapu proc pouzivat mechaniku.... Muze se to zlepsit az se rozsiri novejsi technologie (PCM apod) ale momentalne to tak proste je.
Tiskni
Sdílej: